Paras hautaustapa?

Anonyymi-ap

Onko maahan arkussa hautaaminen paras vai krematorion kautta tuhkaaminen? Jotkut inhoaa maahan laittoa sellaisenaan arkussa, koska toukat ja bakteerit syövät sekä mädättävät ja haju on hirveä sekä keho menee inhottavan näköiseksi. Tuhkauksessa tuon välttää, mutta jos sattuukin olemaan elossa väärän tulkinnan takia niin palaa tuskallisesti elävältä. Myös ekologisuus arveluttaa eli suuret hiilidioksidipäästöt polttaessa. Toisaalta tuhkaus on lopputuloksena siisti eli ei vie isoa tilaa, ei tartte ajatella vainajan ulkonäköä mädäntymisen edetessä ja sitä että luuranko saattaa olla haudassa vaikka yli 100 vuotta osittain, ja sitten jos joku haudataan samaan hautaan niin luut tulevat maan pinnalle näkyviin eikä ole hautarauhaa enää.

12

451

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Arkussa maahan on paras, toki jenkkityyliin se pitäisi tehdä eli balsamoida ruumis ettei hajoa ja mätäne. Jotenkin on se tietty tunne että jospa se raamatun mukainen herättäminen kuolleista joskus tapahtuu niin olisi hyvä olla se oma kroppa tallessa eikä tuhkana.

    • Anonyymi

      mitäs väliä sillä on että ruumis mätänee rumasti ku siellähän se lepää mullan alla sitä kukaan ole näkemässä

    • Anonyymi

      Mulla tuskin haittaa jos luut jää maan alla törröttään, kun ne jo nyt törröttää tosta mahasta. Mutta kohta oon jo oikeesti vainaa jos en saa painoo nousee.

      • Anonyymi

        Alappa ryyppään. Paskamaha on todennettavissa jo viikon jälkeen!


    • Anonyymi

      Polttohautaus

    • Anonyymi

      Miksi krematoriot eivät käytä biokaasua vaan maakaasua?

      Biokaasu on kotimaista ja siitä ei tule hiilidioksidipäästöjä.

      Ainakaan öljyä ei pitäisi käyttää.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Seurakunnat eivät taida paljoa välittää ilmastohaasteista.


      • Anonyymi

        Kirkot lämpiävät käytännössä tyhjinä päivästä toiseen.

        Milloin vihreät puuttuu tähän?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Helsingin krematorio on Suomen suurin.

        Milloin se alkaa käyttää biokaasua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helsingin krematorio on Suomen suurin.

        Milloin se alkaa käyttää biokaasua?

        Muiden krematorioiden lämpö menee kaukolämmöksi. Helsingissä on Suomen suurin krematorio. Sen lämpö ei vissiin mene. Miksi ei? Onko Helsingissä liikaa kaukolämpöä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      200
      3240
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      171
      1722
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1463
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      113
      1060
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      131
      956
    6. 67
      899
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      376
      810
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      678
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      673
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      665
    Aihe