Kyllä toimisi, helpostikin, jos olisi kaikkivaltias ja kaikkitietävä yliluonnollinen entiteetti, joka ohjaisi aivan kaikkia tapahtumia todellisuudessa. Otetaan muutamia esimerkkejä:
Maan ei tarvitse olla vinhasti pyörivä pallo vaan peruspylväiden päällä lepäävä maa olisi varmasti toimiva ratkaisu. Ihan niin kuin tukeva pöytä.
Luonnonlakeja ei tarvittaisi. Esineet putoaisivat Jumalan ohjaamina maahan. Voimakas profeetta voisi nostaa kirveen terän lammen pohjasta Jumalan avulla. Jumalan poika voisi kävellä vetten päällä. Kelluuhan veneetkin vetten päällä.
Auringosta erillinen sininen päivänvalo voisi olla ihan hyvin olla olemassa.
Auringon, kuun ja tähtien ei tarvitse olla kaukana avaruudessa gravitaation armoilla vaan voisivat ihan hyvin kulkea radoillaan taivaankannessa Jumalan käskeminä. Välillä Jumala voisi käskeä aurinko pysähtymään ja palaamaan jopa radallaan vähän taaksepäin.
Yliluonnollinen entiteetti voisi aivan varmasti luoda savesta eläimet ja ihmiset ja puhaltaa elämän henkäyksen niihin eikä tähän tarvita geenejä.
Sattumaa ei tarvitsisi olla olemassa. Jumala liikuttaa arpanopat ja säätää kaikki muutkin tapahtumat, jotka näyttävät sattumalta.
Jumalan tahdon vastainen toiminta johtaisi kuolemaan. Tämä olisi ihan loogista. Synnin palkka on kuolema. Vanhurskaat palkittaisiin maallisella mammonalla ja kaikella hyvällä.
Jos joskus vanhurskaille tapahtuu pahaa niin se johtuu vain siitä, että Jumala voi kaikkivaltiaana näin tehdä. Saattaapa taustalla olla myös vedonlyönti Saatanan kanssa.
*************************
Mikään noista yllä luetelluista ei kuitenkaan vastaa havaittua todellisuutta vaikka ne voisi ihan hyvin olla totta, JOS olisi yliluonnollinen kaikkivaltias entiteetti. Tämän vuoksi tällaisen yliluonnollisen entiteetin totena pitäminen on delusionaalista. Edes se, että entiteetti on käsityskyvyn ja havaintovälineiden ulottumattomissa, ei pelasta sitä, että usko on delusionaalista.
Mitä mieltä sinä olet näistä havainnoista, analyysistä ja johtopäätöksistä?
Toimisiko Raamatun mukainen todellisuus?
2
185
Vastaukset
- Anonyymi
Avauksessa on iso tukku Raamatun maailmankuvan väitteitä siitä, miten Jumala vaikuttaa tähän maailmaan, mutta jotka on falsifioitu. Voiko näiden falsifioitujen väitteiden takana olla siitä huolimatta yliluonnollinen entiteetti? En usko, että lehmän takapuolesta maahan pudonneessä läjässä on piilossa timantti vaan se on aivan kokonaan sitä ihteään eli sontaa.
- Anonyymi
mutta aku ankalla ei ole housuja !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 962149
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231360Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371038- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56914- 122787
- 82786