Miten hyvin on persupolitiikka uponnut äänestäjiin?
SDP:n kannatus 25 pinnaa, entä persujen?
Anonyymi-ap
20176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Demarien populismi uppoaa hönöimpään kansanosaan.
Puolta vähemmän, samaa luokkaa kepun kanssa.
torttu
fartti
Vaalit 2027, siihen mennessä demarit romahtanut…
Ennen vaaleja lyödään maan talouden faktat pöytään. Katsotaan mitä demareilla on tarjota. Voi olla köyhät eväät.
Siis ennen vaaleja lyödään pöytään samanlaiset valheet mitkä persut löi ennen viime vaaleja?
Talouslänkytys ei enää uppoa kansaan. Seuraava teema on kanslaisten hyvinvoinnin palauttaminen 1980-luvun tasolle. Se oli sitä aikaa milloin verot olivat tarpeeksi korkeat kattamaan menopuolen. Alkaa porvareiden alamäki ja kansalaisten pulleat vuodet.
Ei löydy oppositiostakaan mitään vaihtoehtoa, tuskin ennen vaalejakaan. Kannattajia voi kusettaa tyhmillä valheilla.
Hyvinvoinnin kasvattamiseen tarvittaisiin kansalaisten toisenlaista asenneta työhön ja yrittämiseen mutta siihen en enää usko. Valittaminen ei siihen auta.
Edellyttää työajan lyhentämistä, mutta siihen ei oikeisto sattuneesta syystä suostu.
Ilmeisesti Suomen kansan enemmistö on työnantajia?
Ja niin vain ne eläkeläiset vihaavat duunareita äänestämällä duunarivastaisia puolueita.
Suomen vie tuhoon vinksahtanut ikäpyramidi.
Demarit etunenässä halusivat tehdä Suomesta palveluyhteiskunnan, josta suurin osa turhasta teollisuudesta ulkoistettiin muualle. Tehdastyö oli likaista ja raskasta. Tavaraa saisi ulkomailta halvalla ja sitä voidaan myydä hyvällä voitolla toisillemme. Palvelut oli tulevaisuuden Nokia, joita piti vietävän myös ulkomaille. Niistä piti saada vientituloja. Demarit (Jutta, Maria G ym) unohtivat kokonaan tavisduunarin. No tässä on nyt lopputulos helpon elämän haaveista.
Valtiohan nämä ovat tuhoneet, asene on muut ensin demareilla joten miksi vitussa tehdä toisten perseen eteen. Yrittäminen taas mahdotonta viherhulluuden vallitessa koska kilpailukyky on tapettu.
Demarit onkin nykyisin lähinnä verovaroin palkattujen naisten ja työttömien puolue. Duunari äänestää vasemmistoliittoa tai persuja.
Aika paksua valetta pukkaa. Teollisuudesta on vastanneet Suomessa aina oikeistoporvarit. Demarit ovat pitäneet korkeintaan työntekijöiden puolia.
Paitsi Sanna, joka laski teollisuuden maksaman sähköveron EU:n sallimaan minimiin.
On melko idiiootti omaan pesään kuseskeleva duunari kuka persuja äänestää.
Niin ne piti kiky-maksutkin palauttaa työnantajille. Heh.
Jee
Jee Örpön ka Pörrän lähtölaskenta on alkanut. SDPllä mene monta vuotta siivota Orpon ja Purran sotku ja tuho.
Millähän siivoavat?
Osa kansasta meni Kokoomuksen ja persujen kusetukseen. Miltä nyt tuntuu? En ikinä olisi uskonut, että porukka on noin tyhmää, että tuollaisen hallituksen äänesti valtaan!