2-27
Taivaasta isketään Jumalan sana,
joka ei voi edetä pidemmälle:
Salaisuus sulkeutuu ilmestykselle,
niin että he marssivat eteenpäin ja eteenpäin.
Taivaasta isketään Jumalan sana,
joka ei voi edetä pidemmälle:
Salaisuus sulkeutuu ilmestykselle,
niin että he marssivat eteenpäin ja eteenpäin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jumala on suurin...
Täydellinen. Jeesus on KIRJAIMELLISESTI puhtain määritelmä täydellisyydestä; teksteissä täs Raamatus toki myöskans, mutta voi että sentään JOS väki Hänet tuntisi sellaisena kun Hän aidosti on, ylösnousseena ..voinko edes yrittää määritellä Hälle raamit summaten Hänet/Häntä persoonalliseksi energiaLÄHTEEKSI.. Siis Jeesus on tajunnanräjäyttävimmän upea. Kaikkea sitä, mikä on puhtainta, uudelleensyntyvää sekä luovinta. Ehkä uudet matemaattiset täsmäoivallukset alkaa lähestyä ees sitä suuntaa, millainen Jeesus mahtavuudessaan on.
Itse veikkaan että jos väki alkaisi syväperehtyä pragmaattisesti Luojamme mysteereihin ja syvyyksien laajuuteen, väki ois kertalaakista jatkuvasti enevis määrin ns. sekaisin iloista, Riemusta sekä onnesta. Ja sit kun Rauhaan nousisivat.. oiski usko muuttunutkin jo tuntemukseksi. Elämän aidosti Suuret Asiat ovat totisesti, just kuten Jeesus sanookin, Taivasten Valtakunnasta, sisimmissämme. Ja yhteys omaan todellisimpaan luontoomme, eli mahdollisuuteemme Jumal-Yhteyteemme, on takuuvarmasti tämän elämänkaaremme mitä positiivismpien Elämyksien alkusysäys, vaan.. Se Kaikkeus on.. jtk mikä on jopa korkeasivistyneillekin TÄYSIN mahdotonta kuvitella.
Olen itse niin kovin surullinen ollut pitkään, ettei villejä, alkukantaisia tai perussivistyneitä oikein jaksa kiinnosta Elämän Tarkoituksen kokemiset, että aikuisena äijänä olen noita ittekseni aikani vollanu. Mutta oon.. ajan mittaan.. vaa tavallaan hyväksynyt sen, ettei kaikki vaan ole - vaikka minä kuinka toivoisin toisin - kaikkia varten. Ihmiset ovat vaan aivan liian ylpeitä menestyäkseen Elämän Tarkoitus asiayhteydessä, jossa lapsenomainen nöyryys on sen KAIKEN ainut avain.
Hienoa olisi (ollut) jos ihmiset, ees suurosa, nousis tai ois nousseet sitki reaalipotentiaaliinsa, mutku vapaa tahto & ilmestyskirjan ajat, ni.. missing out´ist kärsivät +- kaikki, en masse´na.
Mutta Luoja = Jeesus Nasaretilainen = Kristus = Pyhä Henki = Elämän Systeemin (luomakuntaa hallinnova energiajärjestelmä) AINUT auktoriteetti = Taivaan Isä = Jumala.
Rakkaalla Isällä siis monta nimeä.
Mut Yksi ja Sana Hän oikeasti.. on.
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
:)
... huijaus.
Noin minäkin oletin, neljännesvuosisadan verran.
Sittemmin kokemukset - ja varsinkin Elämykset - muuttivatkin pienen lapsellisen mieleni. Lopullisesti.
Universumin suurin salaisuus, mielestäni, on kaikki Elämän Tarkoitukseen liittyvä mysteeri.
Koska ko. Elämystä ennen sielu on kävelevä kuollut, eloton.
Ja sen jälkeen jo kaatuneenakin ..eloisa sekä Elävin.
Mysteeri on, miksi joku kuvittelee edes olevansa oikeutettu iankaikkiseen elämään, loputtomaan kärsimykseen. Eletään vain aikamme ja kuollaan pois suosiolla niin kaikki on hyvin. Niinhän monet muutkin eläimet ja kasvit tekee ihan väistämättä vuodenkierron mukaan. Turha kuvitella ja toivoa jotain muuta.
Ei me mtn oikeutettuja mihinkään olla. Vaan sielumme ovat ALKUJAAN aitoja osasia Luojan HENGESTÄ ja siksi - vaikkakin kehomme lähteeki tietenkin vaihtoon - siitä irtautuva sielumme on oleva ikuinen.
Eikä tartte kuvitella mtn. Vaan kts. OOBE/NDEsetit ja oivaltaa (taikka olla oivaltamatta) todeksi. Henk koht Elämykset sit erikseen.
Nihilismit jossa vedetään päättöminä kanoina ikuisuusperspektiivistä tarkasteltuna tarkoituksettomia copypaste- on repeat- carpediemejä, tai muita vastaavia ohimenevia maallisia ummetuksia, hamaan tappiin asti'yksien siis meinaat onnellisuuden perustana olevan? OIKEASTI..?!
Kaikki ei tod ole hyvin jos kuulet heidän Sanoman, jtk nyt Tuonelassa vääntävät (ikuisia) kauhujaan. Miksi he siellä valittavat sitä että siellä piipahtaneen tulisi kertoa KAIKILLE ihmissieluille koko maanpäällä, erityisesti lähimmäisilleen, Jeesuksen Rististä ja siihen liittyvästä Pelatuksesta. Miten noista ultraitsekkäistä tulee tuolla alhaalla aina heränneempiä ja evankeelisempii kuin itse Luojan viestimiehetkin ovat? Nii-ih.
Mitä kasveihin ja eläimiin tulee, niin kaikki muuttuu, vaan mikään - ei yhtään mikään energia siis - katoa.
Minä itse olin ateisti, agnostikko ja muutakin. En minä toivonut mitään. Olin vain utelias että miksi megalomaanisimmat kadehtivat nimenomaan jtk "muka-kuolematonta" Jeesusta niin rajattomasti.
Ne ja he kadehtivat Häntä siksi, koska on mahtavuudeltaan kirjaimellisesti Kaikkivoipainen. He ja ne kadehtivat Jeesuksen AITOA Jumaluutta.
Rukoilepa puhtaasta altruismista käsin, ja jos Luoja niin tahtoo, tiedät vielä ehkä sinäkin, mitä tarkoitan sanalla Ihmeet - pragmaattisesti.