Miksi Jehovan todistajat pyrkivät eroon nk. pakanallisista tavoista, kun se ei oikeasti ole edes mahdollista? Pakanallisuus edellyttää tietoa siitä, että olisi ollut joku "puhdas" uskontomuoto esim. juutalaisuudessa, jota koetettaisiin ennallistaa ja tällaistahan ei ole, paitsi kuvitelmissa.
Juutalaisuus on tulosta Lähi-Idän alueen erilaisista uskomuksista, joita on sovellettu omanlaisesti. Sillä on ollut omat polyteistiset tapansa ja vasta pakkosiirtolaisuuden jälkeen siirryttiin vahvemmin monoteismiin, samalla kehittyi näkemys messiaasta.
Alkukristillisyys sai runsaasti vaikutteista zarathustralaisuudesta ja täten myös Jehovan todistajien uskonto sisältää näitä näkemyksiä.
Sumutatteko te itseänne, kun kuvittelette olevanne erossa pakanallisuudesta, jos olette viettämättänne joulua tai muuta nk. pakanallista juhlaa?
Pakanalliset tavat
5
202
Vastaukset
- Anonyymi
Jehovan todistajat ovat varsin tietämättömiä tällaisista asioista ja uskontojen historiasta ja kehityksestä. Heille on iskoistettu ajatus, että kaikkina aikoina olisi ollut jokin puhdas "Jehovan palvonnan" muoto, siis yksi oikea uskonto kerrallaan, ja tätä jatkumoa luonnollisesti nykyään edustaa yksin Jehovan todistajien järjestö.
Niin sanottua pakanallisuutta on joka puolella eikä todistajienkaan tarvitse siitä välttämättä välittää. Heidän järjestönsä kertoo, milloin jonkin asian pakanallisilla juurilla on merkitystä ja milloin ei. Läpeensä pakanallinen kalenteri käy, vihkisormuskin on ok, mutta sitten joulukuusta ei saakaan tuoda sisään. Tosin maallistuneemmat todistajat syövät jouluruokia, "kun näitä saa". Syntymäpäiviä ei sallita, mutta hääpäivä on ok. Uskonto on täynnä mielivaltaista rajanvetoa, vastaavanlaista kuin muissakin umpimielisissä porukoissa, missä kielletyn ja sallitun välinen raja on usein keinotekoinen ja vaikea loogisesti perustella. Tämä ei kuitenkaan estä heitä kuvittelemasta, että ovat muita parempia. - Anonyymi
- eikö ne jehovat ole pakanoita,, - ei siis pyhiä ? - ympärileikkaavatko ja silpovat edes pyhästi ?
- Anonyymi
Anonyymi 2024-12-17 14:00:39
" on iskoistettu ajatus, että kaikkina aikoina olisi ollut jokin puhdas "Jehovan palvonnan" muoto "
Ja vartiotorniseura on kirjoittanut että aina on ollut jehovantodistajia.
Esimerkkeinä mainittu esim. Martti Luther jehovantodistajana.
Tuo jehovantodistaja Luther on korostanut Pyhää kolminaisuutta Jumalan ymmärtämisessä ja Raamatun opetuksen helpottamisessa.
Niin, JT:t, tervetuloa joulukirkkoon laulamaan Lutherin virttä Enkeli taivaan - Anonyymi
JT ovat ainoina maailmassa raamatunmukaisia, sen todistaa Raamattu, siihen ei muuta tarvita!
- Anonyymi
Pure joulukinkkua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186