Siis jotain realistista. Ei mitään maailmanrauhaa, tai kaikilla olisi hyvä mieli.
Itse toivoisin äitini kutomia villasukkia ja olenkin yleensä saanut sellaiset.
En ymmärrä, miksi minulla tulee niihin aina yhden talven aikana reikä kantapäähän?!
Olen siis kanta-astuja. Joko ihminen tai karhu.
Ehkä karhu, koska tunnen vetoa alunperin Porissa syntyneisiin pikkukarhuihin. Ennen ne olivat lasisia, nykyään metallisia.
>simiti<
Mitä toivotte joululahjaksi?
10
252
Vastaukset
- Anonyymi
En halua yhtään mitään. Haluan ostaa itselleni sen minkä tarvitsen. Tapaan paljon ystäviä ja tuttuja eri tilaisuuksissa ennen joulua, se riittää. Joulunakin keräännytään yhteisen pöydän ääreen, lahjarumpa on mutta minä katselen vierestä, enkä yhtään kadehdi. En ole vielä nähnyt vuosien varrella yhtään lahjaa joka minulle kelpaisi tai jonka tarvitsisin. Toiselle lahjan valinta on ihan mahdoton, en jaksa keskittyä moiseen. Keräyksiin laitan ja jos tietäisin jonkun yksittäisen tutun ihmisen kovasti jotain tarvitsevan, eikä itse voi sitä hankkia, voisin antaa kohtuullisen summan rahaa. Joulukortteja laitan.
En tiedä olisiko pitänyt olla tällä mielipiteellä kokonaan vastaamatta kun kysyttiin mitä HALUAT joululahjaksi. - Anonyymi
Sporttisukkia kolme paria, niitä paksumpipohjaisia missä hengittävä ohuempi yläosa.
Täsmätoive 🙂, olenko jo ahne jos toivon vastaavia merinovillaisina 🤔 - Anonyymi
Pari tyytyväistä halausta jo riittäisi.
AV - Anonyymi
Yhdelle voisin sanoa, että "all I want for christmas is you", mutta koska siinä ei ole mitään realistista, niin en mä halua oikein mitään lahjoja. Jos nyt vai rauhallinen ja mukava joulu, niin se riittää hyvin.
- Anonyymi
Polttimon vaihtoa kattolamppuun. Aineetonta.
Vilma En oikeastaan kaipaa mitään lahjoja, enkä paljon piittaa niistä. En tarvitse mitään ja jos tarvitsen tai haluan jotain, niin ostan itse.
Lapsuudessa lahjat oli se joulun kohokohta. Luulen, etten olisi oikein millänsäkään vaikken saisi mitään lahjoja, kun taas lapsena sellainen olisi romahduttanut koko maailman.Mulle lahjat ei ole joulussa tärkeää (lapsena oli kyllä hienoa, kun sai lahjoja). En tartte mitään ihmeellistä. Suklaa, tuikut ja kahvi-tai teepaketti tai molemmat riittää. Jos saan lahjoja, niin tietysti olen niistä iloinen, mutta en pakolla oleta, että mulle tarttis ostaa lahjoja.
- Anonyymi
Jotain käytännöllistä olen toivonut.
- Sheena Oman äidin kutomat villasukat on maailman parhain lahja. 🧦🎁😊
- Anonyymi
Viiniä, ehkäpä vaatteita ja ehkä blu-rayn ja karkkia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887