Uskonnottomat hautajaiset ovat vajaakäytössä

Anonyymi-ap

11

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskoa voi vaikka ei kuulu liittoon. Mutta yleisesti ohjeet on huonot.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Täältä: Vapaa-ajattelija.fi Liity jäseneksi


      • Voit lukea, tuo ei ole maksumuurin takana.


    • Anonyymi

      Tässä teksti:
      "Viime vuonna evankelis-luterilaisen kirkon jäsenyyteen kuulumattomista vainajista kaksi kolmasosaa haudattiin kirkollisen siunaustilaisuuden kautta. Kun hautaustoimilain mukaan hautaus on toimitettava vainajan katsomusta ja toiveita kunnioittaen, herää kysymys, onko lakia aina noudatettu.

      Ehkä vainajan omaisilla ei ole aina tietoa, miten hautajaiset voi järjestää uskonnottomasti. Kirkollisesta kaavasta poikkeamista saatetaan psyykkisesti kuormittavassa tilanteessa arastella myös saattoväen oletetun uskonnollisuuden vuoksi.

      Olen kuullut sanottavan, että hautajaiset järjestetään jälkeen jääville. Niin pianko vainajan katsomuksen kunnioitus lakkaa? Lain ajatuksen mukaan saattoväki saa luvan sietää tuntemansa uskonnottoman vainajan uskonnottomat hautajaiset.

      Kirjallisen hautaustahdon puuttuminen ei ole avoin valtakirja siunaustilaisuuteen. Pikemminkin, jos vainaja ei ole kirjallisesti pyytänyt pappia hautajaisiinsa, siunaustilaisuutta ei pitäisi toimittaa. Toivottavasti hautaustahdot yleistyvät.

      Kirkko on saanut yleisen hautaustoimen hoitaakseen, mutta kaikki seurakunnat eivät vuokraa krematorion kappelia uskonnottomiin hautajaisiin. Osa vuokraa, kunhan uskonnolliset tunnukset ovat esillä. Uskonnottoman saattotilaisuuden järjestämiseen niin kappeleissa ja kuin tunnustuksettomissa tiloissa ennen tuhkausta tai arkkuhautausta löytyy palveluja. Tulevatko ne aina esiteltyä, kun omaiset asioivat hautaustoimistossa?

      Niin sanottu suoratuhkaus tarjoaa helpomman tien. Siinä läheisimmät hyvästelevät vainajan, ja sosiaaliset hautajaiset voidaan pitää myöhemmin muistotilaisuutena. Niihin löytyy paikkoja hyvin, ja tilaisuuteen voi liittää vainajan tuhkan hautauksen tai sirottelun. Lähes kymmenen prosenttia vainajista päätyy hautausmaiden ulkopuolelle tuhkana luontoon, maalle tai veteen.

      Yleinen hautaustoimi ei ole vain kirkollisasia. Saattotilaisuuksiin ennen tuhkausta ja arkkuhautausta tarvitaan tunnustuksettomia, monikäyttöisiä seremoniatiloja. Se on myös hyvinvointialueiden ja kuntien asia; kuolemantapaus on omaisille terveydellinen riski. Kirkko tarjoisi yhä omia palvelujaan muiden toimijoiden rinnalla.

      Uskontokuntiin kuulumattomien vainajien osuus kasvaa ja yhteiskunta maallistuu. Hautaustoimistojen kannattaa kehittää palvelujaan uskonnottomien hautajaisten järjestämiseen."

      Lisäys: Kannattaa ottaa yhteys tänne: pro-seremoniat.fi

    • Anonyymi

      Neuvoja uskonnottomien hautajaisiin:
      pro-seremoniat.fi

    • Anonyymi

      Asiaa. Sai kiitosta.

    • Anonyymi

      Antivapari ei tykkää tästäkään. Koska ei mistääääään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kirjallisen hautaustahdon puuttuminen ei ole avoin valtakirja siunaustilaisuuteen. Pikemminkin, jos vainaja ei ole kirjallisesti pyytänyt pappia hautajaisiinsa, siunaustilaisuutta ei pitäisi toimittaa. Toivottavasti hautaustahdot yleistyvät.

    • Anonyymi

      Käytännöllisintä olisi järjestää jokaiselle vainajalle tunnustukseton saattohetki ja hautaus. Silloin kenenkään vakaumusta ei loukata ja on yhtäläinen ja tasapuolinen kaikille. Jokainen omainen vakaumuksestaan riippumatta voi osallistua tällaiseen tunnustuksettomaan ja katsomuksellisesti neutraaliin saattohetkeen. Yhtäläinen jokaiselle vainajalle. Se on sekä käytännöllinen ja jokaisen vakaumusta kunnioittava - saattohetki ja hautaus, jossa ei kenenkään vakaumukseen otetaan mitään kantaa.

      Yst.terv. Meingott

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1166
    4. 149
      1055
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      797
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      759
    Aihe