Uskot Jumalan olevan olemassa, mutta sanot, ettei ihminen voi sitä havaita.
Olet harhainen, jos
5
145
Vastaukset
- Anonyymi
Elämme universumissa jossa on paljon näkymättömiä asioita. Vain 1/4 osa on näkyvää.
Mutta universumimme on fraktaalitaso jota ylempänä on superuniversumi ja tätä ylempänä hyperuniversumi.
Superia ja hyperiä ei erota edes tieteelliset laitteet. Ehkä jokin kaava voi kertoa niiden olemassaolosta.
Ollaan kuin tikkukaramelli Elävän olennon suolistossa ja tuo tikkukaramelli on universumimme. Elävä olento on superuniversumi ja planeetta jolla hän elää on hyperuniversumi.
Lopulta päädytään kökkönä hyperuniversumin pinnalle, mutta joudumme silloin eroon superuniversumista. Alussa oltiin hedelmä hyperuniversumin puussa. Sitten jouduttiin superiin ja lopulta kököksi takaisin hyperiin.
Näin vertauskuvallisesti. Asiallisesti nää löytyy Hare Krishna kirjoista.Mistä Hare Krisna tietää tämän, jos niitä ei voi havaita? Postauksesi on malliesimerkki harhaisuudesta, jota kuvasin aloituksessa.
- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
Mistä Hare Krisna tietää tämän, jos niitä ei voi havaita? Postauksesi on malliesimerkki harhaisuudesta, jota kuvasin aloituksessa.
Niin kyse voi olla harhasta tai toiveajattelusta. Unelmasta, utopiasta tai sen sellaisesta. Mutta silti käsitys että kaikki pitää omin silmin nähdä on liiallista varovaisuutta uskon suhteen.
Usko on uskomista näkymättömiin todellisuuksiin. Parhaassa tapauksessa realistisiin mutta pahimmassa tapauksessa satuun ja harhaan. Riski on melkoinen. Ja ymmärrän hyvin jos tahtoo pitää jalat maan pinnalla.
- Anonyymi
Kristitty havaitsee Jumalansa vuorovaikutteisissa tapahtumissa, ihmeissä, puheessa hengestä Hengelle ja päinvastoin, Raamatun sanoman avautumisessa yhä laajemmin, mitä pitemmälle kokemukset kumuloituessaan vaikuttavat. Nämä kaikki yhdessä, johtavat horjumattomaan kristinuskoon. Epäjumalien uskonnot ovat selvästi paholaisen aloittamia uskomuksia.
- Anonyymi
Sen jälkeen kun Jeesus sanoi: MITÄ TAHANSA TE PYYDÄTTE SEN MINÄ TEEN on kaikki ollut sadun ja todellisuuden välimaastoa.
Itse uskon Hare Krishna maailmankuvan luodun jonkin apostolin pyynnöstä. Se voi olla utopiaa tai simulaatiota mutta silti se tavallaan on todellista. Ja ainakin se on rehellistä. Sillä nuo kirjat kertoo rehellisesti simulaatiosta yms.
Jeesus loi sanallaan kaikki tulevat utopiat , harhat ja totuudet sekä maailmankuvat.
MITÄ TAHANSA TE PYYDÄTTE SEN TE SAATTE.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site405787Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2165323Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers394462Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464302SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun514078Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813766SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt853680Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään463131Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062450SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396
