Metafyysiset totuudet

Anonyymi-ap

Usko, toivo ja rakkaus ovat kolme keskeistä hyveitä kristillisessä teologiassa. Ne esiintyvät usein yhdessä Uuden Testamentin kirjoituksissa, kuten 1. Korinttilaiskirjeessä 13:13: “Niin jäävät nyt usko, toivo ja rakkaus, nämä kolme; mutta suurin niistä on rakkaus.”

Usko tarkoittaa luottamusta Jumalaan ja hänen lupauksiinsa.
Toivo odotukseen siitä hyvästä, mitä Jumala odottaa hyvää.
Rakkaus on aktiivinen halu tehdä hyvää toisille ja Jumalalle.

6

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt pitäisi noita kolmea suoranaisesti hyveinä. Mielestäni usko ja toivo ovat asian esittäjän eriasteisia totuuksia hänen väittämästään asiasta.
      henkilökohtainen käsitys asian todellisuudesta
      Asia on näin: 100%
      Uskon näin: 75% esim.
      Toivon näin: 15% esim.
      Asia ei ole näin 0%
      Uskomisella on myös tunnuksellinen piirre: "Uskon tasavallan presidentti Alexander Stubbiin."
      Puhuja pitää Stubbin puheita pääsääntöisesti tosina ja miestä luotettavana.

      Toivomisella on myös tulevaisuuden tilan odotus elementti. Vaikka toivottu asia olisikin epätosi tällä hetkellä, toivomisella luodaan odotusarvo tulevaisuuteen. Parhaillaan se aiheuttaa toimenpiteitä kohti toivotun asian toteutumista.

      Rakkaus: Tää on täysi mysteeri minulle. Joku viisaampi voisi valaista asiaa enemmän kuin aloittaja.

      Kaitpa nuo usko ja toivo sopivat myös ateistin puheeseen, ainakin esittäminäni käsitteinä, kun niihin ei sekoita jumalia.
      -57

    • Metafyysiset totuudet ovat puhdasta käsienheiluttelua. Kaikki nämä pohjautuvat biologiaan. Usko ja toivo ovat ihan normaalia tietoisuuteen liittyvää kognitiivista toimintaa. Usko liittyy siihen, mitä pidät hyvin perusteltuna tietona. Toivo liittyy intentioihin, haluat tehdä jotain, sinulla on visio tavoitteesta ja ponnistelet sitä kohti.

      Rakkaus on ihan puhtaasti biologiaa. Se on lisääntymisviettiä, parinmuodostusta mutta laajemmin myös omien lähisukulaisten ja laumatovereiden suosimista, auttamista ja vastavuoroista altruismia.

      Joten ei, nämä eivät ole mitään mystistä metafysiikkaa ja vuohipaimenjumalan antamia viisauksia vaan ihan luonnontieteiden selitettävissä olevia materiasta nousevia juttuja.

    • Anonyymi

      Eläinkunnassa pelittää samat säännöt. Joilla on kehittynyt keho hermosto eli kiikutin. Kikutin jos lyhyempi elämä

    • Anonyymi

      Eläinkunnassa vallitsee kesk8näine rskkaus

    • Anonyymi

      Ei ne mitään totuuksia ole. Usko on typerää ja toivo turhaa ja rakkaus on universaali ilmiö, johon jumalia ei tarvita.

    • Kristinuskon arvot ovat hyviä. Ateismissa ei ole arvoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1364
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      102
      881
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      521
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      389
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    Aihe