Nyt voi olla tyhmä kysymys, mutta useita eri pillerimerkkejä käyttäneenä olen miettinyt. On ollut yhdistelmiä ja minipillereitä. Esim. Mini-Pill muuttaa kohdunkaulan liman koostumusta, jolloin siittiöiden pääsy kohtuun vaikeutuu. Pillereitä käyttäessä seksiä harrastaessa miehen tavara tuli heti aina ulos, mutta niin myös nyt, vaikka moneen vuoteen en ole hormonaalista ehkäisyä käyttänyt. Onko se voinut siis jäädä ikäänkuin kropalla muistiin, että työnnetään heti miehen tavara ulos vai mistä johtuu?
Hormonaalista ehkäisyä käyttänyt
4
115
Vastaukset
- Anonyymi
Kun mies saa siemensyöksyn ilman kondomia, siemenneste valuu emättimeen ja emättimestä neste valuu ulos. Tämä nesteen poistuminen emättimestä on normaalia, ei nainen kerää minnekään tätä nestettä, vaan suurin osa valuu emättimestä ulos yhdynnän jälkeen. Siittiöt ovat niin pieniä että nopeimmat jäävät emättimeen ja jatkavat uimistaan kohdunsuun läpi kohti hedelmöityskykyistä munasolua, kaikki se muu neste, mitä sperma sisältää valuu ulos emättimestä.
Ei liity siis mitenkään e-pillereihin. Pillerit ehkäisevä raskautta. - Anonyymi
Mikäli emätinyhdynnän yhteydessä tapahtuu siemensyöksy, ja spermalasti päätyy emättimeen, valuu se itsestään ulos emättimen aukosta, lähinnä painovoiman ansiosta.
- Anonyymi
Ja kun siis nykyisen kumppanin kanssa olen ollut reilu kaksi vuotta ilman minkäänlaista ehkäisyä, enkä ole kertaakaan tullut raskaaksi, ikää 30+.
Kiitos asiallisista, jo tulleista vastauksista. :)- Anonyymi
Se on ihan normaalia eli ei ole mitenkää epänormaalia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod224124- 183146
Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3942238Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2391939- 271911
- 311777
- 321639
- 141417
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai681250- 121221