"Suomen Pankki kasvattaa valuuttavarantoaan noin kahden miljardin euron edestä ja myy samassa yhteydessä noin kymmenen prosenttia kultavarannostaan.
Keskuspankki kertoo, että valuuttavarantoa kasvatetaan ostamalla pääosin Yhdysvaltain dollareita, mutta myös Englannin puntia ja Japanin jenejä.
Kultaa myydään noin viisi tonnia, minkä jälkeen Suomen Pankin kultavaranto on noin 44 tonnin kokoinen ja 3,5 miljardin euron arvoinen."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010915515.html
Voi tätä kansallisen alennustilan päivää, suomettuminen vol.2 menossa.
DCA-isännän valuuttaa pönkitetää suomalaisten kullalla.
Suomen pankki myy kultavarantoja, ostaa US-Dollareita!
35
610
Vastaukset
- Anonyymi
Ne ovat tukiostoja pölhö. Miksi valitat kun et tiedä mitä valitat? En pidä tyhmistä.
- Anonyymi
Oiskohan vaan niin, että kullan hinta on aivan huipussaan ja tulee alas pikapuoliin. Olli Rehn ajan hermolla.
- Anonyymi
huomaan ettet ole perillä kullan ostojen tärkeydestä.
- Anonyymi
Joko kullan hinta romahti?
- Anonyymi
BRICS-maat ovat nyrjäyttämässä dollaria?
- Anonyymi
Markka on paree kuin rupla.
- Anonyymi
Jotenkin näin arvelen olevan ja Setä-Samuli putsaa pölhöimmät liittolaisensa ennen kuin valot sammuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotenkin näin arvelen olevan ja Setä-Samuli putsaa pölhöimmät liittolaisensa ennen kuin valot sammuu.
Venäjällä valot jo sammuivat, putleri putsasi kansan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä valot jo sammuivat, putleri putsasi kansan.
Siis on ok putsata Suomen kassa, koska putleri putsasi Venäjän kassan?
Merkillinen ajattelutapa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis on ok putsata Suomen kassa, koska putleri putsasi Venäjän kassan?
Merkillinen ajattelutapa.Tsingis Khan käänsi kansan kassan huh hah hei.....
- Anonyymi
Kulta on nykypäivänä aika jonninjoutavaa metallia, -käyttökohteita kun ei juurikaan nykypäivänä ole jota ei voitaisi korvata toisella metallilla.
Ja mitä dollareihin tulee, niin sehän on vaan paperia, paperia jonka arvo perustuu ainoastaan massiivisen isoon velkaan. - Anonyymi
mitä sä kirjoitat tuollaista paskaa joka ei koske Lapuaan millään lailla,äläkä ala vaan väittämään muuta,tuollainen kirjoittelu on suoranaista nettiterrorismia
- Anonyymi
Viksumpaa olis ollut ostaa kissoja. Lapuallakin hurrattaisiin.
- Anonyymi
Lomosovin kissojako tarkoitat vai Arabian vai niitä lasisia keräilykissoja ?
- Anonyymi
Kullan arvo on noussut 10 vuodessa yli 500 prosenttia ja nousee edelleen.Raha pakenee kultaan koskan pörssiyhtiöt rommaavat.
Kultakaivoksia perustetaan lisää kaikkialle.Valmistus on lopetettu.
Rahaa voi painaa vaikka 24 h ympäri vuoden.- Anonyymi
Gold Price Performance EUR: 30 Days -1.85% , 6 Months +15.31% , 1 Year +34.84% , 5 Year +86.87% ,
Gold Price Performance USD / 30 Days -2.92% / 6 Months +11.77% / 1 Year +26.42% / 5 Year +75.95% / 20 Years +487.17%.
- Anonyymi
Eikö näillä kultavaranoilla voi korjata Suomen taloutta?. Ei tarvitsisi myydä hyviä yhtiöitä suomesta pois.
- Anonyymi
Ei veikkonen...näillä ostetaan aseita ja tuetaan Amerikkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei veikkonen...näillä ostetaan aseita ja tuetaan Amerikkaa.
Parempi ostaa Amerikasta kuin venäjältä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei veikkonen...näillä ostetaan aseita ja tuetaan Amerikkaa.
Tarvitseeko Amerikka Suomesta aseita itsensä puolustamiseen? En ole kuullutkaan. Onko sinulla linkkiä tällaiseen tietoon? MV-lehti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarvitseeko Amerikka Suomesta aseita itsensä puolustamiseen? En ole kuullutkaan. Onko sinulla linkkiä tällaiseen tietoon? MV-lehti?
Amerikka ei tarvitse Suomesta aseitaitsensä puolustamiseen, vaan tarvitsee tuhkatkin suomalaisten pesistä Dollarinsa puolustamiseen.
#dollarisodat - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Amerikka ei tarvitse Suomesta aseitaitsensä puolustamiseen, vaan tarvitsee tuhkatkin suomalaisten pesistä Dollarinsa puolustamiseen.
#dollarisodatSe linkki??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se linkki??
Miksi sulle kukaan mitään linkkiä laittais, kun et lue kuitenkaan, koska se voisi oiko omia harhakuvitelmiasi.
- Anonyymi
Sisu-elokuvassakin oli kyse kullasta, se on kansainvälisestikin haluttua. Filmin opetus on että kullankaivajaa ei kannata suututtaa.
- Anonyymi
Elinkeinoministeriö nostattaa kaasun hintaa suomessa.
Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) on julkaissut luonnoksen hallituksen esityksestä, joka koskee maakaasun ja nesteytetyn maakaasun (LNG) maahantuonnin väliaikaista rajoittamista Venäjältä ja Valko-Venäjältä. Lausuntoja esityksestä pyydetään toimittamaan viimeistään 3. helmikuuta 2025.
Luonnoksen mukaan ehdotettavalla väliaikaisella lailla pyritään turvaamaan Suomen kansalliset turvallisuusintressit sekä energiahuollon toimitusvarmuus. Laki rajoittaisi maakaasun ja LNG:n toimituksia Suomen maakaasuverkkoon, jos kaasu tulee Venäjältä tai Valko-Venäjältä yhdysputkien tai nesteytetyn maakaasun käsittelylaitteistojen kautta. Samalla ehdotetaan muutettavaksi maakaasumarkkinalakia siten, että Suomen ja kolmansien maiden välisiä yhdysputkia voidaan väliaikaisesti sulkea, mikäli kaasuverkkoon kohdistuu uhka. - Anonyymi
Silloin kannattaa myydä, ku hinta korkeimmillaan. Ostaa ku hinta alhaalla. Sitä ei moni ymmärrä.
- Anonyymi
Etenkään Lapualaaset.
- Anonyymi
Satsaan Lapin Kultaan ja mahdollisimman väkevään.
- Anonyymi
USAn dollarin kurssi euroon nähden tammikuu 2025; 0,97 - heinäkuu 2025; 0,85
Tämän hetken kurssi 0,86
Ei erityisen järkevä sijoitus. Kalliiksi tulee Amerikan nuoleminen, varsinkin kun vaatimukset vain kasvaa autettavalla? - Anonyymi
Trumbille voisi sanoa, kuin hän Zelenskyitä nöyryyttäessä: "Ei edes kiitä, kun tuetaan maansa valuuttaa."
- Anonyymi
Suomi tekee järjettömiä ratkaisuja pakon edessä. Rahat on loppu, eikä paremmasta ole tietoa lähiaikoina. Venäjä pitää saada polvilleen, ennen kuin tietyt piirit ovat tyytyväisiä. Se, että polvilleen menee osa suomalaisistakin talouden kurjistuessa ei haittaa. Päättäjät ovat sen verran hyvällä oksalla.
- Anonyymi
Osta poika Kiinan yania, Intian rubiaa, Venäjän ruplaa ja rikastu. Buahahahahah haa !
- Anonyymi
Kerro mikä järki oli ostaa dollareita ja jenejä? Japanissa myydään enemmän aikuisten vaippoja kuin lasten vaippoja.
Hyvä ostos? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro mikä järki oli ostaa dollareita ja jenejä? Japanissa myydään enemmän aikuisten vaippoja kuin lasten vaippoja.
Hyvä ostos?Jenin osto oli järkevä.
Jenin kurssi tammikuu 2025; 160-165, heinäkuu 2025; 169,7 -172,36.
Eli Japanin talous on selkeästi kehittyvä, kun taas Amerikan talous taantuu, huolimatta valtavasta tuesta muilta länsimailta?
- Anonyymi
Englannin punnan kurssi tammikuu 2025; 1,23 / heinäkuu 2025; 1,27.
Eli punta lievässä nousussa, joten kannattava ostos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370