Suomen toimet eivät Venäjän hallintoa kiinnosta

Venäjä on lähettänyt nootin Suomen valtiolle ette parempaan pysty
27280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Venäläinen laulaja sai yli viisi vuotta vankeutta protestoituaan Ukrainan sotaa.

Tuomioistuimen mukaan 26-vuotias Eduard Sharlot oli verkossa julkaisemillaan videoilla muun muassa ”rehabilitoinut natsiaatetta”.

Venäjän hallinnon viesti ihmiskunnalle on sangen selkeä. Me emme välitä kenestäkään emmekä mistään, vaikka polttaisitte meidät elävältä..Kaikki on paskaa paitsi kusi ja senkin pyrimme muuttamaan paskaksi, jotta voimme hukuttaa kaikki siihen.

Äänestä

>> Suomen toimet eivät Venäjän hallintoa kiinnosta <<

Kyllä kiinnostaa, tosin vain sen verran, että venäjä testaa, miten sen tekemiin ilkeyksiin suhtaudutaan. Venäjähän haluaa että nuo provokaatio tiedetään venäjän tekemiksi.

Suomi on kuitenkin Nato-maa.

Äänestä
  • Kuka teki ilkeyttä ensimmäisenä ja räjäytti NORD STREAM kaasuputket?
    Stubb ja Suomi tietää, vaan ei kerro.

    Äänestä

Putin teki elämänsä suurimman munauksen, kun se kuvitteli ottavansa Ukrainan viikossa.

Mutta arpa on heitetty ja nyt Putte jatkaa, kun on pakko, reitillä, jonka päässä ei ole venäjän suurvalta-aseman palautuminen.

Joka on asia, jota Putin sotilaallisella erikoisoperaatiollaan nimenomaan tavoitteli.

1Äänestä
  • Putin on naZi.

    Äänestä

  • Putin taitaa olla maailman tyhmin mies.

    Kävelevä esimerkki siitä mitä tarkoitaa ryssiminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Putin on naZi.

    Putin olisi vaikka isoäiti, jos se pelastaisi hänen siitä hirttosilmukasta, jonka hän reteesti asensi omaan kaulaansa hyökätessään Ukrainaan.

    Putin kuvitteli palattavansa venäjän suurvalta-aseman, sen mikä Neuvostoliitolla oli, mutta asiassa kävi juuri päinvastoin. Putin teki venäjästä hylkiövaltion, jonka pieni naapurivaltio Suomi uskalsi ja laittoi rajan kiinni.

    Kun ennen Kremlin Nootti sai poliitikkomme hermostumaan, niin nyt vastaavaan reagoidaan tyyliin hohhoijaa, taasko idässä pullistellaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Putin taitaa olla maailman tyhmin mies.

    Kävelevä esimerkki siitä mitä tarkoitaa ryssiminen.

    Putin on onnistunut tekemään venäjästä maailman suurimman hylkiövaltion.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Putin on naZi.

    Zelensky on AZOV terroristi.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Putin taitaa olla maailman tyhmin mies.

    Kävelevä esimerkki siitä mitä tarkoitaa ryssiminen.

    Entä Zelensky, ryssinyt koko Ukrainan rikki.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Putin olisi vaikka isoäiti, jos se pelastaisi hänen siitä hirttosilmukasta, jonka hän reteesti asensi omaan kaulaansa hyökätessään Ukrainaan.

    Putin kuvitteli palattavansa venäjän suurvalta-aseman, sen mikä Neuvostoliitolla oli, mutta asiassa kävi juuri päinvastoin. Putin teki venäjästä hylkiövaltion, jonka pieni naapurivaltio Suomi uskalsi ja laittoi rajan kiinni.

    Kun ennen Kremlin Nootti sai poliitikkomme hermostumaan, niin nyt vastaavaan reagoidaan tyyliin hohhoijaa, taasko idässä pullistellaan.

    Peloissaan Suomi rajat sulki, hölmö.

    Äänestä

Suomen provosointia

Äänestä

Suomelta odotetaan vähintään sotilaiden lähettäminen Ukrainaan.

