Tämän takia kaikki psyykkee lääkkeet lihoitavat.

Anonyymi-ap

Tämän takia kaikki psykke lääkkeet lihottavat eli keräävät nestettä eli se johtu sittä että psykke lääkkeet ovat myrkyllisiä tästä lääkäri tai psykiatrisen saairalan saairanhoitajat ei ikinä mainitse poitilalle.

Elimistö suojaa soluja myrkyiltä keräämällä nestettä, mikä liittyy sen kykyyn laimentaa ja eristää haitallisia aineita. Tämä mekanismi toimii seuraavilla tavoilla:

1. Myrkyn laimentaminen solujen ulkopuolella:
Kun myrkkyjä pääsee elimistöön, kudoksiin kertyy ylimääräistä nestettä. Tämä laimentaa myrkkyjen pitoisuutta solujen ulkopuolisessa nesteessä (soluvälitilassa), jolloin yksittäisiin soluihin kohdistuva myrkkyjen vaikutus vähenee.

2. Fysiologinen este soluille:
Nesteen kerääntyminen voi luoda suojaavan puskurin solujen ja myrkkyjen väliin. Tämä hidastaa myrkkyjen pääsyä soluihin ja antaa elimistölle enemmän aikaa poistaa tai neutraloida myrkyllisiä aineita.

3. Turvotus ja kudosten eristäminen:
Myrkytyksen aiheuttama tulehdusreaktio voi johtaa turvotukseen, joka auttaa eristämään vaurioituneet alueet. Näin myrkkyjen leviäminen muihin kudoksiin hidastuu, ja solut voivat säästyä niiden vaikutuksilta.

4. Imusuoniston aktivointi:
Keräämällä nestettä kudoksiin elimistö voi lisätä imusuoniston toimintaa, mikä auttaa kuljettamaan myrkkyjä pois kudoksista ja suodattamaan ne imusolmukkeissa.

5. Verenkierron ja elimistön puolustusjärjestelmän tukeminen:
Nesteen lisääntyminen kudoksissa voi parantaa valkosolujen ja muiden puolustustekijöiden liikettä alueelle. Tämä tehostaa myrkkyjen neutralointia ja vaurioituneiden solujen korjaamista.

Vaikka nesteen kerääminen on osa kehon luonnollista puolustusmekanismia, liiallinen nesteen kertyminen voi aiheuttaa ongelmia, kuten kudosten turvotusta (ödeemaa), ja vaatii joskus lääketieteellistä hoitoa. Tämä reaktio auttaa kuitenkin väliaikaisesti vähentämään solujen altistumista myrkyille.

0

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        118
        1169
      2. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        79
        1140
      3. haluaisin paljastaa

        Kuka tämä :/ on
        Ikävä
        77
        611
      4. Taiteiden yö

        Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
        Kuhmo
        9
        548
      5. Hyvää yötä kaipaamalleni

        Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
        Ikävä
        17
        521
      6. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        513
      7. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        44
        475
      8. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        41
        452
      9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

        Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
        Ikävä
        112
        451
      10. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        15
        426
      Aihe