Usko, toivo ja rakkaus ovat kolme keskeistä hyveitä kristillisessä teologiassa. Ne esiintyvät usein yhdessä Uuden Testamentin kirjoituksissa, kuten 1. Korinttilaiskirjeessä 13:13: “Niin jäävät nyt usko, toivo ja rakkaus, nämä kolme; mutta suurin niistä on rakkaus.”
Usko tarkoittaa luottamusta Jumalaan ja hänen lupauksiinsa.
Toivo odotukseen siitä hyvästä, mitä Jumala odottaa hyvää.
Rakkaus on aktiivinen halu tehdä hyvää toisille ja Jumalalle.
Metafyysiset totuudet
6
118
Vastaukset
- Anonyymi
En nyt pitäisi noita kolmea suoranaisesti hyveinä. Mielestäni usko ja toivo ovat asian esittäjän eriasteisia totuuksia hänen väittämästään asiasta.
henkilökohtainen käsitys asian todellisuudesta
Asia on näin: 100%
Uskon näin: 75% esim.
Toivon näin: 15% esim.
Asia ei ole näin 0%
Uskomisella on myös tunnuksellinen piirre: "Uskon tasavallan presidentti Alexander Stubbiin."
Puhuja pitää Stubbin puheita pääsääntöisesti tosina ja miestä luotettavana.
Toivomisella on myös tulevaisuuden tilan odotus elementti. Vaikka toivottu asia olisikin epätosi tällä hetkellä, toivomisella luodaan odotusarvo tulevaisuuteen. Parhaillaan se aiheuttaa toimenpiteitä kohti toivotun asian toteutumista.
Rakkaus: Tää on täysi mysteeri minulle. Joku viisaampi voisi valaista asiaa enemmän kuin aloittaja.
Kaitpa nuo usko ja toivo sopivat myös ateistin puheeseen, ainakin esittäminäni käsitteinä, kun niihin ei sekoita jumalia.
-57 Metafyysiset totuudet ovat puhdasta käsienheiluttelua. Kaikki nämä pohjautuvat biologiaan. Usko ja toivo ovat ihan normaalia tietoisuuteen liittyvää kognitiivista toimintaa. Usko liittyy siihen, mitä pidät hyvin perusteltuna tietona. Toivo liittyy intentioihin, haluat tehdä jotain, sinulla on visio tavoitteesta ja ponnistelet sitä kohti.
Rakkaus on ihan puhtaasti biologiaa. Se on lisääntymisviettiä, parinmuodostusta mutta laajemmin myös omien lähisukulaisten ja laumatovereiden suosimista, auttamista ja vastavuoroista altruismia.
Joten ei, nämä eivät ole mitään mystistä metafysiikkaa ja vuohipaimenjumalan antamia viisauksia vaan ihan luonnontieteiden selitettävissä olevia materiasta nousevia juttuja.- Anonyymi
Eläinkunnassa pelittää samat säännöt. Joilla on kehittynyt keho hermosto eli kiikutin. Kikutin jos lyhyempi elämä
- Anonyymi
Eläinkunnassa vallitsee kesk8näine rskkaus
- Anonyymi
Ei ne mitään totuuksia ole. Usko on typerää ja toivo turhaa ja rakkaus on universaali ilmiö, johon jumalia ei tarvita.
Kristinuskon arvot ovat hyviä. Ateismissa ei ole arvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733246
- 622545
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562176Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942105- 552012
- 421624
- 401610
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141293EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391218- 61113