Kanada ja Etelä korea koneet sakannu

Nyt alkaa aika kun koneita alkaa tippumaan urakalla.
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kanadan Halifaxiin laskeutunut lentokone koki laskeutumisongelman. Kone liukui kiitotielle ja osa siitä syttyi tuleen, kertoo CBC News.

Matkustaja Nikki Valentine kertoi CBC Newsille, että yksi koneen renkaista ei laskeutunut kunnolla laskeutumisen yhteydessä.

– Kone alkoi kallistua noin 20 asteen kulmassa vasemmalle, ja kun se tapahtui, kuulimme melko kovan äänen, joka kuulosti melkein törmäysääneltä, kun koneen siipi alkoi liukua kiitorataa pitkin yhdessä todennäköisesti moottorin kanssa, Valentine kuvaili.

Kone oli lähtenyt St. John'sista. Halifaxin lentokenttä suljettiin väliaikaisesti lauantai-iltana.

Lentokentän antaman lausunnon mukaan tapaus koski Air Canadan lentoa 2259, jota operoi PAL Airlines. Tapaus sattui noin kello 21.30 paikallista aikaa.

Lentoyhtiö ei ole vielä kertonut, kuinka monta matkustajaa oli kyydissä. Matkustajat evakuoitiin savuavasta koneesta halliin, jossa heille tehtiin ensihoitajien tarkastus.

Loukkaantuneista ei ole vielä tietoa. IS

Äänestä

Etelä-Koreassa liki 180 ihmisen uskotaan saaneen surmansa lento-onnettomuudessa Muanissa maan lounaisosassa. Toistaiseksi vain kahden matkustamo­henkilökuntaan kuuluneen tiedetään selvinneen turmakoneesta, jossa oli 181 ihmistä. Sunnuntaina puolenpäivän aikaan viralliseksi uhriluvuksi on ilmoitettu 176 henkeä.

Turma sattui, kun Jeju Air -lentoyhtiön kone oli palaamassa Muanin kentälle Thaimaan pääkaupungista Bangkokista sunnuntaiaamuna paikallista aikaa.

Uutistoimisto Yonhapin mukaan kone oli yrittänyt hätälaskua laskutelineissä havaitun vian vuoksi, mutta oli suistunut kiitoradalta ja törmännyt lentokenttärakenteisiin.

Turmasta kuvatussa videossa näkyy, etteivät laskutelineet toimi, vaan kone liukuu pitkin kiitorataa ennen osumistaan lentokenttärakenteisiin ja syttyy sen jälkeen tuleen.

– Matkustajia lensi koneesta sen törmättyä esteeseen, joten selviytymisen mahdollisuuksia ei juuri ollut. Kone tuhoutui lähes täysin, ja kuolleiden tunnistaminen on vaikeaa, kerrottiin pelastusviranomaisten lausunnossa.

Laskutelineiden rikkoutumisen alustavana syynä pidetään koneen osumista lintu­parveen.

Jeju Air pyysi sunnuntaina turmaa anteeksi ja lupasi tehdä parhaansa uhrien ja näiden omaisten auttamiseksi.

Äänestä

Alustavien tietojen mukaan Ryssien ilmatorjunta ampui noikin

Äänestä

Aivan varmuudella Putinin touhuja niin kuin Norjan bussionnettomuuskin.
t: A Stubb ja Petteri O

Äänestä

Samaa mieltä. Venäjähän se varmaan tässäkin on takana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt alkaa aika kun koneita alkaa tippumaan urakalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu