Populistinen sosialismia kannattava SDP keksii erilaisia tarinoita rasismista, viiden euron tuntipalkka tavoitteesta, Suomen kyvystä pelastaa ilmaston lämpeneminen lopettamalla turpeen käyttö Suomessa ja kulttuurin loppumisesta tammikuussa 2025. SDP:n tarinat lisäävät ahdistusta ja toivottomuutta. Ne ovat pahasta.
Velaksi eläminen on ollut varmaan demareiden suurin synti. Se on johtanut leikkauksiin valtion, kuntien ja sotealueiden palveluista. Ihmisiä joudutaan sanomaan irti kevään lakkojen aiheuttamien tappioiden takia.
SDP on kujalla valheineen. SDP:llä ei ole asiaa maan hallitukseen ennen vuotta 2031. Hullua valita valittajia edes kunnanvaltuustoon tahi sotealueen valtuustoon. Asiat pitää saada kuntoon. Siinä ei sosialistinen skeida auta! Ajatelka demarit vastustivat Suomen itsenäisyysjulistusta sata vuotta sitten. Aina vastustamassa, vaikka asia olisi hyvä.
Persut on työväenpuolue ilman sosialismia.
Kristilliset pitävät huolta lähimmäisistä ja vähäosaisita oikeasti. Ihmiset alkavat ymmärtämään tämän, minkä takia viime gallupissa KD;n kannatus oli noussut 14%!!!
Kokoomus on kykypuolue, jolla on taito laittaa Suomen asiat kuntoon.
Vihreät on yhden asian liike.
Vasemmistoliiton Li Andersson ehdottaa muutosta. Sitä tosiaan tarvitaan, Kuuntelepa Eduskunnan kyselytuntia, kuinka demareiden ja vasemmistoliittolaisten ja vihreiden edustajat haukkuvat halllitusta. Haukkuvat asioilla, jotka eivät ole totta. Niillä yritetään vain nostaa itseä. Se, joka itsensä korottaa, se alennetaan.
Se pätee myös SAK-laisiin ammattiliittoihin. Lakot ovat itsensä korottamista. Lakoista ei ole mitään hyötyä. Lakko ei ole neuvottelua. Niillä haetaan johtajien korottamista. Jäsenet ovat pelinappuloita ja sijaiskärsijöistä. SAK-laiset ammattiliitot menettävät jäseniään. YTK tarjoaa ansiosidonnaisturvan satasella vuodessa. Liitolle pitää maksaa kaikkinensa neljä-viisisataa. Helppo valita, koska liiton jäsenyys ei todellakaan vaikuta palkkaukseen nostavasti.
SAK:n ammattiliittojen arvostus laskussa, YTK kasvaa.
3
87
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko pikku porvari vai todella tyhmä duunari.
Persuista ei tekemälläkään saa työvänpuoluetta, koska ajavat EK etuja.
Työttömyys kassa on elikeino elämän perustama, sehän pitäisi kertoa paljon.
Nyky yhteiskunta kuvittelee vieläkin että halvalla saa hyvää.
Ilman liitoja sinunkin pitäisi nyttenkin olla töissä, eikä kirjoitella aivopierun tuotoksia.
Mitä tulee velkaa sitä on 167 miljardia josta vasemiston ottamaa on 40 miljardia.
Ilmastomuutoksen vastustajia löytyy Persuista, aika outoa ettei muista puolueista.
Eihän siinä mitään outoa ole Persut vaan yksinkertaisesti käyvät muita hitaamalla.
Sinä porvareille mieluinen 🫏:asi. - Anonyymi
Miksi kannattaa maksaa pelkästä ansiosidonnaista.
Etkö luotatkaan herroihin etteivät anna lopputiliä.
Ammatti miehellä ei ole pelkoa joutua työttömäksi, he haluavat taata itselleen 40h viikossa ja palkalliset loma ja sairauspäivät, siksi ammattiliitot ovat heidän valinta.- Anonyymi
Nyt korkki kiinni köyhä et ole miljonääriNyt korkki kiinni köyhä et ole miljonääriNyt korkki kiinni köyhä et ole miljonääri
Käsitä että olet työlöinen köyhä työlöinen joka päivä käyt ansiotyössä että elät
Äänestä sdp seon hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812486- 1832034
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1771915Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1221721Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311625- 1241552
Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791245Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711195Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,671165Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c781155