Heikki Silvennoinen on kuollut - kummeli-mies

Ikävä juttu.

"Näyttelijä Heikki Silvennoinen, 70, on kuollut. Silvennoisen kuoleman vahvistaa Helsingin Sanomille hänen tyttärensä Saara Silvennoinen. Hän kertoo Heikki Silvennoisen kuolleen keskiviikkoaamuna pitkäaikaiseen sairauteen läheistensä ympäröimänä."

Silvennoisella oli jokin veritauti.
21307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ihmisen kuolema ei ole koskaan "ikävä".

Äänestä
  • Sua ei sure kukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Sua ei sure kukaan.

    Miksi pitäisi?

    Äänestä

Voi rähmä!

Äänestä
  • Spede putosi 71 v ja silli ei pistänyt pahemmaks

    Äänestä

R.I.P.
Keveät mullat. Liian nuorena lähti.

Äänestä
  • Moni täältä lähtee paljon nuorempanakin, mutta kyllähän itseäni nuorempi Heikki toi paljon iloa huumoripätkiensä myötä, joskin Valkeakoskelle sijoittunut sarja oli jo pitkälti Wokea ja sateenkaaripotaskaa.

    Äänestä

  • 70v.

    Äänestä

Silvennoinen muistetaan lähinnä lahjakkaana kitaristina.

Äänestä
  • Itsekin muistan hänen 70-80-lukujen kitaristiuransa ennen Kummelia joka hänet sitten tunnetuksi teki.
    Kummelin musiikkiosuuksissa Silvennoinen joskus esiintyikin - itseäni huvitti kun kaverit arvailivat että osaakohan tuo oikeasti soittaa...

    Äänestä

Oma huumorintajuni on toisenlainen. En yleensä naura helpoille, valmiiksi-"hassuiksi" tarkoitetuille sketseille, vaan aidolle, ei helposti tajuttavalle tilannekomiikalle. En koskaan katsonut Kummelia, kuten en piittaa turhapuroistakaan, Spedestä yleensäkään.

Mutta, kukin tykkää, mistä itse tykkää. Jim Carrey kylläkin on niin kestohullu, että hänen räiskyvälle komiikalleen kyllä nauran. Samoin on Jerry Lewis. Tässä ne omat koomikko-idolini pääasiassa ovatkin.

Onhan kunkin ihmisen kuolema surullista henkilön omalle lähipiirille ja vieläpä juuri näin joulun alla, joten osanottoni.

Jouluisin kodeissa monesti muistellaan myös kunkin omia läheisiä. Minäkin yksinäni muistelen omia läheisiäni, lapsuusjoulujani heidän kanssaan.

Äänestä

Ylikuolleisuutta; myrkkypiikeistä. Huumorittomaksi Kummeliksi muuttunut koko WEF-Suomi.

Äänestä
  • Totta. Mm. Vapaudenliiton Niko A. Kauko puhuu tuosta youtubella: "Suomalaisten ylikuolleisuudesta".

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Totta. Mm. Vapaudenliiton Niko A. Kauko puhuu tuosta youtubella: "Suomalaisten ylikuolleisuudesta".

    Naamanvääntely loppui nyt.

    Äänestä

Joku kuoli...ihmeellistä.

Äänestä

Sehän näytti ihan haudasta nousseelta halloween-hahmolta koko ikänsä. Kummelikin pelotti enemmän kuin nauratti.

Äänestä

Kummeli oli alussa aika hauska ja erilainen, mutta vesittyi sitten pahasti myöhemmin, kuten liian pitkään jatkuneille sarjoille tuppaa käymään. Musadiggarina arvostankin Silvennoista enemmän hyvänä kitaristina kuin näyttelijänä ja koomikkona.

Äänestä

Kukapa meistä ei kuolisi?

Äänestä
  • Joo, heti tarttee tarttua tilaisuuteen, jos on sopivat välineet saatavilla

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ikävä juttu.

"Näyttelijä Heikki Silvennoinen, 70, on kuollut. Silvennoisen kuoleman vahvistaa Helsingin Sanomille hänen tyttärensä Saara Silvennoinen. Hän kertoo Heikki Silvennoisen kuolleen keskiviikkoaamuna pitkäaikaiseen sairauteen läheistensä ympäröimänä."

Silvennoisella oli jokin veritauti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu