Kunka tärkeää älykkyys on elämässä

Varma Tieto joutuu käyttämään tekoälyä kun oma äly ei riitä juuri mihinkään.

Tässä tekoälyn havainnot
Älykkyys on yksi monista tekijöistä, jotka voivat vaikuttaa elämän menestykseen, mutta se ei ole ainoa eikä välttämättä tärkein. Menestys elämässä voi riippua monista eri asioista, kuten:

1. **Kova työ ja sinnikkyys**: Monet menestyneet ihmiset ovat saavuttaneet tavoitteensa kovalla työllä ja periksiantamattomuudella.
2. **Sosiaaliset taidot**: Kyky kommunikoida ja tehdä yhteistyötä muiden kanssa on usein ratkaisevaa menestyksen kannalta.
3. **Luovuus ja innovatiivisuus**: Uusien ideoiden kehittäminen ja ongelmanratkaisukyky voivat olla erittäin arvokkaita.
4. **Onni ja tilaisuudet**: Joskus menestys voi riippua oikeasta ajasta ja paikasta sekä sattumasta.
5. **Koulutus ja oppiminen**: Jatkuva oppiminen ja itsensä kehittäminen voivat avata uusia mahdollisuuksia.

Älykkyys voi auttaa monissa näistä asioista, mutta se ei yksinään takaa menestystä. On tärkeää kehittää monipuolisia taitoja ja olla valmis oppimaan ja sopeutumaan uusiin tilanteisiin.

Mitä mieltä sinä olet? Onko sinulla omia kokemuksia tai ajatuksia tästä aiheesta?

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monelle älykkyys on työkalu, mitä tarvitaan työssä, mutta kyllähän monissa ammateissa pärjää aika vähillä älynlahjoilla. Todella alhaista älykkyyttä löytynee jopa noin 2-3% ihmisistä, missä alhainen älykkyys haittaa jo arkipäivän toimintoja.

      ”Älyllinen kehitysvammaisuus, eli alhainen älykkyys on suhteellisen yleinen sairaus. Tällaisilla potilailla älyllinen suoriutuminen on merkittävästi huonompaa kuin väestössä keskimäärin ja heillä on usein haasteita sosiaalisissa tilanteissa ja arkielämässä. Vakava kehitysvamma on alle puolella prosentilla väestöstä, mutta lievempiä älyllisen kehityshäiriön muotoja löytyy jopa 2–3 prosentilta.”

    • Jeesuskin sanoi vuorisaarnassaan, että "Ignorance is bliss." eli vähä-älyisyys on autuasta.

      Jos epäilet, että olet vähä-älyinen tai se on testeissä todettu, älä huolehdi vaan muista Jeesuksen sanat. Elämä on paljon helpompaa kun se on mustavalkoista pronssikautisiin vuohipaimenmyytteihin uskomista.

      • Katselin youtubesta Esko Valtaojaa aiheena Miksi kaikki on olemassa. Syynä on teorian puute Suhteellisuusteoria ja Kvanttifysiikan teoria ovat eri mieltä kaiken alusta. Ihmisen äly tulee rajalle jonka yli ei näillä aivoilla ole mahdollista päästä. Siellä rajan toisella puolella on sitten se Jumala.

        Varma Tiedolla raja on alhaalla seitsemän kertotaulun kohdalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      956
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      602
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe