miksi KAIKEN pitää olla AINA AMERIKKALAISTA???????

Anonyymi-ap

MUUTEN ei mikään SUomessa lyö läpi ellei se ole AMERIKKALAISTA!!! on adventismi,mormonismi jne jne jne.. jos joku oppi tulisi KIINASTA ei sitä suomessa otettaisi vastan mutta kun JUKOLISTE se on JENKKIÄ niin HETI suomalainen ottaa sen vastaan SUOMI = JENKKI!!! AA liike jaNA liike niitä hekumoiden HYPETETÄÄN ja PALVOTAAN ja JUMALLOIDAAN JIMMY K ta ja BILL W tä koska ne olivat JENKKEJÄ!!!!! näiden kulttien jäsenet PALVOVAT amerikkaa ja kieli pitkällä odottavat saavansa AMERIKKALAISTA OPETUSTA!!!!

47

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Amerikassa on syntynyt väkevimmät eksytykset ja harhaopit.

      • Anonyymi

        Helarit .


      • Aivan !! Haudoista haetaan siellä vainajahenkiä joka ne jakaa sinisilmäisille Suomalaisille.. Vähän kuin tuo blondii joka luulee tietävä kaikken..


    • Hyvä kysymys aloituksena.

    • Anonyymi

      Hehe. Helluntailaisuus on syntynyt Amerikassa vähän yli.sata vuotta sitten .
      Hellarit tää ihmeen suosittu ku muuten ei oikein o ko Afrikassa suosittua .

    • Anonyymi

      Aate mikä on Saksassa syntynyt onkin historiallisesti tosi mainio.

    • Anonyymi

      Saksassa syntyneissä lahkoissa ei varmaan ole vaihteen varjoa, koska eihän saksalainen voi keksiä mitään väärää.

    • Anonyymi

      On vain väärää kuvitelmaa että saksalainen keksi jotain ikävää toisten pään menoksi.

    • Anonyymi

      Eipä ole ihme, kun luterilaisuus on muotojumalisuutta.

      • Anonyymi

        Tosi juttu että unohtuu mistä luterilaisuus on lähtenyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosi juttu että unohtuu mistä luterilaisuus on lähtenyt.

        Raamatusta se on lähtenyt


    • Anonyymi

      Ämeriiccalaiset osaa katsos markkinoinnin, ihan niin kuin Jeesuskin osasi brändätä itsensä jo Lasarus-performanssista lähtien.

    • Anonyymi

      Neukkula kuoli , olisiko rysland aloituksen tekijän lempikohde ?

    • Anonyymi

      Ennen sotaa jossain vaaliväittelyssä Heinäluoma puolusti Venäjän ja saksan yhteisiä energiahankkeita, niin Halla-aho sanoi että siitä onkin historiallisesti seurannut aina hyvää kun Venäjä ja Saksa ovat solmineet jotain sopimuksia.

      Saksalaisia hengentuotteita ei tosiaan kannata purematta niellä.

    • Anonyymi

      Miksi kaiken pitäisi olla saksalaista?

    • Uskonpuhdistusliikkeet ovat syntyneet Amerikassa aikana jolloin Euroopassa oli uskonvainot. Amerikka oli uskontovapaa maa. Siirtolaisten sataman läheisyyteen syntyi uskovaisten ryhmiä joista on kasvanut aikamme globaalit ns. protestanttiset kirkot /järjestöt.

      Jeesus Kristus ja Raamatun uskonto on globaali eikä asiaan liity amerikkalaisuutta.

      Näiden järjestöjern suurimmat seurakunnat ovat Amerikassa ja siksi päätoimistot siellä. Adventtikirkon ylin toimielin kokoontuu kuitenkin eri jäsenmaissa paljon ja kaiketi matkakulujen säästämiseksi teknisillä välineillä.
      Näin ymmärtäisin.

    • Anonyymi

      Miksi kaiken pitäisi tulla Saksasta!

    • Anonyymi

      Amerikkalaista uususkonnollisuutta, rahastusta ja eksytystä.
      Helluntailaisperäisyydestä on eniten sikiänyt lahkoja.

      • Anonyymi

        Pääasia ettei synnyt herjauslahkoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääasia ettei synnyt herjauslahkoja.

        Unohdit vauvat pönttöeinari.


    • Anonyymi

      Suomen Vapaakirkko on suomalainen kirkko, en tiedä onko muita.

