Hyvää Joulua hoitajille ja potilaille

Hoitajaliitto varoittaa ilmiöstä, jonka riski kasvaa henkilöstöpulan aikana: "Käytöstä rajoitetaan vahvoilla psykoosilääkkeillä"
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun maas' on hanki ja järvet jäässä
Ja silmä sammunut auringon,
Kun pääsky pitkän on matkan päässä
Ja metsä autio, lauluton,
Käy lämmin henkäys talvisäässä,
Kun joulu on, kun joulu on.
Ei huolta, murhetta kenkään muista,
Ei tunnu pakkaset tuikeat.
Vaan laulu kaikuvi lasten suista
Ja silmät riemusta hehkuvat.
Ja liekit loistavat joulupuista,
Kun joulu on, kun joulu on.
On äiti laittanut kystä kyllä,
Hän lahjat antaa ja lahjat saa.
Vaan seimi, pahnat ja tähti yllä,
Ne silmiin kalleina kangastaa.
Siks mieli hellä on kristityllä,
Kun joulu on, kun joulu on.''

Äänestä

Ihmehorinaa taas kerran. Äsken vinguttiin siitä, kun HUS irtisanoo niin ja niin paljon hoitajia. Saman tekevät monet muutkin Sotealueet. Nyt onkin sitten hirvee työvoimapula hoitoalalla. Menkööt noi irtisanotut töihin sinne missä sitä pulaa on ja lopettakoot vinkumiset.

Äänestä

Joo, voi olla hyvä jos henkilöstön käytöstä rajoitetaan vahvoilla psyykelääkkeillä.

Äänestä

Ketipinoria vaan naamaan niin potilas on väsynyt ja tokkurassa. Ei pysty mihinkään. Tätä se terveydenhoito usein on. Läheiselle on ainakin tehty näin. Tuntuu uskomattomalta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hoitajaliitto varoittaa ilmiöstä, jonka riski kasvaa henkilöstöpulan aikana: "Käytöstä rajoitetaan vahvoilla psykoosilääkkeillä"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu