Vuokran maksan,vaikka ei jäisi elämiseen juuri mitään!!!
Asunto tärkein
15
329
Vastaukset
- Anonyymi
Sitähän se elämä on. Maksetaan asuntokulut ja laskut ja lopuilla rahoilla
sitten sinnitellään loppu kuukausi. Kyllä siihen pystyy kun vain haluaa.
Niille jotka jatkuvasti valittavat ei ole mikään rahasumma tarpeeksi. - Anonyymi
Ihan oikein alottajalla että ensin asuntokulut ja sitten vaikka käy monessa ruokajakelussa ja onhan toimeentulotuki.
- Anonyymi
Kyllä se Keva lähettää riittävästi toimeentulotukea ihan joka kuukausi ja
vieläpä ilman mitään anomuksia tai liitteitä. Kulutusjuhlat jatkukoon !
- Anonyymi
Sama juttu mulla, asumiskulut maksan aina pois heti tilipäivänä ja elän lopuilla sitten sen mukaan, mihin raha riittää.
Aika hyvin olen saanut aina venytettyä rahat riittämään koko kuukaudelle, mutta kyllä se vaatii aika lailla vaivannäköä ja on pari kertaa käynyt kyllä niinkin, että rahat ovat loppuneet muutama päivä ennen seuraavaa tiliä.
Mutta onpahan aina katto pään päällä, se on tärkein.
Ja onneksi on noita ruokajonoja, niistä saa aina ainakin pahimpaan hätään syötävää. - Anonyymi
Vaikka joulun ruokavarastot ovat huvenneet viikon syömisen tuoksinassa,
niin ainakin sitä konjakkisinappia on vielä pari purkillista.
Maustettua sinappia on hyvä sivellä nakkien kylkeen ja nautiskella niitä
sitten sen peruna- tai italiansalaatin kera. Oivallinen perinneherkku. - Anonyymi
Olen jo varmaan 10 vuotta maksanut vuokraa siten että maksan 30-40 euroa enemmän vuokraa mitä pitää ja sen takia minulla on vuokraennakkoa ollut maksettuna 500-600 euroa. Tälläkin hetkellä en aio maksaa vuokraa tammikuun ja maaliskuun aikana. Maksan vuokraa helmikuusta lähtien 134 euroa kk koska asumistuki laski 50 euroa. Pitää ottaa se huomioon ja maksan vuokraa niin että minulla on aina 2-3 kk vuokra maksettuna. Voin elää vähemmällä ja ostaa ruokaa niin että säästän. Kalastan myös paljon keväästä syksyyn joten säästä siinä rahaa koska saan kalaa ja voin syödä sitä.
- Anonyymi
On viisasta kerätä rahaa tavalla tai toisella niin, että on aina pienoinen
puskurivarasto olemassa yllättävien menojen varalle .
Jemmaraha peltipurkissa on hyvä keino välttää talousvaikeuksia.
Välillä voi sieltä lainata ja sitten maksaa pikkuhiljaa takaisin jopa niin
että jemmaraha aina pikkuisen kasvaa, niin on aina parempi
toimintavalmiaus menojen varalle. Tai voi kerätä vaikka kesälomarahaa. - Anonyymi
Itsellä ainakin niin sellainen summa olis hyvä olla sivussa että sais ostettua pesukoneen,läppärin,tv n tai kännyn ni ei noita kaikkia kerralla.
- Anonyymi00010
Kyllä kodinkoneiden rikkoutumiseen on hyvä varautua kohtuullisella summalla
niin ei joudu pulaan kun iskee se yllätysmeno. Vaikka 50 € sivuun joka kuukausi
niin tulee mukava menoja tasapainoittava potti sitä jemmarahaa.
- Anonyymi00011
Kyllä 20 € päivässä pitäisi ruokaan riittää eli 600€ kk.
- Anonyymi00012
Suihku on hyvä, kuuma suihku kerran viikossa!
- Anonyymi00013
Asumiskulut kannattaa maksaa ensimmäisenä ja sen jälkeen katsoo mitä jää. Kyllähän monet voi olla tiukilla asuntolainojen kanssa mutta sinnittelee.
- Anonyymi00014
Niin, monella taloaan maksavalla on paljon tiukempaa kuin ttt saajalla.
Työmaalla oli joitakin, joilla kaikki rahat menivät lainojen ja laskujen maksuun
ja sitten piti tehdä ylitöitä jotta saa jonkin verran ruokarahaa.
No onhan se työ tuotteliaampaa kun tyhjien pullojen ja purkkien keräily.
- Anonyymi00015
Jotain asuntovelallista jos vertaa johonki toimeentulotukea saavaan henkilöön joka asuu vuokralla ni mikä ihmeen hätä on ni ei mikään. 20vuotta maksaa hampaat irvessä että saa omaisuutta.
- Anonyymi00016
Tänään maksoin vuokran ja muita juttuja. Ruokaan jäi rahaa 160 euroa eli 40 euroa viikko. Pitäisi riittää jos ei mitään ylimääräistä osta.
Mulla menee rahaa veneen korjaukseen joku sata euroa. Piti ostaa vaneria ja se oli jo 50 euroa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564274SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2914154Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663666Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933563Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä953149Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312487Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361885Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681783Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371690