Pääasia että saa asunnon pidettyä

Laskin että elämiseen jää 135€ kk.
23489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Miksi asunto pitäisi pitää? Onko lapsia tai töitä? Muutenhan voi muuttaa vaikka huomattavasti edullisempaan asuntoautoon tai edullisempaan maahan ja matkaila?

Äänestä
  • Yksin asuvalle jää rahaa riippuen tuloista ja menoista, mutta Kela-etuutena perusosa on maaliskuusta 2026 alkaen noin 578,43 €/kk, johon voi lisätä hyväksyttäviä menoja (kuten vuokra, lääkkeet, ruoka) vähentäen tulot, jotta saadaan selville tuen määrä, tai summa, joka jää käteen perusosan lisäksi, jos tuloja on enemmän. Yleinen nyrkkisääntö on, että asumismenojen tulisi olla korkeintaan 30–40 % nettotuloista, mutta tähän vaikuttavat henkilökohtainen tilanne ja alue.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Yksin asuvalle jää rahaa riippuen tuloista ja menoista, mutta Kela-etuutena perusosa on maaliskuusta 2026 alkaen noin 578,43 €/kk, johon voi lisätä hyväksyttäviä menoja (kuten vuokra, lääkkeet, ruoka) vähentäen tulot, jotta saadaan selville tuen määrä, tai summa, joka jää käteen perusosan lisäksi, jos tuloja on enemmän. Yleinen nyrkkisääntö on, että asumismenojen tulisi olla korkeintaan 30–40 % nettotuloista, mutta tähän vaikuttavat henkilökohtainen tilanne ja alue.

    https://laskurit.kela.fi/toimeentulotuen-maaran-laskuri - aloittaja laskuri sinulle.

    Äänestä

  • Suomen pitäisi laittaa kaikki pienituloiset edunvalvontaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Suomen pitäisi laittaa kaikki pienituloiset edunvalvontaan.

    Pohditko, voisitko saada toimeentulotukea?
    Toimeentulotuki on viimesijainen taloudellinen tuki, joten siihen vaikuttavat kaikki tulosi ja varasi, jotka ovat käytettävissäsi.

    Hae ensin muut tuet
    Tarkista, voisitko saada muita tukia kuin toimeentulotukea. Saisitko esimerkiksi asumistukea tai työttömyystukea?
    Lue työttömyysturvasta ja asumistuesta.
    Selvitä, voitko saada toimeentulotukea
    Arvioi laskurilla, mikä tuen määrä olisi.
    Siirry laskuriin.
    Täytä hakemus
    Täytä toimeentulotuen hakemus OmaKelassa.
    Tutustu hakuohjeisiin.
    Käsittelemme hakemuksesi 7 arkipäivässä
    Käsittelemme hakemuksesi normaalisti 7 arkipäivän (ma–pe) kuluessa siitä, kun hakemus ja kaikki tarvittavat liitteet ovat saapuneet Kelaan.
    Lue lisää hakemusten käsittelyajasta.
    Hae tuelle jatkoa
    Jos saat toimeentulotukea ja tulosi ja elämäntilanteesi eivät ole muuttuneet, voit hakea tuelle jatkoa OmaKelassa.
    Siirry OmaKelaan.

    Äänestä

  • Hyödytä mitään toimentulotuen asiakkaana valtio maksaa asumisen

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Suomen pitäisi laittaa kaikki pienituloiset edunvalvontaan.

    Ja kaikki tuolla lailla ajattelevat suljetulle.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Yksin asuvalle jää rahaa riippuen tuloista ja menoista, mutta Kela-etuutena perusosa on maaliskuusta 2026 alkaen noin 578,43 €/kk, johon voi lisätä hyväksyttäviä menoja (kuten vuokra, lääkkeet, ruoka) vähentäen tulot, jotta saadaan selville tuen määrä, tai summa, joka jää käteen perusosan lisäksi, jos tuloja on enemmän. Yleinen nyrkkisääntö on, että asumismenojen tulisi olla korkeintaan 30–40 % nettotuloista, mutta tähän vaikuttavat henkilökohtainen tilanne ja alue.

    1090 suunnilleen kuukausitulo jolla pitäs hoitaa vuokra vesi sähkö puhelin vaatteet pesuaineet petivaatteet peitot sun muut mitä ihminen nyt sattuu arjessaan tarvitsemaan siihen päälle elatusmaksu ja jos töisse ollessa oli niin hölmö että otti lainaa jota ei ole vielä saanu hoidettua ni elämiseen jää juurikaan mitään niitä mitään toki olis työttömän tarvis ja parikyt vuotta kun ovat perinnässä saa ne anteeksi elatusmaksun siinä vaiheessa kun lapsi täyttää 23

    Äänestä

Pystyikö poikani Eero pelastamaan maailman bakteerien loppumiselta tekemällä aikamatkoja aikakoneen keksimisen jälkeen? Köyhyys on yksi keino pelastaa itsensä bakteerien loppumiselta. Eero eli Drakulana, joka oli vampyyri eli verenimijä ja teki kauhistuttavia tekoja bakteerien tutkimiseksi. Sairauksista kärsivilläkin on huono bakteeritilanne ja paras bakteeritilanne oli niihin aikoihin Euroopassa juutalaisen näköisinä elävillä. Valkoisten kannattaisi elää ihan juutalaisen näköisinä, niin ei tule sairauksia bakteerien loppumisen takia.

