Kaikki Suomessa myytävät ilotulitteet ja paukkupommit on valmistettu Kiinassa. Sinne diktatuurin (käytännössä) tukemiseen menee miljoonia euroja tuosta vain eikä ketään epäilytä yhtään.
Ilotulitteet on valmistettu Kiinassa
Anonyymi-ap
12221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomalaiset vikisee ettei ole rahaa Rakettien paukutteluun kyllä löytyy.Huomenna sitten toteavat,että rahat meni eikä elämä muuttunut kurjuutta kummemmaksi.Säälittävää.
Kiinalainen saa muutaman sentin. Välistävetäjä ja valtio alveineen saa isomman potin.
"Kiinalainen saa muutaman sentin. Välistävetäjä ja valtio alveineen saa isomman potin."
Eli meinaat että se pitäisi luovuttaa myyntiin sisäänostohinnalla? Olet malliesimerkki siitä että peruskoulun opetusohjelmaan pitäisi kuulua yritystoiminnan perusteet.
Kiina on tiensä valinnut. Ei kukaan pakota myymään sentillä euron tuotetta. "Senttiostot" loppuvat vasta kun myyjä lakkaa halveksimasta itseään, tunnustaa itselleen oman- ja tuotteensa arvon.
Rakettien ampuminen on huono tapa, joka vain hetken ilahduttaa, jos edes sitäkään.
Parempi olisi takavarikoida armeijoilta pommeja, korvata niiden laittomat metallikuoret pahvilla ja paukutella niitä.
Minun vaatteenikin on lähes kaikki Kiinassa valmistettuja. Sieltä ostetaan mistä halvalla saadaan. Suomesta ei saa muotia ja tyyliä halvalla.
Mitä muotia ja tyyliä Kiinasta saa?Halpaa laadutonta ja myrkyllistä krääsää Kiinasta saa, ei muuta.
Jos vain mahdollista, en osta mitään kiinalaista. Harmi vain, että merkkivaatteetkin ovat osin Kiinassa valmistettuja. Suomen pitäisi laittaa Kiinalle korkeat tullimaksut myös siksi, että se vehtaa Putinin kanssa Eurooppaa vastaan.
Juokse kadulla alaasti perce paljaana!
ILOTULITEKAUPPIAILLE:
Selkeästi tänä vuonna oli joko keskimääräisesti enemmän ostajilla rahaa käytössä verrattuna viime vuoteen, tai sitten tulitteet olivat edelleen liian halpoja. Eli vielä on varaa korottaa.
Korotetuista hinnoista jää enemmän alvituloja valtiolle sekä katetta yrittäjälle.
Suomalaisetkin antoi Putinin sotakassaan taas rahaa Kiina tukee Venäjää eli noi paukut juhlisti Putinin toimia
Voihan v.i.ttu. Tuolla logiikalla kaikki rahat menevät Venäjälle. Tai mihin tahansa maahan, jista kulloinkin haluat vinkua.