Persut tuhoaa/tuhosi Suomen terveydenhuollon

Orpon puudelit toteutti kokoomuksen märän päiväunen eli tuhosi Suomen terveydenhullon.
Onneksi olkoon persut!

Tuskin edes ymmärsitte, mitä teitte, mutta Teillähän onkin tavoitteena fasistinen Suomi.

t eläkeläisdemari

ps maahanmuutovastaisuutenne on ok, muu on kokoomuksen perseennuolentaa, sorry
21216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Sanna teki sysipaskan soten.

Äänestä
  • Niin, eikös se Sannuli tosiaan ollutkin demu?

    Äänestä

  • Sanna järjesti suojatyöpaikkoja liikaa osaamattomille hoitajille.

    Äänestä

  • Hoitajat on muuten hyviä sängyssä.

    Äänestä

Demari vois katsoa nyt oikein hartaudella sinne peiliin. 😂

Äänestä
  • Sekoomus on paras meitä on yli 20% ..

    Äänestä

"Älkää ikinä päästäkö Kokoomusta valtaan Suomessa, koska muuten ne tuhoavat koko Suomen" - Urho Kekkonen

Äänestä
  • ja persut on kokoomuksen apupuolue. Suomi kohta jo tuhottu... nyt mm VR menossa...

    Äänestä

Persut on Suomen syöpä.

Äänestä
  • Teikäläisillä ei muuta olekkaan, kuin mätää valuvia tauteja kun ette osaa elää ilman niitä.

    Äänestä

Persarit ovat kykyjen käskassara.

Äänestä

Missä ammattiliitot lymyää? Miksi ei lakkoilla eikä marssita, kun työläisiltäkin menee oikeus saada pikaista hoitoa sairastumiseensa? Sairauslomat pitenee, kun hoitoonpääsy hidastuu.
Miksi tämä ongelma ei kiinnosta ammattiliittoja ja työläisiä?

Äänestä
  • Kokoomus ja PS kielsivät poliittiset lakot viime kesänä.
    Ei uskalla lakkoilla, laittavat poliisit ja armeijan hajottamaan lakkomarssit.

    Äänestä

  • Kuntien ja yhtymien tuottamille sosiaali- ja terveyspalveluille piti saada poliitikkojen taannoisissa puheissa ” leveämmät hartiat ” ja pääosin sillä perusteella edellinen SDP-johtoinen Sanna Marinin (sd) hallitus ajoi sote-uudistuksen läpi eduskunnassa hallituspuolueiden edustajien enemmistöllä. Sanna Marinin ja Annika Saarikon sote-"lehmänkaupan" tuloksena syntyi sitten nykyinen järkyttävän kallis sote-hallintomalli, jossa potilas unohdettiin, mutta vastaavasti sote-alueille perustettiin valtavan suuri ja erittäin kallispalkkainen johtoporras. Mediatietojen mukaan eri hyvinvointialueilla toimii nyt yli 600 sellaista johtajaa, joiden palkka ylittää 100 000 euroa vuodessa ja niiden lisäksi suuri joukko hyväpalkkaisia poliittisia luottamustoimia.

    Sote-uudistuksen seurauksena syntyi nykyiset niin sanotut hyvinvointialueet, joiden pohjaksi valittiin Keskustapuolueen ikiaikainen maakuntamalli 21 alueineen, johon mukaan koplattiin SDP:n mantra kaikkien palvelujen julkisen tuottamisen autuudesta. Marinin hallituksen sote-mallissa tavoiteltiin mittavia säästöjä ja tiukkoja sopeutustoimia sote-palveluihin jatkossa. Kun vuoden 2023 alusta lähdettiin sitten liikkeelle hyvinvointialueilla, niin alueet saivat valtiolta pesämunakseen kaikki ne vero-,valtionosuus- ym. rahat, joilla kunnat, sairaanhoitopiirit ja muut toimijat olivat edellisvuonna samaa toimintaa pyörittäneet. Perustetut hyvinvointialueet joutuivat myös ottamaan liikkeenluovutuksella kaikki soten parissa työskennelleet entisinä työntekijöinä. Samoin sopimukset, lisenssit ja muut rasitteet sekä vuokraamaan toimitilansa kunnilta.

    Mutta ei se suuruuden ekonomia näytä riittävän kannattelemaan näitä ns. hyvinvointialueita, kun ne kärvistelevät talousahdingossa ja niillä on jo yhteensä 1,2 miljardin euron alijäämä. Mielestäni sote-malli oli virheratkaisu Marinin hallitukselta, sillä parantamalla entistä järjestelmää, meillä olisi ollut hyvä terveysjärjestelmä jo valmiina ja paljon vähemmin kustannuksin. Sote-uudistus oli täysi susipaska-uudistus Marinin hallitukselta, sillä soten seurauksena Suomen lähiterveydenhoito tuhotaan täysin.

    Äänestä

Työläiset pääsevät työterveyteen nopeasti.

Äänestä

Persut tuhoaa? Nyt taas tajunta leijuu jossain tunkkaisissä sfääreissä. Suomen valtion johdossa on demokratia, eli yksikään puolue ei voi yksin tehdä mitään päätöksiä.

Äänestä

Jee

Äänestä

Sosialismia vaan. Valtio hoitaa kaiken ja maksaa toveri-työläistensä palkat. Neuvostoliitto hajosi, mutta Suomi ottaa siitä edelleen mallia joihinkin toimiinsa. Kunhan hallituksella ja aluejohtajilla menee hyvin, niin kansalaisista ei ole niinkään väliä!

Äänestä

Älkää unohtako Saarikkoa ja Kepua Soten kokkeina. Sossut ja Kepu eivät ota mitään vastuuta keittämästään sopasta, joka kaatui uuden hallituksen syliin, kun sen piti alkaa etsiä rahoitusta edellisen hallituksen himmelille. Kepu ensimmäisenä tarmokkaasti alkoi tehdä välikysymyksiä heidän omista virheistään ja konkretian puuttumisesta johtuvan rahoitusvajeen johdosta. Vasemmisto puolestaan rahoittaisi kaiken mahdollisen puristamalla rahat Suomen muutamalta vuorineuvokselta. Ei mitään todellista tai toteuttamiskelpoista ehdotusta siitä, mistä lisää rahaa taiotaan. Pelkkää sanahelinää ja lätinää.

Äänestä

Älä syytä vain Persuja, hallituksessa on neljä puoluetta ja jos yöpäivystyksessä käy vaikkapa 5 ihmistä yössä, niin onko sitä järkeä pitää, varsinkin jos se toimii kalliilla vuokralääkäreillä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orpon puudelit toteutti kokoomuksen märän päiväunen eli tuhosi Suomen terveydenhullon.
Onneksi olkoon persut!

Tuskin edes ymmärsitte, mitä teitte, mutta Teillähän onkin tavoitteena fasistinen Suomi.

t eläkeläisdemari

ps maahanmuutovastaisuutenne on ok, muu on kokoomuksen perseennuolentaa, sorry

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu