Populistinen sosialismia kannattava SDP keksii erilaisia tarinoita rasismista, viiden euron tuntipalkka tavoitteesta, Suomen kyvystä pelastaa ilmaston lämpeneminen lopettamalla turpeen käyttö Suomessa ja kulttuurin loppumisesta tammikuussa 2025. SDP:n tarinat lisäävät ahdistusta ja toivottomuutta. Ne ovat pahasta.
Velaksi eläminen on ollut varmaan demareiden suurin synti. Se on johtanut leikkauksiin valtion, kuntien ja sotealueiden palveluista. Ihmisiä joudutaan sanomaan irti kevään lakkojen aiheuttamien tappioiden takia.
SDP on kujalla valheineen. SDP:llä ei ole asiaa maan hallitukseen ennen vuotta 2031. Hullua valita valittajia edes kunnanvaltuustoon tahi sotealueen valtuustoon. Asiat pitää saada kuntoon. Siinä ei sosialistinen skeida auta! Ajatelka demarit vastustivat Suomen itsenäisyysjulistusta sata vuotta sitten. Aina vastustamassa, vaikka asia olisi hyvä.
Persut on työväenpuolue ilman sosialismia.
Kristilliset pitävät huolta lähimmäisistä ja vähäosaisita oikeasti. Ihmiset alkavat ymmärtämään tämän, minkä takia viime gallupissa KD;n kannatus oli noussut 14%!!!
Kokoomus on kykypuolue, jolla on taito laittaa Suomen asiat kuntoon.
Vihreät on yhden asian liike.
Vasemmistoliiton Li Andersson ehdottaa muutosta. Sitä tosiaan tarvitaan, Kuuntelepa Eduskunnan kyselytuntia, kuinka demareiden ja vasemmistoliittolaisten ja vihreiden edustajat haukkuvat halllitusta. Haukkuvat asioilla, jotka eivät ole totta. Niillä yritetään vain nostaa itseä. Se, joka itsensä korottaa, se alennetaan.
Se pätee myös SAK-laisiin ammattiliittoihin. Lakot ovat itsensä korottamista. Lakoista ei ole mitään hyötyä. Lakko ei ole neuvottelua. Niillä haetaan johtajien korottamista. Jäsenet ovat pelinappuloita ja sijaiskärsijöistä. SAK-laiset ammattiliitot menettävät jäseniään. YTK tarjoaa ansiosidonnaisturvan satasella vuodessa. Liitolle pitää maksaa kaikkinensa neljä-viisisataa. Helppo valita, koska liiton jäsenyys ei todellakaan vaikuta palkkaukseen nostavasti.
SAK:n ammattiliittojen arvostus laskussa, YTK kasvaa.
3
98
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko pikku porvari vai todella tyhmä duunari.
Persuista ei tekemälläkään saa työvänpuoluetta, koska ajavat EK etuja.
Työttömyys kassa on elikeino elämän perustama, sehän pitäisi kertoa paljon.
Nyky yhteiskunta kuvittelee vieläkin että halvalla saa hyvää.
Ilman liitoja sinunkin pitäisi nyttenkin olla töissä, eikä kirjoitella aivopierun tuotoksia.
Mitä tulee velkaa sitä on 167 miljardia josta vasemiston ottamaa on 40 miljardia.
Ilmastomuutoksen vastustajia löytyy Persuista, aika outoa ettei muista puolueista.
Eihän siinä mitään outoa ole Persut vaan yksinkertaisesti käyvät muita hitaamalla.
Sinä porvareille mieluinen 🫏:asi. - Anonyymi
Miksi kannattaa maksaa pelkästä ansiosidonnaista.
Etkö luotatkaan herroihin etteivät anna lopputiliä.
Ammatti miehellä ei ole pelkoa joutua työttömäksi, he haluavat taata itselleen 40h viikossa ja palkalliset loma ja sairauspäivät, siksi ammattiliitot ovat heidän valinta.- Anonyymi
Nyt korkki kiinni köyhä et ole miljonääriNyt korkki kiinni köyhä et ole miljonääriNyt korkki kiinni köyhä et ole miljonääri
Käsitä että olet työlöinen köyhä työlöinen joka päivä käyt ansiotyössä että elät
Äänestä sdp seon hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931