Yllätys, eiös sähköautolla pitäny olla halpaa käyttö

Anonyymi-ap

IS-Ladattavia autoja rangaistaan 1.1. alkaen korotetuilla veroilla – lisämenoa myös perushybridin omistajille
Uusien veroperusteiden mukaiset veroliput lähtevät nyt liikkeelle. Verokarhu vie sähkö- ja hybridiautoilijoilta entistä enemmän. Yhteensä saaliin arvioidaan kasvavan useilla kymmenillä miljoonilla euroilla vuodessa. Hyötyjiä ovat ainoastaan dieselhybridillä autoilevat.

Täyssähkö- ja hybridiautojen käyttäjille postitetaan tästä päivästä alkaen veronkorotuksia sisältäviä ajoneuvoverolippuja, kertoo valtiovarainministeriö.

Kyseessä ovat tammikuussa 2026 voimaan astuvat uudet ja aiemmasta kiristyvät veroperusteet, jotka näkyvät 12 kuukauden verokaudesta johtuen ajoneuvoverolipuilla jo nyt.

OLIKOHAN taas niinkuin huijaus kansalaisille? Niinkuin ennen oli että auton käyttömaksu on vuoden verran voimassa vuodesta 1985 ja joka on edelleen voimassa? Siinäkin huijattiin.
Aikamoisia puhalluksia hallitus tekee, lupaa muuta että nyt kannattaa vaihtaa sähköautoon, ja tehdä sitä ja tätä, mutta mutta hupsis, lisääkin veroja ja maksuja, kun ihmiset uskovat kaiken. Kyllä on huijariväkee tuolla eduskunnassa.
Edukunnassahan ei saa valehdella?? Mutta mitä ne tekee kaiket päivät. Onneks ei ole sähköautoo eikä tule.

10

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä, oli ihan uunotusta tuo koko sähköautohössötys alkujaankin.
      Totta kai eduskunta ja valtio sitä kautta ottaa omansa pois, ihan loogista, että repivät sen tulon valtion kirstuun sähköautoista, minkä polttomoottoriautoista valtio menettää sähköautouudistuksen myötä.
      Ja toinen sudenkuoppahan on nuo sähköautojen huolto- ja remonttikulut, mistä ainakin omasta mielestäni kuluttajaa kusetettiin kuin metrin mittaa.
      AKut ainakin tuntuu aika usein näistä sähköautoista kuluvan vaihto-/remonttikuntoon hyvinkin pian ja hintaa akkujen vaihdolle näkyy tulevan helposti merkistä ja valmistajasta riippuen 10000-15000€.
      Eli saa kyllä aika helvetisti laitailla "halpaa" sähköä, että saa noita muita sähköautojen kuluja tasoitettua.
      Itse ainakin ajelen polttomoottoriautolla niin kauan, kun niitä vain markkinoilla on ja edes suht siedettävään ylläpitohintaan. Vielä kun ajelee vähän vanhemmalla, niin kulkeminen sujuu kuin uudemmalla, mutta käyttökulut ovat pienemmät.
      Esim nyt ajelen vanhemmalla japsiautolla, minkä todellinen keskikulutus on pyörinyt 6,5l/100km tietämillä ja tähän tekee esimerkiksi ison koneremontinkin max. 2000 eurolla, jos tästä nyt sattuisi kone hajoamaan.
      Järkevämpi vaihtoehto kuin ostaa käytetty sähköauto, mihin joutuu tekemään pahimmassa tapauksessa jo puolen vuoden päästä ostosta vähintään kymppitonnin akkurempan. Tai ainakin joudut tappelemaan käräjätupaa myöden siitä, että kuka maksaa korjauksen/kuinka paljon siitä.

    • Anonyymi

      Miksi eduskunnan työläiset saa huijata ja valehdella kansalle? Sitten vielä vetää kansalta viimeisetkin rahat????? Miten yksi työpaikka saa tehdä epärehellisiä asioita??

      • Anonyymi

        Eduskunta ei ole työpaikka kuin työsuhteiselle henkilöstölleen. Kansanedustajille ei makseta palkkaa vaan palkkioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eduskunta ei ole työpaikka kuin työsuhteiselle henkilöstölleen. Kansanedustajille ei makseta palkkaa vaan palkkioita.

        Palkka ja palkkio on sama juttu. Palkkioksi eduskunnassa muutettu, että sitä voi nostaa tonneilla koska vaan! Kikkailujuttu kehittäneet että ei tarvi maksaa veroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palkka ja palkkio on sama juttu. Palkkioksi eduskunnassa muutettu, että sitä voi nostaa tonneilla koska vaan! Kikkailujuttu kehittäneet että ei tarvi maksaa veroa.

        Eivät ole sama juttu, Mutta kansanedustajan palkkiosta maksetaan veroa.


    • Anonyymi

      Eiköhän käyttö ole edelleenkin halpaa, omistaminen saattaa kallistua mutta mikä nyt ei kallistuisi.

    • Anonyymi

      Valehtelu ja huijaus on eduskunnassa arkipäivää ja normaalia. Siellä on pakko valehdella ja jos et valehtele saat rangaistuksen ja jopa erotetaan puolueesa. Näin toimii äänestykset, on pakko äänestää niinkuin sulle sanotaan, ei niinkuin itse haluat ja he jotka sitä ehdotkasta on äänestänyt vaaleissa???? Aika hullua.

      VALEHTELU ON EDUSKUNNAN TYÖNKUVA!

      Orpokaan ei olisi tossa asemassa, ellei olisi valehdellut.

    • Anonyymi

      Hävettää olla suomalainen. Orpo ja purra pilanneet suomen maineen. Ja pokkana vaan pilataan edelleen.

    • Anonyymi

      Valtava nousu, 57, 37, tai 35 euroa VUODESSA, miten tuosta selviämme?

      • Anonyymi

        Ei ruikuttajat selviäkään, kun ovat sen ikuiset trauman vallassa .


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      522
      4368
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3481
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2302
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2179
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1486
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1373
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      102
      1301
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1281
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1204
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1134
    Aihe