Mun pitäs käydä uusimassa toi resepti,ku meinaa vanhaks päästä. Neuvolassa mä sillon kävin noi hakemassa, ilmeisesti soitan siis neuvolaan, mut lähinnä sitä kysyn että mitä mä sinne luuriin sanon? sanonko vaan et pitäs saada aika, vai pitääkö sanoa että reseptin uusintaan olisin tulossa?? Miten te teette?? Ja mitä siellä sitte tehdään mulle? Taas samat kokeet, sisätutkimukset yms kun ennenkin? Tehdäänkö se sisätutkimus joka uusintakerralla?
nuvaring reseptin uusinta?
kokematon..
9834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sun pitää viedä yleensä sinne vastaanottoon reseptit, ne toimittaa sinne lääkärille ja n. viikon jälkeen voit hakea sen sieltä. Näin mun tietojen mukaan..
ai vien vaan lapun luukulle?? eikö ne muka tarkasta mua tai eikö tarvi varata sinne aikaa?
kyl mä ainaki varaan aina ajan. Sanon puhelimessa, et tarviin ajan pillerireseptin uusimiseen. Joillain paikkakunnilla käydään joka toinen vuosi lääkärillä ja joka toinen vuosi terveydenhoitajalla uusimassa resepti. Lääkäri tekee sisätutkimuksen. Joissain paikoissa taas käydään joka vuosi lääkärillä. Papa-koe otetaan 1-2 vuoden välein. Senkin takia on hyvä käydä ihan vastaanotolla uusimassa resepti, niin voi samalla kerralla mennä sinne labraan papa-kokeeseen.
aattelin tilata sinne neuvolaan ajan. Mulla oli viimekerralla neuvolassa ihan oikee lääkäri, joka otti papakokeen ja teki tutkimuksen. Jos mä tilaan sinne nyt ajan, niin päättääkö ne ite sielä sitten et tuleeko sinne lääkäri vai terveydenhoitaja, ja otetaanko papakoe taas? Vai pitääkö mun nyt erikseen alkaa terveydenhoitajia metsästään ja niiden puhelinnumeroita!? Mulla se papakoe otettiin ihan siel neuvolassa sisätutkimuksen yhteydessä,ei missään labrassa?
Soita ajanvaraukseen ja sano, että varaisit ajan reseptin uusimista varten. Siellä ne kyllä osaavat varata ajan oikealle henkilölle (lääkäri tai terveydenhoitaja). Sisätutkimus tehdään yleensä joka kerralla (saattaa olla vaihtelua paikasta riippuen) ja papa otetaan joka toinen vuosi (joskus harvemminkin, jos ei ole ollut mitään muutoksia aikaisemmissa näytteissä).
Muista varata aika ajoissa. Aikaa kun ei välttämättä saa kovin nopeasti, varsinkaan näin kesällä.
No jotain hyvää ettähuolehdit raskauden , mutta herranhumala kai sulla onsuu millä voit kysyä eikä täällä netissä sitä ihmetellä jä näyttää tyhmyytes
DIAGNOOSI
Et ole valmis harrastamaan ed. mainittua
kantasi oli erittäin mielenkiintoinen!
Itse noudin kunnalliselta ensimmäiset ehkäisyt. Sain ne 3:lle kuukaudelle. Sanoivat että voi noutaa vielä 6:lle kuukaudelle, kun olen kokeillut ja olen tyytyväinen.
Puhelimella ei soittoaikaan pääse läpi, vastaanottoa ei ole. Nyt mietin miten voisin hyökätä ajan varanneiden ohi ja saada tavarani.
Ihmeellistähän tämä on...
Ilmeisesti kävit vastaanotolla tarkastuksessa silloin, kun sait reseptin kolmelle kuukaudelle? Siinä tapauksessa voit varmaan vaan viedä reseptin uusittavaksi. Siis viet sen sinne luukulle, ajanvaraus/neuvonta tai mikä ikinä onkin, ja voit hakea sen muutaman päivän päästä.