Teini-iässä monet alkavat käymään suihkussa hienhajun takia ja siitä puhkeaa akne. Aknekin yrittää parantaa elimistön bakteeriydintä, joka vaurioituu suihkussa käymisen takia. Krooninen infektio lisää bakteerien määrää ja aknen pitäisi loppua itsestään. Ihoa ei ainakaan kannattaisi käydä puhdistamassa ihonpuhdistuksessa. Monet käyttävät Roaccutania siinä vaiheessa ja bakteerit paranevat. Roaccutan tuskin on bakteerikapseli, joka parantaisi bakteeriytimen kuntoon.

Drakulan tekemien löydösten selvittelemiseen meni kuukausia ennen kuin kokonaisuus alkoi hahmottumaan eli ihmisestä löytyi bakteeriydin-teoria. Köyhän kannattaa ainakin jättää saippua ja shampoo pois ja siinäkin pystyy säästämään. Kodin voi siivota pelkällä märällä rätillä. Kraanavesikin on hygienisoitu Suomessa ja ilman pesuaineita voi varmaan pärjätä. Muutoksen tekeminen ei ole helppoa, mutta rahankäytön vähentäminen auttaa sen tekemistä. Köyhä vai rikas? Ei se ole köyhä, joka tekee aikamatkoja aikakoneen kanssa sen keksimisen jälkeen, vaikka kuluttaakin rahaa muita vähemmän Suomessa.

Fitnekseen tullut bakteeriydin-teoria käytännössä tarkoittaa jopa sitä, ettei pyykkiäkään kannata pestä ja vaatteiden kuuluu olla mahdollisimman likaisia. Köyhyys on ratkaisu bakteerien loppumiseen, eikä ongelma.

Äänestä

ei jää mitään. Tammikuussa taasen kaikki laskut. Työssäkäynti ei kannata. Alan myydä vaikka huumeita sitten.

Äänestä

Onko joulukatkeruus saanut yliotteen ? Eikö kutsuttu joululounaalle ?
Makselee vain tyynesti vuokran tai vastikkeen ja loput rahavarat satsaa
vaikka niihin elintarvikkeisiin ja muuhun välttämättömään.

Äänestä
  • Lopuilla rahoilla saa valtavan määrän makaroonia ja kauraryynejä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Lopuilla rahoilla saa valtavan määrän makaroonia ja kauraryynejä.

    Jep. tuolla 135€ roskarahalla ei kaljaa kannata edes harkita kun makuun pääsee niin juominen loppuu kuin kanan lento.

    Äänestä

Mula jää 613 €
Sillä site ruokia, olutta ja tupakkija.
Velkaakin 0 €

oujee!

Äänestä

Ei ole vuosikausiin ollut velkaa kun harrastaa sitä tavoitesäästämistä eli
ensin kerätää sopiva summa rahaa ja sitten vasta ostetaan se hyödyke.
Jos joku esim. kodinkone laukeaa, niin se hankitaan ensin ja sitten vasta
se varsinainen tavoitesäästämisen kohde.
Nytkin olen säästänyt jo pitkään hissiremontin maksamista eli kovana
tavoitteena on maksaa se remontti käteisellä eikä vuosien vitkutteluna.
Talo elää tavallaan, laskut hoituu ajallaan.

Äänestä

Korkein päämäärä on se, että vuokra tai vastike maksetaan ensin ja sen jälkeen
katsotaan mitä muuta jäljellä olevalla rahalla saa. Ainakin ruokaa ja jotain.

Äänestä

olen kai suurituloinen, nettotuloni asumisenjälkeen ovatnoin 3000EUER vuodessa.

Äänestä

Toimeentulotuki kuukaudessa riippuu henkilön tilanteesta, mutta vuoden 2026 perusosa yksin asuvalle on noin 578,43 €/kk, yksinhuoltajalle 665,19 €/kk, ja yhteistaloudessa asuvalle yli 18-vuotiaalle 497,45 €/kk, näiden määrien lisäksi voidaan myöntää tukea asumiseen ja muihin välttämättömiin menoihin. Perusosa kattaa ruoan, vaatteet ja muut henkilökohtaiset menot, mutta sen määrää voidaan alentaa tulojen ja säästöjen mukaan, ja siihen vaikuttavat myös uudet säännöt.

Äänestä

Sehän on reilusti mulla tuskin jää senttiäkään tässä tai ens kuussa kun rikosoidelliset korvaukset katsotaan tuloiksi täytyy kahtua mitä kelasta sanovat sain sentä soittoajan huomiselle mu tiedäkkö silti millä vielä päästään kansanedustajille irvaileen ne on niin persaukisia kymppitonnin netto tulojensa kanssa että joutuvat käymään jopa kaupassa luottokortilla kun ei omalla tilillä rahat riitä siihen edes

Äänestä

Asunto ensin se on luksusta kun on avain omaan oveen. Sähkölasku seuraavaksi ja sitten muut. Kannatraa kerätä tölkkejä hätävaraksi jos rahaa ei ole enää ruokaan jo 5 euroa riittää hätäruokaan eli perunapussi, maito, porkkanoita tai kaalia, makkaraa -60% tai jauhelihaa -60%.

Äänestä

Katselin tiliotteesta, että kun maksaa kaikki asunnon kulut ja muut laskutkin,
niin tilille jäi enää surkeat 1010 €. Miten nillä voi pärjätä kun pitäisi jo
ostaa kesäsesongin trendikkäät vaatteet ja kengätkin. Onko ehdotuksia.

Äänestä

Montako kilometriä aika kulkee sekunnissa?
On kiire posliini tarjottimelle.

-eläkeläisuuvatti sawo

Äänestä

Apina

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Laskin että elämiseen jää 135€ kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu