A-influenssan jälkeinen epätodellinen olo ja alakulo?

Anonyymi-ap

Sairastin viime talven ja kevään aikana elämäni ensimmäisen influenssan. Tiesin, että oikea influenssa on flunssiin verrattuna raju tauti, mutta silti se oli paljon paljon pahempi kuin osasin pelätä. Kahden viikon sairastamisen jälkeen olin jo siinä kunnossa, että tarvitsin sairaalahoitoa. Olin sairaalassa melkein kaksi viikkoa ja sitten kotiin toipumaan.

Testillä todettiin influenssaksi ja koronaa ei löytnyt. Hengenahdistus oli kovaa, sekä polte ja kivut. Nuhaa ei ollut yhtään, mutta yskin ja nielin verta. Kuume huiteli 39 ja 41 asteen välillä, vaikka lääkitys oli tapissa.

Taudin jälkeen minulla oli ihan psykoottinen olo, siis ihan outoja pelkoja ja harhaluuloja sekä outo ahdistus, jota alkoholi hetkeksi helpotti, mutta sitten taas ahdistus ja alakulo iski. Influenssan aiheuttama keuhkovamma jäi ihan taka-alalle. Kesä ja syksy meni ihan pilalle. Vasta nyt talvella olo on alkanut hieman helpottamaan ja tunnen selvinneeni, vaikka päänuppi ei enää tunnu yhtä terävälle kuin vuosi sitten.

Minulle oli yllätys miten paljon influenssan sairastaminen vaikuttaa pääkoppaan. Aivan kamala kokemus. Otin syksyllä ja otan aina jatkossa rokotuksen.

0

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        322
        2561
      2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

        Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
        Sinkut
        173
        1711
      3. Liikenneonnettomuus kuhmo

        Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
        Kuhmo
        28
        1655
      4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

        Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        279
        1507
      5. Oot sä aika nuorekas...

        Vaikka oot niin vanha!
        Ikävä
        49
        1010
      6. Rasismi ahdistaa.

        Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
        Sinkut
        266
        866
      7. Martina ja Muhis

        Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
        Kotimaiset julkkisjuorut
        247
        763
      8. Näin sut.

        olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        635
      9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

        Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
        Ikävä
        46
        551
      10. Oot pelkkä naurun aihe

        🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
        Ikävä
        40
        545
      Aihe