Ja kaikki menivät verolle pantaviksi, kukin omaan kaupunkiinsa.
Niin Joosefkin lähti Galileasta, Nasaretin kaupungista, ylös Juudeaan, Daavidin kaupunkiin, jonka nimi on Beetlehem, hän kun oli Daavidin huonetta ja sukua
Jos nyt verottaja Suomessa ilmoittaisi, että kaikkien on mentävä verolle pantavaksi omaan kaupunkiinsa, ilmeisesti suvun mukaan, mihin kaupunkiin menisitte? Osaisitteko edes vastata?
Kaikki maailma oli verolle pantava
21
283
Vastaukset
- Anonyymi
Karjala pitäisi ensin palauttaa Suomelle. Löytyyköhan Viipurista valtakunnansalia? Voisin piipahtaa ja kuulisin samalla uusimmat teokraattiset uutiset!
- Anonyymi
Onko tuo Viipuri 1000 vuoden takainen paikka suvullasi?
- Anonyymi
Harmagettoniin olisi mentävä
- Anonyymi
Miten sairaat ja invalidit menivät pitkiä matkoja verolle pantaviksi?
- Anonyymi
Samalla kyydillä millä kaikki eläimet tulivat arkille ympäri maailman mantereiden ja merten yli.
Apostolinkyydillä
- Anonyymi
HS medioi syyrialaisten tulevan. Mitä jehovantodistajat siitä.
- Anonyymi
Suomenkielisessä Wikipediassa on varsin vahvoja huomautuksia Luukkaan kertomusta vastaan:
"Luukkaan evankeliumin kertomus väestönlaskennasta on historiallisen paikkansapitävyyden kannalta ongelmallinen. Väestönlaskenta tapahtui tosiasiassa vuonna 6 jaa., kymmenen vuotta Herodeksen kuoleman jälkeen (4 eaa.). Evankeliumien mukaan Jeesus syntyi Herodeksen valtakaudella. Keisari Augustuksen aikaan Rooman valtakunnassa ei toteutettu koko valtakuntaa koskevaa verollepanoa. Roomalainen väestölaskenta ei myöskään edellyttänyt ihmisten matkustavan kodeistaan kaukana oleviin esi-isiensä maihin. Joosef ja hänen perheensä asuivat Galileassa, eikä Juudean väestölaskenta olisi näin koskenut heitä."
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Publius_Sulpicius_Quirinius- Anonyymi
Joo'o, aika paha ongelma on. Tuota koettavat selitellä erilaisin keinoin, mutta huonolla menestyksellä. Evankeliumin kirjoittajat eivät selvästikään tienneet koska tämä Jeesus oli syntynyt.
- Anonyymi
Kaksi eri väestönlaskenta.
Ensimmäinen laajempi ja toinen suppeampi.
Ensim,äinen tapahtui viimeistään vuonna 4 eaa.
Joten Jeesus syntyi viimeistään 4 eaa.
On myös esitetty vuotta 7 eaa. Jeesuksen syntymävuodeksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaksi eri väestönlaskenta.
Ensimmäinen laajempi ja toinen suppeampi.
Ensim,äinen tapahtui viimeistään vuonna 4 eaa.
Joten Jeesus syntyi viimeistään 4 eaa.
On myös esitetty vuotta 7 eaa. Jeesuksen syntymävuodeksi.Tuo ei silti vastaa muihin esille nostettuihin asioihin: Augustuksen aikana ei toteutettu koko valtakuntaa koskevaa laskentaa, ei olisi tarvinnut matkustaa esi-isien maille, asuivatkin Galileassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaksi eri väestönlaskenta.
Ensimmäinen laajempi ja toinen suppeampi.
Ensim,äinen tapahtui viimeistään vuonna 4 eaa.
Joten Jeesus syntyi viimeistään 4 eaa.
On myös esitetty vuotta 7 eaa. Jeesuksen syntymävuodeksi.Raamatun mukaan kyseessä oli e n s i m m ä i n e n verollepano tai väestönlaskenta.
Eihän tuossa mitään järkeä ole, että ihmiset lähtevät liipustamaan kuka minnekin, kun eivät edes tienneet minne pitäisi mennä. Väestönlaskennan tarkoitus lienee selvittää armeijaikäiset miehet ja verotusta varten olevat asiat, siellä missä kukin asui. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun mukaan kyseessä oli e n s i m m ä i n e n verollepano tai väestönlaskenta.
Eihän tuossa mitään järkeä ole, että ihmiset lähtevät liipustamaan kuka minnekin, kun eivät edes tienneet minne pitäisi mennä. Väestönlaskennan tarkoitus lienee selvittää armeijaikäiset miehet ja verotusta varten olevat asiat, siellä missä kukin asui.Raamatun mukaan Joona oli kolme päivää valaan vatsassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaksi eri väestönlaskenta.
Ensimmäinen laajempi ja toinen suppeampi.
Ensim,äinen tapahtui viimeistään vuonna 4 eaa.
