Nyt on alkanut itsemurha buumi kuten 90 luvun alun lamassa .

Anonyymi-ap

Kauheeta kun rikollisuus tapot ja muut noussut . Pyydän , älkää hyvät ihmiset tehkö itsaria liikenteessä .

10

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei tullut korona , ei alkanut Ukrainan sota , ei tullut energiakriisin , ei tullut ukro pakolaiset . Ei vaan tuli äärioikeisto Tuhohallitus .


    • Hei kaikki, joilla itsellänne tai läheisellänne on itsetuhoisia ajatuksia,

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Joka viikko maanantaista keskiviikkon klo 15-19 ja torstaina klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ysätävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Tämä on niin arka asia,tabu.
        Siitä on vaikea puhua! Mies ei
        saa olla nynny,muttei se Hemingwaykaan
        mikään sankari ole eikä esikuva.
        Vaikka oli toki kirjailija ja "macho".


    • Anonyymi

      Huh sentään...😟

    • Anonyymi

      SANNA MARIN LOI PAHAA JA MURSI ILLUUSIOT LEVÄLLEEN KOKONAISVALTAISESTI TIETENKIN, TÄYDELLÄ AUKTORITEETILLÄ TOTTAKAI, TODELLAKIN, VIHREÄT, VASEMMISTOLIITTO MUKANA, SOSIAALIDEMOKRAATTIEN OHELLA. LIE OLLUT RUOTSALAISET JA SE KESKUSTA, JOKA LUOTTAA VENÄJÄÄN JA VODKAAN.
      EI VOI MUUTA, KUIN SEURATA, HAUSKAA ON VÄRIKÄSTÄ SIKAMAISTA ELÄMÄÄ.

      • Anonyymi

        ETTÄ JUHLAT JATKUISIVAT GRAHN-LAASONEN KIHDYTTÄÄ.......VINAT ALETAAN TOIMITTAMAAN KOTIOVILLE.


    • Anonyymi

      KEVÄÄN YLIOPPILAILLE MARIHUANAA JA HASSISTA. STÄ NYT JÄI SEUTULAAN PIENIERÄ MARIHUANAA, KASSI. SEN VERRAN TULLI OMANSA OTTAA, 12 KG.
      POLIISIN HUUMEPÄÄLLIKKÖ KOVAA-AINETTA VÄLITTI ULKOMAILTA, JARI AARNIO.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      418
      6067
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      85
      5406
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4414
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3961
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      60
      3818
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      182
      3492
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      119
      3244
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      64
      3220
    9. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3046
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2289
    Aihe