      • Anonyymi

        No englantilaisesta aatteelispiireistä kuitenkin ja luterilaisuudesta irtaantunut.


    • Anonyymi

      Amerikassa on monta kertaa enemmän baptisteja kuin helluntailaisia.
      Azusan helluntailaiset olivat mustia.
      Mikä on tilanne tänään ?

    • Anonyymi

      Amerikassa on ihmisiä kaikista kansoista- siksi lähtee monenlaisia liikkeitä, hyviä ja huonoja. Muoti- ilmiöitä, jotka ovat hyviäkin alkuun, mutta liika tuputus lopulta on niille huono asia.

    • Anonyymi

      Saksasta tuli kansanmurhauskonto.

      • Anonyymi

        Ei ole tullut mitään sellaista, keksit omiasi


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Mistä helluntaiuskovat ovat pyytäneet anteeksi ?

    • Anonyymi

      Luuleeko joku ihan oikeasti että luterilaisuudella on jotain tekemistä taivaaseen pääsyn kanssa, ei kai sentään !%

      Että rituaaliputken toinen pää olisi taivon ovi !#

      • Anonyymi

        Luuleeko joku että helluntailaisuudella on jotakin tekemistä taivaaseen pääsyn kanssa? Ei kai sentän

        Mokomaa pedoporukkaa ei tarvita, Jeesus riittää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luuleeko joku että helluntailaisuudella on jotakin tekemistä taivaaseen pääsyn kanssa? Ei kai sentän

        Mokomaa pedoporukkaa ei tarvita, Jeesus riittää

        Niinpä, kaste ja usko riittävät - ilman helluntailaisuutta ja sen pahuutta


    • Anonyymi

      Eurooppa on ikivanha kulttuuri, Itä on vieläkin korkeakulttuurisempi. Eurooppalaisilla on kehittyneet, sivistyneet eleet ja tavat.

      Kun Amerikat aikoinaan löytyivät, sinne alkoi siirtyä monenlaista, Euroopassa etenkin nk. ei-toivottua väkeä, paljon keinottelevaa, nk roskaväkeä ja rikollisia. USA:n juuret ovat monenlaisissa julmuuksissa ja rikollisessa toiminnassa. Sen asukkaat eivät vieläkään ole tehneet parannusta, myöntäneet, ettei heillä ole oikeutta siihen maahan.

      Kukin tuntee henkistä yhteyttä "omiinsa". Se, että monet suomalaiset ovat ottaneet ihanteitaan varastelevalta ja mauttomasti rihkamissaan pröystäilevältä moukkakansalta, ei suinkaan ole kunniaksi suomalaisille.

      Sivistyneet ihmiset ottavat esimerkkiä Euroopan ja Idän sivistyskansoista, eivät rahvaanomaisesta Lännestä, jolla ei edes ole tarjota mitään ihailtavaa menneisyyttä tai kulttuuria. Ainoat kansat joita Euroopassa suorastaan karsastan ovat espanjalaiset, portugalilaiset ja ruotsalaiset.

      Matkaesitteissä Espanjan kohdalla ei koskaan näy mitään kummempaa "kulttuuriksi" mainittavaa, hotellit ovat kaupunkilais-miljöötä, uutta ja prameaa, ei mitään "paikallista tarjontaa" kuten esim. Italiassa, Kreikassa, Turkissa.

      Espanjalainen ja portugalilainen roskaväki ryösti ja tuhosi E-Amerikan muinaiskulttuurit (kuin Saksasta hyökänneet gootit, eli "ruotsalaiset" Suomessa), alistivat alkuperäiskansat orjikseen ja palvelijoikseen. Espanjassa ei ole mitään hyvää. Mainittakoon myös heidän eläinrääkkäyskulttuurinsa: härkätaisteut, kukko- ja koiratappelut, ym saatanallinen jumalattomuus.

    • >>USA:n juuret ovat monenlaisissa julmuuksissa ja rikollisessa toiminnassa. Sen asukkaat eivät vieläkään ole tehneet parannusta, myöntäneet, ettei heillä ole oikeutta siihen maahan.>>

      Suomalaiset varasti Suomen saamelaisilta.

