Kuluttajien luottamus talouteen romahtanut
Suomen taloustilanteen paranemiseen vuoden 2025 aikana uskoo vain noin viidesosa suomalaisista ja kaksi kolmasosaa ajattelee, että Suomen talous on nyt huonommassa kunnossa kuin vuosi sitten. Luottamuksen romahtamisesta raportoidaan, samalla kun keskituloisten kokonaisverotus on kiristetty vuodelle 2025 huippukorkeaksi, 43,7 prosenttiin.
https://mvlehti.net/2024/12/31/suomen-verotus-nousee-ennatyksellisen-korkeaksi-2025-kuluttajien-luottamus-talouteen-romahtanut/
Suomen verotus nousee ennätyksellisen korkeaksi 2025
20
586
Vastaukset 20
- Anonyymi
Aina kun populistit on vallassa niin verot nousee.
- Anonyymi
Niin ja lisäyksenä, että myös velka lisääntyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja lisäyksenä, että myös velka lisääntyy.
Aika rehvakkaan reilua velantekoa on Suomen nykymeno.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika rehvakkaan reilua velantekoa on Suomen nykymeno.
Olen tässä vuosien saatossa oppinut että valanottohan ei ole ongelma (asiantuntijoille) silloin kun sitä tekee oikeisto-hallinto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika rehvakkaan reilua velantekoa on Suomen nykymeno.
On.
- Anonyymi
2019 Rinne Marin syyti rahaa helvetisti ympäriinsä. Eikä saanut kuin helvetin ois et velat ja ainut maa eussa jonka talous jäi miinukselle. Kyllä punikit osaa viimesen päälle hölmöillä.
- Anonyymi
Ns. "pååttåjät" ovat sitä mieltä, että kansahan se velkamme maksaa.
- Anonyymi
Sorry: "päättäjät".?....
- Anonyymi
Itse tehty ja rakennettu tilanne.
Erilaisia uskomuksia riittää. Ja kun niitä toistetaan, niin ne muuttuu tavoiksi, jne..
Esim. jopa julma raaka, pakanallinen, lasten silvonta on mukamas pyhää, siis raaka sukupuoli elinten silpominen on muka pyhää. Samoin eläinten viiltely kidutus teurastus muka on pyhää, jne..
Asema, pyhyys, nautinta oikeudet, jne.. tulot riippuvat siitä, missä kohtaa on vedätys ja kiskonta ketjussa. Tai väkivalta hegemoniassa. Alhaalla olevat häviää, ylhäällä olevat rikastuu, jne.
esim... Suomi on joutunut heikkoon asemaan alisteisena eu nato nettomaksajana.
Suomi elää syvissä, ohjatuissa harhoissa. Suomi on vedätyksen ja kiskonnan uhrina eu-nato siirtomaana. Todellisuus ja totuus yritetään peitellä.
Vähitellen edeten, Jo vuosikymmeniä on rakennettu yli-velka-Suomea.
Ja esim. massa työttömyys on ollut osa politiikkaa jo 1990-2025.
Nyt edelleen vaan pahenee ja kiristyy kiskonta. Se terv. hoito busineksen siirto täysin kiskonnan ja keinottelun alle, sekä veroparatiisi yhtiöiden tuki on ollut Suomessa se suuri oikeiston "sote-idea".
Sähkö, ja sähkön-siirto on jo saatu keinottelun ja kiskonnan alle. Olemme uhreja.
Lisäksi Tasa-verot maksut suosivat rikkaita. Ja työn ja tulon jako ei ole tasapuolista.
Suomessa myös viher vas. ajaa muiden kuin suomalaisten etua. Ja myrkyttää, alas ajaa Suomea kohti kehitysmaa turvattomuutta.
Sosiaali rahat tuhlataan suureen kela-túrismiin. Meillä elää asumistuki siirto "mannekiineina" valtava määrä ulkomaalaisia sopeutumis- ja työhaluttomia, täys ylläpito kela -.lomilla Suomessa. Miljardi kulut tulee ja turvattomuus kaupan päälle.
Ulkomaalaiset Kela turistit kuluttavat jo nykyään yli 60% Suomen sosiaalirahoista !!
Voimme kiittää Suomen ongelmista markkina liberalisteja, markkina vedätys uskomuksia, sekä viher vas uskomus ideologioita.
Politikoinnilla Talous- ja ulkopolitiikka tervattu.
Itsenäisyys menetetty. Suomi on tehty ulkoa ohjatuksi,
turvattomaksi kehitysmaaksi.
Länteen suomettuminen on vienyt itsenäisyyden.
Suomessa Ei talous toimi. Köyhtyminen ja eriytyminen , keinottelu etenee.
Ja Moni asia jää kertomatta, kun ei ole aitoa tutkivaa journalismia !
On vain poliittisesti, taloudellisesti ohjattua tiedottamista.
Lisäksi moni tosi-asia kielletään, ja törkeästi liataan ja syyllistetään ne ikävän totuuden kertojat !
Näin politiikka pelaa ja poliittisilla ja talous uskomuksilla
ja super naivisti idealismilla ohjataan kansaa harhaan...
Ja tämä malli on isommissa ja myös pienissä asioissa. - Anonyymi
Muuta Viroon, ai niin sielläkin aletaan verottaa kaikesta koska sota...
- Anonyymi
america - Kensington Ave Philadelphia | December 2024
https://www.youtube.com/watch?v=tN3yN10dN8U&pp=ygUecGhpbGFkZWxwaGlhIGtlbnNpbmd0b24gYXZlbnVl
Ajetaanko Suomea tällaiseen? - Anonyymi
Orpo VAROITTELEE Uuden Vuoden puheessaan Suomen velkaantumisesta.
Suomalaisetko sitä velkaa tekevät?- Anonyymi
Entä sitten otetaan niinpaljon kunsaadaan.Mennään Kreikan tielle,kylläaEU maksaa
- Anonyymi
Eikös sieltä kannattaisi jo nyt viimeistään muuttaa pois koska raja ulos on edelleen, toistaiseksi, auki.
Jonain päivänä se kenties joudutaan sulkemaan jotta ne maksajat ei pakene. - Anonyymi
taas on perintöverokin esillä. Kun ihmiset perintöä saavat kertovat että perinnöstä on jo verot maksettu, niinhän onkin hän jolta perintöä jää on vero maksettu. Mutta se joka saa perinnön ei ole vielä maksanut senttiäkään veroa, ei mikään tulo ole ole ilmaista.
- Anonyymi
Siitä omaisuudesta joka jätetään perilliselle on jo vero maksettu, eli maksetaan veroa verotetusta.
Mutta kukin tyylillään.
Itse valitsin etten maksa Suomeen veroja, koskaan.
- Anonyymi
Joopa joo eläkeläisetkin maksaa turhakkeiden huuhaan? Pitäisi Järki olla touhuissa? Kyllä kaikkensa aikanaan tehneet olisi jo helpompaan päästävä? Mutta Ruoska roihuu. Saatanan Tunarit. UKK.n sanoin.
- Anonyymi
voi jumalauta näitä vasareita. ei niitä velkoja makseta verorahoilla.
- Anonyymi00020
Joku pitääs tappaa, niin asiat voi muuttua
- Anonyymi00021
Jos aloitat itsestäsi niin katsotaan josko se riittäisi?
Veroista valittavat voivat toki muuttaa maksamaan veroja muualle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49571
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398