Joten Jeesus syntyi viimeistään 4 eaa.
On myös esitetty vuotta 7 eaa. Jeesuksen syntymävuodeksi.Oli myös kaksi eri Herodesta. Nuorempija vanhempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun mukaan Joona oli kolme päivää valaan vatsassa.
No mikäs se sinun näkemyksesi on, ja mitkä ovat sen perusteet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli myös kaksi eri Herodesta. Nuorempija vanhempi.
Juu, mutta syntymä on kuvattu Herodes Suuren aikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli myös kaksi eri Herodesta. Nuorempija vanhempi.
Jos luemme Matteuksen evankeliumia, saadaan seuraavat huomiot:
Kun Jeesus oli syntynyt Juudean Betlehemissä kuningas Herodeksen* aikana, Jerusalemiin tuli idästä tietäjiä
Tietäjien lähdettyä Herran enkeli ilmestyi unessa Joosefille ja sanoi: "Nouse, ota lapsi ja hänen äitinsä mukaasi ja pakene Egyptiin. Pysy siellä, kunnes käsken sinun palata. Herodes aikoo etsiä lapsen käsiinsä ja surmata hänet."
Siellä hän pysytteli Herodeksen kuolemaan asti.
Mutta kun hän kuuli, että Juudean kuninkaaksi oli Herodeksen jälkeen tullut tämän poika Arkelaos, hän ei uskaltanut mennä sinne. Saatuaan sitten unessa ohjeen hän meni Galileaan
Herodes Suuren kuoleman jälkeen hänen sisarestaan ja pojistaan tuli alueiden hallitsijoita (niiden, jotka siis olivat vielä elossa):
- Herod Antipas hallitsi Galileaa ja Jordanin itärantaa
- Philip Golanin kukkuloiden tetrarkka
- Archelaus hallitsi Samariaa ja Juudeaa
- Salome I Jamnian hallitsija
Matteus siis mielenkiintoisesti kertoo ettei Joosef uskaltanut mennä Juudeaan, koska siellä hallitsi Herodeksen poika Archelaus, sen sijaan hän uskalsi mennä Galileaan, jota hallitsi Herodeksen poika Antipas.
Oletko sitä mieltä, ettei raamatun perusteella ole kyse Heodes Suuresta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun mukaan Joona oli kolme päivää valaan vatsassa.
"Raamatun mukaan Joona oli kolme päivää valaan vatsassa"
Raamatun mukaan kyseessä oli kala.
Raamatussa myös esiintyvät historialliset henkilöt kuten Augustus ja Quirinius. Sekä historiallinen tapahtuma, kuten tämä väestönlaskenta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Raamatun mukaan Joona oli kolme päivää valaan vatsassa"
Raamatun mukaan kyseessä oli kala.
Raamatussa myös esiintyvät historialliset henkilöt kuten Augustus ja Quirinius. Sekä historiallinen tapahtuma, kuten tämä väestönlaskenta."Raamatun mukaan kyseessä oli kala."
Kyllä. Kyseessä on sama heprean kielen sana, mitä yleensäkin käytetään kaloista.
- Anonyymi
Taitaa nuo Raamatun tarinat pitää vettä yhtä hyvin kuin katiska vedenkannossa.
- Anonyymi
Katiska on hyvä väline tarkoitukseensa, mutta vedenkantoon se ei sovi.
Raamattuakaan ei ole edes tarkoitettu sellaiseksi kaiken käsikirjaksi, millaisena nykyajan fundamentalistit sitä käyttävät. Tosin valikoiden, sillä eivät fundamentalistitkaan ota kaikkea Raamatussa noudatettavana, vaikka voivatkin siihen hanakasti vedota silloin, kun se heidän tarpeisiinsa sopii.
Kirkko kokosi Uuden testamentin ja valitsi, mitä tekstejä siihen otetaan. Motivaationa oli erityisesti harhaoppeja, kuten gnostilaisuutta vastaan taistelu. Uutta testamenttia ei tarkoitettu uskonelämän, saati käytännön elämän ohjekirjaksi. Vanhan testamentin, tai erityisesti heprealaisen Raamatun kokoamisen motivaatio puolestaan oli saada jokin pysyvä pohja, kun Jerusalemin temppeli oli tuhottu eikä voinut enää toimia auktoriteettina. Sekä juutalaisuudessa että kristinuskossa varsinaiset ohjeet olivat kuitenkin muualla kuin Raamatussa. No, niinhän se toisaalta menee Jehovan todistajien uskonnossakin: ratkaisevaa on se, mitä Vartiotornissa sanotaan. Raamattu on lopulta rekvisiittaa, joka voidaan tarvittaessa ohittaa tai selitellä pois.
Tottakai osaan. Menisin Peräsuolijoelle pantavaksi. Mutta kyllä täällä asuinpaikallakin pano onnistuu. Ja tarkennuksena kaikille jt joille on siunaantunut likainen mielikuvitus, pano on tietysti verollepano.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13410627
- 525110
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html442322Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072135- 292023
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331101Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007