Muutama linkki. Moni artikkeli on maksumuurin takana mutta otsikko näkyy. Netistä voi hakea lisää näitä jos haluaa.
Moni havahtui kovaan pamaukseen joulupäivänä – kyseessä oli Helsingin mittaushistorian voimakkain järistys
https://yle.fi/a/74-20133605?origin=rss
Maa järisi joulupäivänä Helsingissä ja Savossa
(Maksumuurin takana)
https://www.pieksamaenlehti.fi/paikalliset/8171080
Joulupäivän maanjäristykset Helsingissä ja Savossa havaittiin mittauksessa Keski-Suomessakin
https://www.ksml.fi/paikalliset/8170787
HS: Joulupäivän maanjäristys havaittiin Keuruulla asti – myös toinen järistys maan keskiosissa
https://www.ksml.fi/paikalliset/8170522
Tämä oli lähellä maanpintaa tapahtunut pienehkö maanjäristys, magnitudiltaan noin 1,3
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/helsingissa-ihmeteltiin-voimakasta-maan-tarahdysta-illalla-myos-seismologian-instituutti-rekisteroi-jarahdyksen/9072856
Suomessa oli joulun aikaan maanjäristyksiä
5
134
Vastaukset
- Anonyymi
Ja mitään salaliittoa tuossa ei ole.
Vaikka Suomi ei ole kovin aktiivista aluetta, pieniä järistyksiä aina joskus on.
Mitähän te Suomipojat tekisitte kun pärähtäisi sellainen kutonen tai seiska joka kestää puolesta minuutista pariin?
Olisiko siellä mitään enää pystyssä?- Anonyymi
Kiitos kysymästä, olen nainen. Se voi olla maanjäristys. Mutta silti kiinnostaisi muiden mielipiteet ja teoriat. Maanjäristyksestä laattojen keskellä saisi myös havainnoillistavan artikkelin tai animaation, kuvia. Keskustelua. Keskustelu tuntuu loppuneen kuin seinään, vaikka toisia aihe kiinnostaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos kysymästä, olen nainen. Se voi olla maanjäristys. Mutta silti kiinnostaisi muiden mielipiteet ja teoriat. Maanjäristyksestä laattojen keskellä saisi myös havainnoillistavan artikkelin tai animaation, kuvia. Keskustelua. Keskustelu tuntuu loppuneen kuin seinään, vaikka toisia aihe kiinnostaa.
Missähän kiven alla sä asut?
Jopa täällä Australiassa asti tiedetään mistä Suomen maanjäristykset johtuu. Tuossa ei siis ole mitään salaista, tieto on julkista.
Juuri siksi muuten että Suomi on laatan keskellä ne järistykset ei ole niitä kutosia ja seiskoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missähän kiven alla sä asut?
Jopa täällä Australiassa asti tiedetään mistä Suomen maanjäristykset johtuu. Tuossa ei siis ole mitään salaista, tieto on julkista.
Juuri siksi muuten että Suomi on laatan keskellä ne järistykset ei ole niitä kutosia ja seiskoja.Olet itse kiven alla. Eikö mene vieläkään perille sulle että en epäile mitään salaliittoa ja koen sen järistykseksi. En kaipaa sun mielipidettä ja vattuilua. Vaan asiallisia mielipiteitä ja teorioita, jos on jotain uutta sanottavaa aiheesta. Mene tiede palstalle pätemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet itse kiven alla. Eikö mene vieläkään perille sulle että en epäile mitään salaliittoa ja koen sen järistykseksi. En kaipaa sun mielipidettä ja vattuilua. Vaan asiallisia mielipiteitä ja teorioita, jos on jotain uutta sanottavaa aiheesta. Mene tiede palstalle pätemään.
Selvä.
Koska palsta missä asiasta kysyit on Salaliittoteoria on luonnollista olettaa että jos jotain asiaa otat esille se mielestäsi jotenkin liittyisi palstan aiheeseen, salaliittoteoriaan. Jos näin ei ole niin pitää kysyä sitten sulta että miksi juuri tällä palstalla tuollaista kyselet, eikös se tiedepalsta olisi tuollaiselle "ei-salaliittoteoria kysymykselle" oikea paikka?
Mutta asiaan, oletko koskaan kuullut Googlesta, tai Wikipediasta?
Wikistä löytyy paljonkin keskellä laattaa tapahtuvista maanjäristyksistä, ja Googlella tarkemmin löytyy varsin kattava selvits miksi Suomessakin järistelee lievästi, vaikkakin harvoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64185Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va972327Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J611009Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186880Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38871- 47864
- 34831
- 36796
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35782