Laskelmassa polttoaineen hinta heittelee viikon aikana niin, että alkuviikolla hinta on edullisin. Sen jälkeen litrahinta pomppaa keskimäärin 20 sentillä, ja alkaa jälleen vähitellen laskea.
AP päätti laskea, miten paljon voi säästää sillä, että tankkaa autonsa aina viikon edullisimpana päivinä verrattuna siihen, että tankkaus osuu aina viikon kalleimmille päiville.
Laskelmaa varten otettiin kuviteltiin keskivertosuomalainen, joka ajaa noin 15 000 kilometriä vuodessa. Hänen autokseen kuviteltiin bensiiniauto, jonka keskikulutus on 6 litraa sadalla kilometrillä. Se ei ole mikään bensasyöppö, mutta ei toisaalta edusta taloudellisintakaan päätyä.
Säästöä syntyy vuodessa 30 senttiä.
Näin paljon tankkauskikalla voi säästää vuodessa
6
373
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt taisi olla laskutoimituksissa jonkinlainen vika tai omituinen ajatuskulma.
- Anonyymi
Köyhien juttuja. Ihan sama kuin se että ajetaan sentin halvemman aineen perässä. Itse olen jo vuosia sitten hommannut koko perheelle ja työaikoihin s-etukortit ja ohjeen tankata vain abc asemilla. Mitä kalliimpaa sitä enempi bonuksia.
Siihen muut ostokset päälle niin on kiva saada joka kk 180-280€ bonusta takaisin.
Mutta jokainen tavallaan.- Anonyymi
Työaikoihin eli työautoihin suomeksi
- Anonyymi
Eli ostokset ovat 4000 - vajaa 6000 euroa kk !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli ostokset ovat 4000 - vajaa 6000 euroa kk !
Hänhän sanoi että köyhien juttuja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli ostokset ovat 4000 - vajaa 6000 euroa kk !
4 tonnilla saa sen 200€, joskus menee sinne 6 tonniin jos enempi ajoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4442989Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372235- 1292051
Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081304Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71285Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511243Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81036
- 561011
- 37765