Mitä Suomi kuvittelikaan tekevän bensalastin kanssa...ja laivan itsessään :D Aina saa hävetä näotä Suomen "asijjantuntijjoita" mitkä etukäteen spekuloi...
"Laiva rikoksentekovälineenä on oikeudellisesti mutkikas. Jotta alus voitaisiin määrätä menetetyksi rikoksentekovälineenä, olisi rikoksen tekijän oltava laivan omistaja.
”On aika vaikea kuvitella että syyttäjä pystyisi näyttämään sen, että joku veroparatiisiyhtiö on määrännyt tehtäväksi tällaisen tuhotyön”, Fredman sanoo.
Varustamo on jo hakenut takavarikon kumoamista Helsingin käräjäoikeudesta.
Vahinkojen lopullisesta maksajasta ei ole vielä tietoa."
"Laiva rikoksentekovälineenä on oikeudellisesti mutkikas. Jotta alus voitaisiin määrätä menetetyksi rikoksentekovälineenä, olisi rikoksen tekijän oltava laivan omistaja.
”On aika vaikea kuvitella että syyttäjä pystyisi näyttämään sen, että joku veroparatiisiyhtiö on määrännyt tehtäväksi tällaisen tuhotyön”, Fredman sanoo.
Varustamo on jo hakenut takavarikon kumoamista Helsingin käräjäoikeudesta.
Vahinkojen lopullisesta maksajasta ei ole vielä tietoa."
Vastaukset 24
Vanhimmat
Laivojen omistuskuviot ja osa merilaeistakin on tehty sellaiseksi, että rikollisuus rehottaa niissä hommissa enemmän kuin missään.
Joo, laivan voi oikeasti omistaa vaikka Ukraina tai CIA.
Sekin
Laiva pysyy panttina täällä, kunnes laskun maksaja (Venäjä) selviää. Suomi myy bensat ja kuittaa yli 20 m€ ja tekee sillä tuplasti lisää virtakaapeleita Viroon.
Merirosvousta siis puhtaasti!
Ei, vaan vahingon aiheuttaja pannaan maksamaan viulut.
Siis perättömiin syytöksiin perustuvaa roistovaltio Suomen harjoittamaa merirosvousta! Tähän se USA:n vasalliksi ryhtyminen johti aivan muutamassa hetkessä!
Mutta oli hieno natonäytelmä ja sillä on jo saatu haluttu propagandavaikutus tuularihiirulaisiin.
Ei lähde mihinkään lasti puretaan ja alus laitetaan romuttamoon.
Roistovaltio Suomi siis on ryhtynyt harrastamaan merirosvousta uuden isäntämaansa USA:n käskystä!
Omistaja on vastuussa omaisuutensa käytöstä - siis vähintään kanssarikollinen. Venäläisen tahon kyseessä ollen, ihan vain rikollinen. Minimirangaistus on rikoksentekovälineistön menettäminen.
Omistaja Cooksaarilta, mitä jauhat Venäjästä trolli?
Miksi venäläiset tiedotusvälineet ja venäläiset sekä heidän kätyrinsä ovat koko ajan jauhaneet "meidän aluksesta".
Miksi he puhuvat koko ajan heidän aluksestaan, jos se ei sitä ole?
Älä valehtele natokätyri.
Suomessa toimitaan Suomen lakien mukaan, eikä sitä seikkaa mikään ryzzänkätyreiden nillitys ja paskavalheet miksikään muuta.
Laiva kaapattiin kansainvälisellä merialueella, eikä Suomen aluevesillä tapahtunut yhtään mitään!
Laiva tuli suomen aluevesille vapaaehtoisesti ja poliisi ja rajavartiosto ottivat tankkerin haltuun Suomen aluevesillä.
Juu juu, ihan vapaaehtoisesti heti sen jälkeen, kun aseistetut sotilaat / merirosvot vähän laittoi aseenpiippua kapteenin ohimolle. Kaappaushan tapahtui kv. merialueella.
Höpö, höpö, höpö, opettele lukemaan uutiset/ tiedotusta,,,
Kaikki on tapahtunut Suomessa olevien lakien mukaisesti ryövärilaiva on pysäytetty rikostutkimuksia varten täysin normaalisti.
Kyllä tsuhnat nyt on yllättäin käyneet sangen nenäkkäiksi. Entäpä kun veli Trump vetää jenkki-pojut kotiansa Meksikon rajalle pysyvästi?! Hihihi ai että eurooppa parka ja soomi kans?
Hihihii kivaa hihihii
Myydään bensat Ruotsiin ja rahoista kaapelin korjaus kulut ja viranomaisten kulut. Laiva romutetaan Suomessa niin sitä ei voi myydä taas samaan käyttöön. Asia kunnossa.
Roistovaltiossa asuvan merirosvon puhetta.