Kumpaan leiriin SDP kuuluu, oikeistoon vai vasemmistoon?
Vastatkaa jo
11
368
Vastaukset
- Mikku
SDP on minusta keskusta-vasemmistolainen puolue.
- Jeppe
Hyvä että vastasit.
Omasta mielestäni vastaus vain meni väärin,vasemmistolaisuutta sossuista ei löydy.
Keskustalaisiksi en halua heitä nimittää.
Siispä joku kokkarien ja aasin risteytymä onkin ehkä lähempänä totuutta. - Janne`
Jeppe kirjoitti:
Hyvä että vastasit.
Omasta mielestäni vastaus vain meni väärin,vasemmistolaisuutta sossuista ei löydy.
Keskustalaisiksi en halua heitä nimittää.
Siispä joku kokkarien ja aasin risteytymä onkin ehkä lähempänä totuutta.Mikäli SDP olisi aasin ja saappaan risteytys, sopisi puolue sinulle. Keskusta-vasemmistolainen on minustakin sopiva määritelmä.
- Jeppe
Janne` kirjoitti:
Mikäli SDP olisi aasin ja saappaan risteytys, sopisi puolue sinulle. Keskusta-vasemmistolainen on minustakin sopiva määritelmä.
Kysymys ei tietääkseni kuulunut,mikä minulle sopii.
Kysymys kuului onko SDP vasemmisto vai oikeisto puolue.
No vasemmistopuolue ei sossut ole,eikä myöskään ole keskustalainen.
Ehkä äänestäjät ovat äidinmaidossa saaneet sellaisen perinnön että mieltävät sossut vasemmistopuolueeksi,tosiasiassa puolue on enemmän oikeistopuolue kuin kokoomus konsanaan. - rellestävät
Jeppe kirjoitti:
Kysymys ei tietääkseni kuulunut,mikä minulle sopii.
Kysymys kuului onko SDP vasemmisto vai oikeisto puolue.
No vasemmistopuolue ei sossut ole,eikä myöskään ole keskustalainen.
Ehkä äänestäjät ovat äidinmaidossa saaneet sellaisen perinnön että mieltävät sossut vasemmistopuolueeksi,tosiasiassa puolue on enemmän oikeistopuolue kuin kokoomus konsanaan.kun ovat saaneet lusikkansa kapitalistien soppaan korkeiden palkkojensa ja eläkkeidensä ansiosta. Moraali ja vastuu unohtui. Tsot, tsot.
- oliskohan näin
Kas siinäpä kysymys? Sossupiireissä taitaa jyllätä nyt lopun enteä ennustavat merkit.
- demarista..
on kyllä aika makaaberin oloinen!:
Pappi jolla on kypärä päässä, sirppi ja vasara käsissään.
- Lissu
Feministipuolue
Kysymyksesi on lähinnä apukoululaisen tasoa. Se on samaa tasoa kuin kysyisit, onko jokin puolue keltainen vai ruskea tai kova vai pehmeä.
Koittaisit ensin kertoa meille ne kriteerit, joilla luet jonkin puolueen oikeistolaiseksi tahi vasemmistolaiseksi, niin sitten siihen voi yrittää vastakin.- kriteeri..
Ne puolueet joiden puheenjohtajat aloittavat puheensa kannattajilleen sanomalla "hyvät toverit", ovat vasemmistopuolueita!
Hyvän oikeistopuolueen kokouksessa lauletaan:
http://www.suomensisu.fi/kirjasto/laulukirja/nalkamaa.htm - toinen pankki
Oikeistolainen on sellainen, joka ottaa köyhältä ja antaa rikkaalle. Tämän mittarin mukaan sdp Lipposen pj-kaudella on ollut jopa äärioikeistolainen. Lipponen oli sinipunan kannattaja, ja kokoomus tuntui jopa vasemmistopuolueelta tuossa kokoonpanossa. Toivottavasti uusi demareiden puheenjohtaja vie puoluettaan pari piirua ihmisen suuntaa-siis pienen ihimisen. Ovat jo IS:n äärioikeistolaiset(Pietilä ja Ervasti)herjanneet Heinäluomaa tuosta "parista piirusta", koska pelkäävät "pikkuporvarillisten" aikojen alasajoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621374
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40965Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38705- 14620
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28612- 35604
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19580Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553