Olet harhainen, jos

Uskot Jumalan olevan olemassa, mutta sanot, ettei ihminen voi sitä havaita.

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämme universumissa jossa on paljon näkymättömiä asioita. Vain 1/4 osa on näkyvää.
      Mutta universumimme on fraktaalitaso jota ylempänä on superuniversumi ja tätä ylempänä hyperuniversumi.

      Superia ja hyperiä ei erota edes tieteelliset laitteet. Ehkä jokin kaava voi kertoa niiden olemassaolosta.

      Ollaan kuin tikkukaramelli Elävän olennon suolistossa ja tuo tikkukaramelli on universumimme. Elävä olento on superuniversumi ja planeetta jolla hän elää on hyperuniversumi.

      Lopulta päädytään kökkönä hyperuniversumin pinnalle, mutta joudumme silloin eroon superuniversumista. Alussa oltiin hedelmä hyperuniversumin puussa. Sitten jouduttiin superiin ja lopulta kököksi takaisin hyperiin.

      Näin vertauskuvallisesti. Asiallisesti nää löytyy Hare Krishna kirjoista.

      • Mistä Hare Krisna tietää tämän, jos niitä ei voi havaita? Postauksesi on malliesimerkki harhaisuudesta, jota kuvasin aloituksessa.


      • Anonyymi
        Extremist_atheist kirjoitti:

        Mistä Hare Krisna tietää tämän, jos niitä ei voi havaita? Postauksesi on malliesimerkki harhaisuudesta, jota kuvasin aloituksessa.

        Niin kyse voi olla harhasta tai toiveajattelusta. Unelmasta, utopiasta tai sen sellaisesta. Mutta silti käsitys että kaikki pitää omin silmin nähdä on liiallista varovaisuutta uskon suhteen.
        Usko on uskomista näkymättömiin todellisuuksiin. Parhaassa tapauksessa realistisiin mutta pahimmassa tapauksessa satuun ja harhaan. Riski on melkoinen. Ja ymmärrän hyvin jos tahtoo pitää jalat maan pinnalla.


    • Anonyymi

      Kristitty havaitsee Jumalansa vuorovaikutteisissa tapahtumissa, ihmeissä, puheessa hengestä Hengelle ja päinvastoin, Raamatun sanoman avautumisessa yhä laajemmin, mitä pitemmälle kokemukset kumuloituessaan vaikuttavat. Nämä kaikki yhdessä, johtavat horjumattomaan kristinuskoon. Epäjumalien uskonnot ovat selvästi paholaisen aloittamia uskomuksia.

    • Anonyymi

      Sen jälkeen kun Jeesus sanoi: MITÄ TAHANSA TE PYYDÄTTE SEN MINÄ TEEN on kaikki ollut sadun ja todellisuuden välimaastoa.

      Itse uskon Hare Krishna maailmankuvan luodun jonkin apostolin pyynnöstä. Se voi olla utopiaa tai simulaatiota mutta silti se tavallaan on todellista. Ja ainakin se on rehellistä. Sillä nuo kirjat kertoo rehellisesti simulaatiosta yms.

      Jeesus loi sanallaan kaikki tulevat utopiat , harhat ja totuudet sekä maailmankuvat.

      MITÄ TAHANSA TE PYYDÄTTE SEN TE SAATTE.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe