että sveitsiläiset syövät keskimäärin 22 kg juustoa vuodessa. Tämä tekee 1,83 kg kuukaudessa. Suomessa juustoa saa syödä sääntöjen mukaan 100 gr kuukaudessa muuten tulee sydänveritulppa ja aivot turpoavat ja maksa hajoaa ja munuaiset räjähtävät ja vaikka mitä.
Telkkarista tuli juuri tieto
Anonyymi-ap
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan kauhea määrä. Mulla ole kunnon jakopäätä. Mutta sehän tekee vuodenaikana ihan tolkuttomia määriä päivässä.
Mistähän sitä tyhmyri olet keksinyt tuon juustovalheen, kun ravitsemusta koskevissa suosituksissa nimenomaan suositellaan juuston syömistä:
https://www.is.fi/terveys/art-2000010833894.html
"suositellaan käytettävän juustoja kymmeniä grammoja päivässä. Vaikka ne olisivat rasvaisiakin."
Minä saan syödä vaikka kuinka paljon vaan . Minäkun en viitsinyt enää liikkua niin kävin hakemassa lääkäriltä kolesteroli lääke reseptin . Voi pojat kun menee läskisoosiakin paljon .
Tuon verran minä lupsutan suihini jo pelkkää heppijuustoa.
Inka puuvallilasta.
Vaikeaksi sen tekee, kun viher-puna soijapojilla ei seiso ja kuukausia pesemättä ollut pili pitää houkutella esiin tofupalalla
Inka puuvallilasta.