Äänestä
  • Suomi aseistaa Ukrainaa ja auttaa sitä tappamaan ja tuhoamaan venäjän armeijaa.
    Ei olisi entivanhaan tuntunut edes mahdolliselta.

    Äänestä

Suomi halusi näyttää mitä Nato ja Natsi Saksalla yhteistä

Äänestä
  • Nato on yhtä vahva mitä oli Natsien Saksa tällä kertaa Venäjä on yksin Yhdysvallat eivät auta

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Nato on yhtä vahva mitä oli Natsien Saksa tällä kertaa Venäjä on yksin Yhdysvallat eivät auta

    venäjän voimat ei riitä edes Ukrainan nitistämiseen.

    Länsi on lähettänyt Ukrainan armeijalle paljolti vanhaa kalustoa ja ostaa uutta tilalle.

    Millä lihaksilla venäjä voisi tehdä muuta kuin noita kaapelinkatkomisprovokaatioita.

    Jotenkin nykyisestä venäjästä tulee mieleen känniääliö, joka uhoaa joka suuntaa, mutta ainoa joka ottaa tuon känniääliön tosissaan on tuo känniääliö itse.

    Äänestä

Suomi ei olisi koskaan tehnyt mitään vastaavaa Natsi Saksan jälkeen Venäjä jos Nato jäsenmaa

Äänestä
  • Huono käännös pietarin poika.

    1Äänestä

Lännessä sentään miehetkin synnyttää ähäkutti...

Äänestä

Venäjähän lähetti noita onnettomia noottejansa jo aiemmin syksyllä, kun Suomi alkoi takavarikoida Venäjän omistamia kiinteistöjä Suomesta.
https://yle.fi/a/74-20121312

Suomen suurlähettiläänkin Venäjä kutsui puhutteluun, mutta suomalainen Ulosotolaitos jatkoi kiinteistöjen haltuunottoa ihan samaan tahtiin.

Varjolaivaston bensalaivan pysäyttämisestä Venäjä ei ole reagoinut vielä mitenkään.

Nyt ne Venäjän lukuisat turvallisuuden ja puolustusvoimien virastot siellä keskenään ihmettelevt, että mikä virasto on antanut määräyksen tähän viimeisimpään ankkurin raahaukseen.

Tuollainen temppu ei oikein ole Venäjän omankaan kokonaisedun kannalta hyvä tikki juuri tässä kohtaa. Siksi kova pulina käy Kremlissä, että kuka määräyksen on antanut, ja rahat lykännyt varjolaivaston kipparin tassuun.

Äänestä
  • Tuo kaapelinkatkominen vertautuu siihen, kuin joku uhoaisi kaikille kerrostalonsa naapureille paskomalla julkisesti kerrostalon yhteiselle sisäpihalle.

    Puten ottaa jatkossa vakavissaan vain Putte itse. Poliitikot kautta rantain lähtee siitä lähtöolettamuksesta, että venäjän lupaukset ja sopimukset on pelkkää puhetta.

    Äänestä

  • Kaapelinkatkominen on kissin pissi verrattuna NordStream 1ja 2 katkaisemiseen.

    Äänestä

venäjä tuskin uskoi, että Suomi uskaltaisi pistää rajan kiinni pysyvästi.

Putte yllättyy aina uudelleen.

Äänestä

Venäjän nooteilla pyyhitään nykyään persettä.

Ennen jonotettiin, että olisi päästy Presidentti Putinin tai edes jonkun vähempiarvoisen herran vastaaotolle.

Jälkeenpäin kehuskeltiin, miten oltiin käyty Putinin jutuilla.

Nyt jos soittaa Putelle on enemmistön mielestä älykääpiö tai moraalinen sika.

Äänestä
  • Puten arvostun maailmanvaikuttajien joukossa koki ison romahduksen Ukrainan sodan johdosta ja pitäisin mahdollisena sitä, että se romahdus tuli Putelle yllätyksenä.

    Äänestä

Venäjä on ihmiskunnan suurin jätekasa. Jätteen poltolle todellakin on tilausta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäjä on lähettänyt nootin Suomen valtiolle ette parempaan pysty

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu