Uskonnottomat hautajaiset ovat vajaakäytössä

Anonyymi-ap

13

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskoa voi vaikka ei kuulu liittoon. Mutta yleisesti ohjeet on huonot.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Täältä: Vapaa-ajattelija.fi Liity jäseneksi


      • Voit lukea, tuo ei ole maksumuurin takana.


    • Anonyymi

      Tässä teksti:
      "Viime vuonna evankelis-luterilaisen kirkon jäsenyyteen kuulumattomista vainajista kaksi kolmasosaa haudattiin kirkollisen siunaustilaisuuden kautta. Kun hautaustoimilain mukaan hautaus on toimitettava vainajan katsomusta ja toiveita kunnioittaen, herää kysymys, onko lakia aina noudatettu.

      Ehkä vainajan omaisilla ei ole aina tietoa, miten hautajaiset voi järjestää uskonnottomasti. Kirkollisesta kaavasta poikkeamista saatetaan psyykkisesti kuormittavassa tilanteessa arastella myös saattoväen oletetun uskonnollisuuden vuoksi.

      Olen kuullut sanottavan, että hautajaiset järjestetään jälkeen jääville. Niin pianko vainajan katsomuksen kunnioitus lakkaa? Lain ajatuksen mukaan saattoväki saa luvan sietää tuntemansa uskonnottoman vainajan uskonnottomat hautajaiset.

      Kirjallisen hautaustahdon puuttuminen ei ole avoin valtakirja siunaustilaisuuteen. Pikemminkin, jos vainaja ei ole kirjallisesti pyytänyt pappia hautajaisiinsa, siunaustilaisuutta ei pitäisi toimittaa. Toivottavasti hautaustahdot yleistyvät.

      Kirkko on saanut yleisen hautaustoimen hoitaakseen, mutta kaikki seurakunnat eivät vuokraa krematorion kappelia uskonnottomiin hautajaisiin. Osa vuokraa, kunhan uskonnolliset tunnukset ovat esillä. Uskonnottoman saattotilaisuuden järjestämiseen niin kappeleissa ja kuin tunnustuksettomissa tiloissa ennen tuhkausta tai arkkuhautausta löytyy palveluja. Tulevatko ne aina esiteltyä, kun omaiset asioivat hautaustoimistossa?

      Niin sanottu suoratuhkaus tarjoaa helpomman tien. Siinä läheisimmät hyvästelevät vainajan, ja sosiaaliset hautajaiset voidaan pitää myöhemmin muistotilaisuutena. Niihin löytyy paikkoja hyvin, ja tilaisuuteen voi liittää vainajan tuhkan hautauksen tai sirottelun. Lähes kymmenen prosenttia vainajista päätyy hautausmaiden ulkopuolelle tuhkana luontoon, maalle tai veteen.

      Yleinen hautaustoimi ei ole vain kirkollisasia. Saattotilaisuuksiin ennen tuhkausta ja arkkuhautausta tarvitaan tunnustuksettomia, monikäyttöisiä seremoniatiloja. Se on myös hyvinvointialueiden ja kuntien asia; kuolemantapaus on omaisille terveydellinen riski. Kirkko tarjoisi yhä omia palvelujaan muiden toimijoiden rinnalla.

      Uskontokuntiin kuulumattomien vainajien osuus kasvaa ja yhteiskunta maallistuu. Hautaustoimistojen kannattaa kehittää palvelujaan uskonnottomien hautajaisten järjestämiseen."

      Lisäys: Kannattaa ottaa yhteys tänne: pro-seremoniat.fi

    • Anonyymi

      Neuvoja uskonnottomien hautajaisiin:
      pro-seremoniat.fi

    • Anonyymi

      Asiaa. Sai kiitosta.

    • Anonyymi

      Antivapari ei tykkää tästäkään. Koska ei mistääääään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kirjallisen hautaustahdon puuttuminen ei ole avoin valtakirja siunaustilaisuuteen. Pikemminkin, jos vainaja ei ole kirjallisesti pyytänyt pappia hautajaisiinsa, siunaustilaisuutta ei pitäisi toimittaa. Toivottavasti hautaustahdot yleistyvät.

    • Anonyymi

      Käytännöllisintä olisi järjestää jokaiselle vainajalle tunnustukseton saattohetki ja hautaus. Silloin kenenkään vakaumusta ei loukata ja on yhtäläinen ja tasapuolinen kaikille. Jokainen omainen vakaumuksestaan riippumatta voi osallistua tällaiseen tunnustuksettomaan ja katsomuksellisesti neutraaliin saattohetkeen. Yhtäläinen jokaiselle vainajalle. Se on sekä käytännöllinen ja jokaisen vakaumusta kunnioittava - saattohetki ja hautaus, jossa ei kenenkään vakaumukseen otetaan mitään kantaa.

      Yst.terv. Meingott

    • Anonyymi

      Menestystä Pro-Seremoniain työlle.

    • Anonyymi

      Tarvitaan lisää tiedon jakamista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      264
      9455
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      305
      6638
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1594
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1225
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1023
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      738
    Aihe