Olen siis parikymppinen nainen ja oltuani jonkun aikaa vakituisessa suhteessa päätin vaihtaa kondomit kierukkaan, kätevyyden ja huolettomuuden takia. Asetuksesta ollessa nyt lähes kuukausi, alan ärtymään sivuoireisiin, jotka oletan tulleen suoraan kierukasta. Vuodan jatkuvasti. Parin viikon jälkeen ajattelin jo vuodon keventyvän, mutta olinpa väärässä ja iskeentyi tilalle kahta kauheampi, ensimmäisen kuukautispäivän tapainen vuoto. Samalla vaivana on jokapäiväinen, vähintään muutaman tunnin kestävä selkä- sekä alavatsakipu. Pienemmän kivun kestäisin valittamatta, mutta tämä vaikuttaa jo kaikkeen mitä teen ja miten suunnittelen menoni. Toki sivussa jatkuva vuoto vaikuttaa seksielämään, jota nimenomaan yritettiin tällä kierukalla ”parantaa” taikka ”helpottaa”.
Onko siis syytä ottaa yhteyttä lääkääriin, kun vuoto tosiaan ärsyttävän runsasta ja kivut edelleen kuukauden jälkeen jokapäiväisiä ja voimakkaita? En haluaisi mennä asioiden edelle kun sopeutumisaika tähän laitteeseen on niin pitkä, mutta fyysinen eikä henkinen terveyteni kestä tällaista menoa sitä puolta vuotta.
Kokemuksia? Neuvoja?
kierukan sivuoireet
1
128
Vastaukset
- Anonyymi
Soita lääkärille ja kysy, itselläni ei koskaan ollut minkäänlaisia vaivoja kierukasta , mutta muistaakseni sanoivat kun se laitettiin että saattaa olla vuotoa muutaman päivän, ei ollut sitäkään . Joten paras kun soitat ettei tarvitse olla huolissaan .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251979
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1281510En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1331141The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223912- 151859
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57803Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20768