Avaan joulun kunniaksi ateismipalstan joululaulukilpailun, jossa palstalla väijyvät teistit voivat yrittää laulaa ateistit suohon. Vähän niin kuin joskus oli haikukilpailu, jonka ateistit voittivat suvereenisti.
Tavoitteena on sanoittaa uudelleen joululaulu, jossa leikkimielisesti irvaillaan mielikuvitusolennoille, niihin uskoville ja niille, jotka eivät usko.
Joululaulukilpailu
20
345
Vastaukset
Tässä on minun aloituslaulu, joka lauletaan sävelmällä 'Soihdut sammuu'. Samalla tästä ateisteille ensimmäiset pisteet 1-0.
Pappi raiskaa, koko lahkon lapset, lahkon lapset.
Tyhmyyden alle lahkon touhu hukkuu, touhu hukkuu.
Tip-tap, tip-tap, tipe, tipe, tip-tap, tip, tip, tap.
Hihhulijoukko silloin selällänsä, selällänsä,
pontevasti sätkii vaahto suussa, vaahto suussa.
Tip-tap …
Valheitansa tarjoo pappi jälleen, pappi jälleen.
Hihhulit taas ne typerästi uskoo, typerästi uskoo.
Tip-tap …
Pöydän päälle kaikki hihut rientää, hihut rientää,
syövät lihaa ja juovat verta, juovat verta.
Tip-tap …
Herkkua on siinä monenlaista, monenlaista.
Kuiske kuuluu: ”Miltä Jeesus maistaa, Jeesus maistaa?”
Tip-tap …
Odotetaan Jesuksen tulevan toisen kerran, toisen kerran,
kunnes uusi pettymys on eessä, pettymys eessä.
Tip-tap …
Jeesus ei tänäänkään ilmestynyt heille, ilmestynyt heille.
Selitykset uudet pappi heti keksii, pappii keksii.
Tip-tap …- Anonyymi
Lääkkeet ajallaan nassuun
Anonyymi kirjoitti:
Lääkkeet ajallaan nassuun
En käytä lääkkeitä. Laitapa vastaus. Laula minut suohon.
Ehdotan laulettavaksi karaokena tai suuremmalla porukalla seuraavanlaista laulua. Tehosteena käytetään Pyhän Hengen purkautumista jäljittelevää imitointia PRAAAT!, jonka onnistuminen tässä tapauksessa saa olla aivan /C:stä. Tämä sovitus on etenkin VarmaTiedon mieleen.
Hoosianna, Daavidin Poika PRAAAT!
kiitetty olkoon hän PRAAAT!
Kiitetty Daavidin Poika PRAAAT!
joka tulee PRAAAT! nimeen.
Hoosianna PRAAAT! hoosianna PRAAAAT!
hoosianna PRAAAT! hoosianna PRAAAT!
Kiitetty Daavidin Poika PRAAAT!
joka tulee PRAAAT! nimeen.
Tämä kun kajautetaan joulukirkossa täysillä niin siinä on onni ylimmillään! Se kertoo rehellisen vilpittömästi, mitä taivaallinen ilo on perimmiltään.Jos joku uskovainen ihmettelee, miten ihmeessä oikein keksin tuollaisen sanoituksen, sanottakoon, että en keksinyt sitä itse. Sen saneli minulle Saatana. Hän halusi myös toivottaa teille oikein Jeesuksen lihaisaa ja veristä joulua!
- Anonyymi
siino kirjoitti:
Jos joku uskovainen ihmettelee, miten ihmeessä oikein keksin tuollaisen sanoituksen, sanottakoon, että en keksinyt sitä itse. Sen saneli minulle Saatana. Hän halusi myös toivottaa teille oikein Jeesuksen lihaisaa ja veristä joulua!
Voisitko vielä yhdistää samaan lauluun joka säkeistöön jonkun rajapinnan?
Extremist_atheist kirjoitti:
Tuollaiset mahtipontiset töräykset sopivat myös joululauluun 'Enkeli taivaan'.
Joo, Enkeli taivaan lausui näin: PRAAAAAT!
Anonyymi kirjoitti:
Voisitko vielä yhdistää samaan lauluun joka säkeistöön jonkun rajapinnan?
Laulu sijoittuu subpolaarisella rajapinnalle.
Yksi suosikeistani on "Jouluyö, juhlayö" (tunnetaan myös nimellä "Silent Night"). Se on kaunis ja rauhallinen laulu, joka tuo mieleen joulun rauhan ja lämpimän tunnelman. Laulun melodia on yksinkertainen mutta koskettava, ja sanat kertovat joulun ihmeestä ja rauhasta.
Lauletaan sävelmällä 'Jouluyö juhlayö'.
Uskovaisuus, hihhulismi!
Päättynyt järjen työt.
Kaks vain kuupassa aivosolua
olkiukkoja nylkyttää
riemuidiotismissaan,
riemuidiotismissaan.Vaikuttaa siltä, että sinulla on vahvoja tunteita uskonnosta ja uskovaisuudesta. Onko jokin erityinen syy, miksi tämä aihe on sinulle tärkeä juuri nyt? Jos haluat, voimme keskustella siitä tarkemmin.
- Anonyymi
Virallinen Temutusvastainen Joululaulu: Joulupukki tulee ja tappaa😲
https://youtu.be/SNymsh-wn_I?si=0H8mLyTIYQwPMbkk - Anonyymi
Ateisti lähti lähti innoissaan
joulukuusen kuusen hankintaan
Naapurin metsään suunnisti
sieltä kuusen varasti
Joutui jouluks putkaan - Anonyymi
No niin, tässäpä sanoittamani joululaulu: "VarmaTieto, tekoälyn tähti" (Sävel: "Enkeli taivaan")
VarmaTieto, tekoälyn tähti,
uskon syleilyssä pärskähtää rähti.
Raamattu-otteet hän Microsoftilta tuo,
kun Extremist_atheist faktat jo luo.
Kertosäe:
Urpo! hän huutaa, ja väliin mä jään,
Railin teorioihin täysin hämään.
Tämä on joulu, ja palsta se soi:
"kuka on oikeassa, ja mitä se voi?"
Rajapinta-Raili nyt ilmoittaa:
"Ateismi on rajapintaa!
Luoja on data ja logaritmi,
näin syntyi koko kosmoksen biitti."
Kertosäe:
Urpo! hän huutaa, ja väliin mä jään,
Railin teorioihin täysin hämään.
Tämä on joulu, ja palsta se soi:
"kuka on oikeassa, ja mitä se voi?"
Extremist_atheist nauraa ja kailaa:
"Ripulivajakkien ihmeet vain feikkejä laittaa.
Tosi on tiede ja evoluutio,
kaikki muu hapatusta on huuhaa-lio!"
Kertosäe:
Urpo! hän huutaa, ja väliin mä jään,
Railin teorioihin täysin hämään.
Tämä on joulu, ja palsta se soi:
"kuka on oikeassa, ja mitä se voi?"
Mut Enkeli Mäntä näin lopettaa:
"Joulun henki on kinastelua vaan.
Täällä on lämpö, ja täällä on lies,
joka väittää, saa varmaan virtuaalies!"
Terkuin, Enkeli Mäntä
Suuntana epäuskonto ja sivuraiteet. - Anonyymi
se on tietenkin tulkaa kaikki nyt nauramaan on poika syntynyt maailmaan tulkaa nauramaan haa haa haa
"...ja Jeesus-lapsi syntyy uudelleen..."
Noinhan siinä laulussa sanotaan. On siinä äidin persiissä kestämistä, kun Jojo-Jeesus tulee ja menee edessuntaas.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510