      😊 😊 😊 😊 😊

      • Anonyymi

        Oikeastaan ne olivat ruotsalaiset jotka ne maat saamelaisilta varastivat. Ensin nyky- "Ruotsissa" ja "Norjassa". Sitten Ruotsin vallan aikana myös Suomessa.

        Me molemmat, suomalaiset ja saamelaiset tulimme tänne Uralilta, saamelaiset ehkä hiukan ennen. Emme tiedä, asuiko täällä keitään ennen meitä, olemme Euroopan vanhin kansa. Elimme täällä saamelaisten kanssa rinnakkain. Jopa Pirkanmaalla on asunut saamelaisia. Tuumin, josko itsessänikin (naamani perusteella) ehkä olisi ripaus sitäkin verta.

        Ensin Saksasta tulleet gootit / ruotsalaiset (900-luvulla) anastivat meiltä (= Kainuun kuningaskunnalta) nyky-Ruotsin ja -Norjan alueet, sitten 1200-luvulla hyökkäsivät Suomemme puolelle ja tätä kautta myös Venäjän slaaveja vastaan. Siitä lähtein on rauhamme rusien kanssa aina goottien taholta rikottu, nytkin taas!

        Älä syytä suomalaisia täysin toisen kansan viharikoksista.


      • Anonyymi

        Onko Pasi T. saamelainen, kun aina muistuttelee tuota saamelaisten etelä-Suomesta häätöä? Silloin sinun pitäisi tietää kuinka "ruotsalaiset" ovat kohdelleet saamelaisia Lapissa, samoin kuin tietysti suomalaisia yleensäkin, mutta jopa julmemmin. Mm. myivät saamelaisia keski-Euroopan sirkuksiin, häkeissä ihmisten ihmeteltäviksi ja naurettaviksi, kuin Afrikan gorilloja.

        Hurrithan myivät suomalaislapsia Lähi-idän haaremeihinkin pedofiiliuskoisille orjiksi ja leikkikaluisi. Tästä, hurrien suomalaisten lapsikaupasta, kauniimmin, kertoo mm. Topeliuksen satu "Koivu ja tähti".


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Amerikkalaisethan ovat lentokoneessa, Tanskassa taas istutaan pääministerin palatsissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Amerikkalaisethan ovat lentokoneessa, Tanskassa taas istutaan pääministerin palatsissa.

        Lentokoneissakin käytetään lautasia, veistä ja haarukkaa.


    • Anonyymi

      Trump poisti voke hömpän, perässä toivottavasti Suomi.

      • Anonyymi

        Älä usko. Suomi on jo osoittanut sivistymättömyytensä. Suomi menee aina roskan perässä.


    • Anonyymi

      Katsos kun nääs nämä muodikkaat trendi-ihmiset on fanittaneet Amerikkaa jo ainakin 80-luvulta. Me tiedostavat sen sijaan pidämme Venäjästä ja sen kulttuurista.

      • Anonyymi

        Kyl o 1800-luvulla suomalaiset köyhyydestä ameriikkaan töihin,ettei tarvinn ut köyhyydessä vaan rakensivat suomalaisuutta uuteen kotimaahansa.


      • Anonyymi

        "Tiedostavat" tosiaan. Olitko ennen marxistis-leninistisessä tietoisuudessa ja sen jälkeen muuten vaan Venäjä-fani kuten kaltaisesti vanhat stalinistit noin yleensä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tiedostavat" tosiaan. Olitko ennen marxistis-leninistisessä tietoisuudessa ja sen jälkeen muuten vaan Venäjä-fani kuten kaltaisesti vanhat stalinistit noin yleensä?

        Miten niin ”sen jälkeen”? Lenin tiesi ja kertoi mahdollisuutemme.


    • >>Onko Pasi T. saamelainen, kun aina muistuttelee tuota saamelaisten etelä-Suomesta häätöä? Silloin sinun pitäisi tietää kuinka "ruotsalaiset" ovat kohdelleet saamelaisia Lapissa, samoin kuin tietysti suomalaisia yleensäkin, mutta jopa julmemmin. Mm. myivät saamelaisia keski-Euroopan sirkuksiin, häkeissä ihmisten ihmeteltäviksi ja naurettaviksi, kuin Afrikan gorilloja.>>

      Fingolialainen vinosilmä.

    • Anonyymi

      mutta miksi tavarat ovat nykyyään kiinalaisia. Miksi sosialismin evankeliumi ei tullut USA:sta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe