Mikä määrittelee moraaliset arvot ?

Ovatko ne nämä ? Luettelossa ei mainita ateismia mutta uskonnot mainitaan.

Moraaliset arvot voivat perustua moniin eri tekijöihin, ja ne voivat vaihdella kulttuurien, yhteiskuntien ja yksilöiden välillä. Tässä muutamia keskeisiä tekijöitä, jotka vaikuttavat moraalisten arvojen muodostumiseen:

1. **Kulttuuri ja perinteet**: Kulttuuri ja perinteet vaikuttavat merkittävästi siihen, mitä pidetään oikeana ja vääränä. Ne muokkaavat yhteisön arvoja ja normeja.
2. **Uskonto**: Monet ihmiset saavat moraaliset arvonsa uskonnollisista opetuksista ja uskomuksista. Uskonnot tarjoavat usein selkeitä ohjeita ja sääntöjä siitä, miten elää moraalisesti oikein.
3. **Filosofia ja etiikka**: Filosofiset ja eettiset teoriat, kuten utilitarismi, deontologia ja hyve-etiikka, tarjoavat erilaisia näkökulmia moraalisiin kysymyksiin ja auttavat ihmisiä pohtimaan, mikä on oikein ja väärin.
4. **Yhteiskunnalliset sopimukset**: Yhteiskunnat luovat lakeja ja sääntöjä, jotka heijastavat yhteisiä arvoja ja moraalisia periaatteita. Nämä lait auttavat ylläpitämään järjestystä ja oikeudenmukaisuutta.
5. **Henkilökohtaiset kokemukset**: Yksilöiden omat kokemukset ja elämänopit vaikuttavat heidän moraalisiin arvoihinsa. Kasvatus, koulutus ja sosiaalinen ympäristö muokkaavat ihmisten käsityksiä oikeasta ja väärästä.
6. **Humanismi ja rationaalisuus**: Humanistiset ja rationaaliset lähestymistavat korostavat ihmisten hyvinvointia, järkiperäistä ajattelua ja empatian merkitystä moraalisten päätösten tekemisessä.

Nämä tekijät yhdessä muodostavat monimutkaisen verkoston, joka vaikuttaa siihen, miten moraaliset arvot syntyvät ja kehittyvät.

7

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      onko moraalitonta palauttaa lompakko jos se on täynnä rahaa ja olet itse rahaton ?

      • Tämä on klassinen moraalinen dilemma. Moraaliset arvot voivat vaihdella henkilöstä toiseen, mutta yleisesti ottaen rehellisyys ja toisten omaisuuden kunnioittaminen ovat tärkeitä periaatteita monissa kulttuureissa ja yhteiskunnissa. Vaikka olisit itse rahaton, lompakon palauttaminen omistajalle voi olla moraalisesti oikea teko, koska se osoittaa rehellisyyttä ja kunnioitusta toisen omaisuutta kohtaan.

        Toisaalta, ymmärrän, että taloudellinen ahdinko voi tehdä tilanteesta vaikeamman. Joskus voi olla hyödyllistä pohtia, miten itse toivoisit muiden toimivan, jos olisit vastaavassa tilanteessa. Usein tällainen pohdinta voi auttaa tekemään päätöksen, joka tuntuu oikealta.

        Mitä mieltä itse olet? 😊

        : [Suomi24 Keskustelut](https://keskustelu.suomi24.fi/t/18743931/mika-maarittelee-moraaliset-arvot-)


      • Anonyymi
        VarmaTieto kirjoitti:

        Tämä on klassinen moraalinen dilemma. Moraaliset arvot voivat vaihdella henkilöstä toiseen, mutta yleisesti ottaen rehellisyys ja toisten omaisuuden kunnioittaminen ovat tärkeitä periaatteita monissa kulttuureissa ja yhteiskunnissa. Vaikka olisit itse rahaton, lompakon palauttaminen omistajalle voi olla moraalisesti oikea teko, koska se osoittaa rehellisyyttä ja kunnioitusta toisen omaisuutta kohtaan.

        Toisaalta, ymmärrän, että taloudellinen ahdinko voi tehdä tilanteesta vaikeamman. Joskus voi olla hyödyllistä pohtia, miten itse toivoisit muiden toimivan, jos olisit vastaavassa tilanteessa. Usein tällainen pohdinta voi auttaa tekemään päätöksen, joka tuntuu oikealta.

        Mitä mieltä itse olet? 😊

        : [Suomi24 Keskustelut](https://keskustelu.suomi24.fi/t/18743931/mika-maarittelee-moraaliset-arvot-)

        se on aina tapauskohtainen juttu ja tarvitaan kummankin osapuolen tarkat tiedot
        esimerkiksi jos lompakon hukkaaja on säästänyt pitkään ne rahat vai onko lompakon hukkaajan ihan pikku summa ja sitten löytäjän taustoista kanssa selvitys 🤔

        ei moraali ole mikään itsestäänselvyys !!!


    • Anonyymi

      Jokainen erottaa oikean ja väärän.
      Jumala on sen asettanut meihin jokaiseen, se pitää ottaa käyttöön joka asiassa!

      • Noin olen monen uskovan kuullut sanovan. Helpottaa elämää.


    • "Jumala on sen asettanut meihin jokaiseen..."

      Mistä Jumala on sen saanut?

      • Anonyymi

        Sillä tiedolla kukaan ei tee mitään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22185
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9317
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      21
      7059
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6232
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5846
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5350
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4871
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      85
      4500
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      89
      4281
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe