Loiko Jumala maailman evoluution avulla? Omistettu Ollille.

𝐋𝐨𝐢𝐤𝐨 𝐉𝐮𝐦𝐚𝐥𝐚 𝐦𝐚𝐚𝐢𝐥𝐦𝐚𝐧 𝐞𝐯𝐨𝐥𝐮𝐮𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐚𝐯𝐮𝐥𝐥𝐚?
Useimmat kristityt haluavat istua kahdella tuolilla ja uskovat teistiseen evoluutioon, jonka mukaan Jumala loi maailman evoluution avulla. Tämä on tosiasiallisesti deististä evoluutiota, koska kahdella tuolilla istujien logiikan mukaan luonnonlait toimivat myös ilman Jumalaa. Planeetat kiertävät tähtiä, molekyylit reagoivat ja solut jakautuvat. Evoluutioteorian mukaan mitään ulkopuolista ohjausta ei tarvita, kunhan vain tyhjästä nyhjäistään oikeat luonnon lait, elämälle sopivat atomit ja molekyylit ynnä maailman taitavin nopan heittäjä, oikolukija ja kopiointivirheiden korjaaja!
Kyseessä on Raamatun vähättely, jota tekopyhät harrastavat
Tekopyhät uskovat, jotka luulevat olevansa kristittyjä, haluavat olla hovikelpoisia akatemioissa. He ajattelevat, että Raamatun sanoma luonnonhistoriallisista asioista olisi virheellinen, Mooses olisi ollut vain ”aikansa ihminen”. Raamatussa kuitenkin viitataan luomiseen yli 300 kertaa ja Kirjoitusten mukaan kyseessä on historiallinen tapahtuma – ei siis mitään runoutta tai ”vertauskuvia” tai ”teologista opetusta”. Luominen, paratiisi, syntiinlankeemus, vedenpaisumus, karkotus Baabelista, Sodoman ja Gomorran tuho jne. ovat kaikki historiallisia tapahtumia Raamatun mukaan. Ilman niitä Raamatussa ei ole järjen hiventäkään!
Maailmassa olevan pahuuden olemassaolo
on vaikea ongelma niille teologeille, jotka ajattelevat Jumalan luoneen elämän miljardeja vuosia kestäneen evoluutiomekanismin avulla. Silloinhan pahuus olisi ollut maailmassa jo ennen syntiinlankeemusta ja pahuus pannaan Luojan eli Jeesuksen syyksi. Tämä ajattelu tekee Jumalan Sanasta mielettömän – olisiko Jeesus mennyt ristille hyvittääkseen epäonnistuneen luomistyönsä? Ja pitäisikö Jeesuksen pyytää ihmisiltä anteeksi luomakuntansa pahuutta?
Monet ajattelevat, että on pelastuksen kannalta yhdentekevää mitä ajattelet luomisesta
Mieti itse, mitä sanot Taivaan portilla, jos joudut kertomaan Jeesukselle, että käytit elämäsi 1. Mooseksen kirjassa ihmisille annetun ilmoituksen kumoamiseen eli Kirjoitusten vääristelyyn, ja johdit tuhansia lapsia ja aikuisia pois vilpittömästä uskosta Raamatun arvovaltaan.
Evoluution mekanismi on heikkojen tuhoutuminen olemassaolon taistelussa

10

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nämä asiat eivät ole ollenkaan vaikeita, sillä alakoululainenkin ymmärtää asian helpommin kuin evoluutiodosentti, joka ei halua menettää työpaikkaansa. Jo yksikin argumentti riittää.
      Kun isän ja äidin rakennusohjeet kopioidaan eteenpäin lapsille, niitä kopioivat pienet ”kirjoituskoneet” naputtavat tuhat ohjekirjainta sekunnissa. Tässä vauhdissa tulee väistämättä virhelyöntejä ja rakennusohjeet huononevat. Lapset vievät aina 100-200 virhelyöntiä edelleen eteenpäin omille lapsilleen, ja niitä on viimeksi kuluneen 6 000 vuoden aikana kertynyt ihmiskunnan perimään jo 2 miljoonaa. Virhelyönnit ovat aikaansaaneet kymmeniä tuhansia uusia sairauksia, alun perin virheettömäksi luotuun perimään, ja nykyään jo joka toinen ihminen sairastuu syöpään.
      Virheet eivät meitä paranna, vaan vievät kaikki suvullisesti lisääntyvät sukupuuttoon. Ihmiskunta tasapainoilee jo sukupuuton kuilun partaalla. Evoluutiodosenttien väite, jonka mukaan ihminen olisi ollut täällä 0,3 vuosimiljoonaa, on täysin epätieteellinen. Alakoululainenkin ymmärtää asian heti, mutta tätä ei koulussa saa kertoa. Tästä syystä tuottamamme materiaali on elintärkeää ja ohjaa kriittiseen ajatteluun. Kannattaa hankkia uutuuskirjamme Game over Darwin! The Revolution in Origins Sciences. Kirjassa ei ole vain yksi, vaan 251 argumenttia, jotka osoittavat, että Darwinin oppi on pelkkää näennäistiedettä ja Jumalan Raamatussa meille antama ilmoitus sopii tieteellisen menetelmän tuottamiin tuloksiin!

      • Anonyymi

        Puhut asiaa!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhut asiaa!!!!!

        Ei Arto tuossakaan mitään puhu. Hän ei itse pysty tuottamaan yhtä ainutta kielioppivirheetöntä virkettä. Hän kopioi noita juttujaan netist lähteitään mainitsematta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Arto tuossakaan mitään puhu. Hän ei itse pysty tuottamaan yhtä ainutta kielioppivirheetöntä virkettä. Hän kopioi noita juttujaan netist lähteitään mainitsematta.

        Mitä sitten, ne perustuu raamatuun


      • Anonyymi

        Tiedehän tutkii Jumalan valmista luomistyötä, ihastellen sen suurenmoista neroutta. Mitä syvemmälle tiede pureutuu tähän käsittämättömään nerouteen, sitä selvemmin tulee Raamatun Jumalan suunnittelu ja toteutus esille.


    • Anonyymi

      Jumala ei tunne, eikä Raamattu evoluutiota, huuhaata koko sössötys

      • Anonyymi

        Evoluutio ei tunne Jumala eikä Raamattua, huuhaata koko sössötys!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Evoluutio ei tunne Jumala eikä Raamattua, huuhaata koko sössötys!

        Aivan, koska se on ihmistekoista söösötystä


    • Anonyymi

      Sattuma ei synnytä maapallon kaltaista paratiisia eikä sen pintamuotoja Jokineen ja järvineen ikinä. Mutta atomit ovat kyllä kuin siemeniä ja voivat sisältää informaatiota kuinka kasvaa yhdisteinä eri rakenteiksi.

      Ei kaikki vety ja happi sitoudu vedeksi vaan jokin älykäs ohjaus on kuinka paljon kutakin yhdistettä tarvitaan paratiisin luomiseen.

      Ja minne nuo jalattomat yhdisteet kulkeutuu on Jumalan käsissä.

      Ei ainakaan sattuma tee, vaikka oma käsitykseni atomeista siemeninä saattaa olla tuulesta temmattu myös.

      • Anonyymi

        Se mitä on luotu, vaatii Jumalan


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe