että TV7 johdossa on henkilöitä, joilla on heikko ja puutteellinen näkökyky.
Niinpä ohjelmistossa kulkee jos jonkinlaista opettajaa, joiden opetus ei kestä Sanan valoa.
Onpa mm.,TV7 Plussan kanavatuottajana henkilö, joka antaa näkyvyyttä "Elävät Virrat" srk:lle. Sattuu olemaan ko. srk:n "kirkkokunnanjohtaja".......
No ilmankos tuota Eläviä Virtoja nostatetaan, kuten mm. River srk:aa.
Asiaa? Kyllä sitäkin, mutta epätervettä seassa. Suoranaista harhaopetusta.
Myrkkyähän ei tarvitse laittaa kaivoon paljoakaan, kun se on käyttökelvoton.
Uudenvuoden puheessaan Piipponen arvosteli arvostelijoita mitä erilaimmilla nimityksillä, mm. "seinähulluiksi"...Tiedämmehän mitä Sana sanoo asiasta...
Huusi, keräsi itseensä raivoa.....ja sekö olisi Herrasta... ei todellakaan.
Sinänsä ei mitään uutta, isä Piipponen (Veijo) haukkui uskovia, niitä jotka eivät hänen pettymyksekseen tulleet kuulemaan Herzogia Olympiastadionille
"seisovassa vedessä röhkiviksi sioiksi".
Ei ole omena kauas puusta pudonnut.
Niinpä niin, toiset saavat näkyvyyttä, ja käyttää hyväkseen kanavajohdon sokeutta omia intressejään ajaen; jos et ole samaa mieltä kuin he, niin heillä on kanava, jonka kautta saavat mielipiteensä esille.
Lyöden uskovia sisaria ja veljiä. Ja Ojares, mitä hän tekee? Ei asian suhteen näköjään mitään, kun toiminta saa jatkua. Nisua ja lustetta....
Jos joku pitäytyy Sanassa, eikä yhdy kaikkeen mitä tarjotaan, hänet leimataan "Hengen sammuttajaksi, uskonnollisuuden hengessä olevaksi, fariseukseksi." jne.
Voi pimeyttä!
Rukoilkaa, että Herra antaa raittiin, terveen hengellisen kanavan Suomeen. TV7 ei ole nyt sitä. Siellä on lustetta, jonka kuuluu palaa pois.
Nimim. Jeesuksen palvelija
Vaarallista, tuhoisaa
96
1102
Vastaukset
- Anonyymi
Muutamille omilleen Herra on antantu jo vuosia sitten ohjeen, ettie tule syödä likaisilta lautasilta. Siis hengellistä ravintoa- Koskee TV7. Eikä kaikilla ole ede TV:tä, kiitos Jumalan varjeluksen.
- Anonyymi
Niilo Yli-vainio: "Kiitetään Herraa, tässä sisaressa on syöpä!".
https://ylilauta.org/uskonnot/27x3ub - Anonyymi
Eikös nettisi näy? jäkättää osaat. Osaatko muuta?
- Anonyymi
Hellari lahko ei ole oikein muualla suosittua kuin Suomessa ja Afrikassa.
- Anonyymi
Hahahhahhhah---- mopomies on äänessä.
helltareiden rinnalla, sinä työtelet vain vauvarattaita, ja jäsenmääräsi on olematon, pilkkaamasi kohteen rinnalla.
Ikäänkuin ininnä vinkuu luterilaishyttysen siivissä
- Anonyymi
TV7:ssa on iljettävää se miten uskovat voivat puolustaa asioita mitkä kaikki muut maailma tuomitsee sotarikoksiksi ja tarpeettoman kärsimyksen aiheuttamiseksi siviileille.
Pokkana väitetään että noin pitää toimia, mitään muuta toimintatapaa ei ole jos Israel aikoo säilyä olemassa. Pitää tappaa reilusti että elintila säilyy. Vaikka niin kerää vihaa vihan päälle ja vihollisista tule olemaan pulaa.
Ne jutut ovat todella oksettavia.- Anonyymi
tyhmä katsoo itse siinä kenkängärkiään ja sökeltää tekstiä.
alllah, aallllah---
- Anonyymi
Tv7 on sastunut tarjotin. Sekaisin sitä ja tätä.
Rahan voimalla jylläävä kanava.
Jeesus kaatoi kerran rahanvaihtajien pöydän.- Anonyymi
Vastako te alatte nähdä, millainen kylvökone TV 7 ? Samalla koneella kylvetään sekä luste että vehnä!!!
- Anonyymi
>Karismaattisessa liikkeessä ilmenee taipumus kieltää karismaatikko-opettajien arvosteleminen ja arvioiminen Jumalan sanalla. Tällainen arvostelu on kiellettyä tai ainakin ei-toivottua. Amerikkalaisella Benny Hinnillä on omassa Floridan temppelissään jopa yksityinen “vartiokaarti”, jonka tehtäviin kuuluu huolehtia kriitikoista ja vastaanpullikoitsijoista (Christian News 24.6.1996).
Apostoli Paavali opettaa päinvastoin, että profeettoja on arvosteltava ts. että seurakunnalla on oikeus ja velvollisuus arvioida Raamatun valossa sitä, mitä sen opettajat opettavat. Apostoli Johannes taas kehottaa meitä: “Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta, sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan” (1. Joh. 4:1). Berealaiset eivät uskoneet Paavaliakaan koettelematta hänen opetustaan Raamatun valossa (Ap. t. 17:10). Jos ei mitään koetella, joudutaan suden suuhun.>>
( Hannu Lehtonen)
s-seutulainen- Anonyymi
Tämä Elävien virtojen Piipponen kääntää kaiken nurin niskoin.
Musta tulee valkoiseksi ja valkoinen mustaksi jne.
Vaikkapa alla olevan hän soveltaa niihin, jotka julkeavat häntä arvostella ja varoittaa:
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammasten vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
17 Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
18 Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'
( Matt. 7)
s-seutulainen
- Anonyymi
Teidän jotka marisette turhanpäiväisestä ja kritisoitte TV7 kanavaa....teidän ei ole pakko katsoa. Voitte mieluusti pysyä poissa ja vaihtaa kaukosäätimenne napista toisen kanvan. Please tehkää niin.
Kanava ei ole teidänlaisia valittajia varten vaan sellaisia, jotka arvostavat hengellistä monipuolisuutta erilaisten ja erityylisten ohjelmien muodossa.
Minusta TV7 tarjoaa jokaiselle jotakin. Varaa on valita ja katsoa vain niitä ohjelmia, joista pitää ja joista saa jotakin arvokasta ajateltavaa.
Tv7 runsaus ohjelmissa on huikaiseva. Pidän erityisesti Mailis Janatuisen ohjelmista, Derek Prince, Charles Stanleyn ohjelmista, Joyce Meyer, Mars Hill Church, ja monista muista rohksisua antavista ohjelmista.
Jos TV7 ei olisi, kyllä television hengellinen tarjonta loppuisi välittömästi. Mitään hengellistä ohjelmaa ei normaaleilta TV kanavilta tule.- Anonyymi
Totta olen kanssasi samaa mieltä.
Sama se on RadioDei kaikesta löyty hyvää ja huonoa RadioDein musiikki puoli on liian usein heikkoa joutuu laittamaan kiinni, mutta on sielä sitten hyvääkin ohjelmaa.
Siunausta kaikille. - Anonyymi
Aivan näin. Tv.ssä on kanavavaihdin ja jokainen katsoo- ihan ite-
Hyvä on tv.7... parempi, kuin tv. murhakanavat ja verityöt - Anonyymi
TV 7 on sontalaatikko tarjontoineen. Tavallinen tallaaja vain harvoin kykenee erottamaan oikean väärästä ja tätä soppaa kanava suoltaan.
En ole koskaan kanavan katselija ollut, HENKI SIELLÄ EI KOHTAA MINUN HENKEÄNI!!
- Anonyymi
YLE jos lähettäisi sellaista kritiikitöntä Israel juttua kuin mitä TV7 tekee, niin olisi syytä lopettaa sen tukeminen veroeuroilla siihen paikkaan.
Kristillisen kanavan kuvittelisi lähettävän kristillistä ohjelmaa eikä sodan lietsontaa. - Anonyymi
Elämme tällä hetkellä hyvin vaikeita aikoja monella tasolla. Jeesuksen profetiat lopun ajoista toteutuvat silmiemme edessä. Uskovan tulisi nähdä ne hengellisin silmin. Jeesus sanoi olosuhteiden pahenevan dramaattisesti maailmanlaajuisesti ennen hänen toista tulemustaan, joka luultavasti on hyvin lähellä. Vain jokunen profetiosta odottaa vielä täyttymystä. Kaikki muu on käynyt toteen kuten Jeesus Kristus profetoi 2000 vuotta sitten tarkoittaen meidän nykyistä aikaamme.
On syvästi huolestuttavaa kuten näillä suomi 24 uskonto keskusteluosioissa selvästi korostuu ja tukee esiin, aikamme kristittyjen uskovien kylmyys ha välinpitämättömyys mitä tukee hengellisiin tavoitteisiin ja elämäntapaan.
Kuten täälläkin jotkut arvostelevat TV7 johtoa tai ohjelmia tai purkavat pahaa oloaan negatiivisuudellaan. Missä näiden ihmisten kiitollisuus näkyy, onko sitä edes olemassa? Niin hieno kuin TV7 Kanava ja ohjelmatarjonta onkin, joillekin ei mikään riitä. He alkavat kritisoida ja valittaa. He vain näin toimimalla osoittavat hengellistä kypsymättömyyttä. Monet eivät lue Raamattua, eivät rukoule tai käy hengellisissä kokouksissa. Mutta kyllä intoa ja tarmoa näyttää riittävän levittämällä negatiivisuutta. Tässä vain toteutuu se, kun Jeesus sanoi, että ihmisen puheesta(kirjoituksista) saa selvän kuvan, millainen heidän kuvaannollinen sydämensä todella on.
Niin, mitä sinulle kertoo ihmisen hengellisyydestä ja uskosta heidän jatkuva kriittinen negatiivisuus.- Anonyymi
Se, että hyväksyy kaiken tarjonnan pureksimatta on sokeutta.
Se, että huomaa epätervettä opetusta, eikä puutu siihen, on välinpitämättömyyttä.
Se, että pyritään vaientamaan perusteltua kriittisyyttä, on Sanan vastaista.
Kommentista käy ilmi kylmyys ja kovuus, leimataan kasvamattomiksi niitä, jotka ovat eri mieltä asioista.
Ojareksella ja kumppaneilla on kanava käytössään, he voivat toitottaa "totuuttaan" toisten yli,
ja hännystelijät hännystelee....
Kyllä, kanavalla on myös asiallista ohjelmaa, mutta valitettavasti paljon muutakin. Ja sitä muuta ei tarvita, vaikka se mielestäsi tarjoaa "jokaiselle jotakin".
Kristillisen kanavan prioriteettina tulee olla terveen hengellisen ravinnon jakaminen.
Tilassa, joka kanavalla nyt vallitsee, se ei toteudu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se, että hyväksyy kaiken tarjonnan pureksimatta on sokeutta.
Se, että huomaa epätervettä opetusta, eikä puutu siihen, on välinpitämättömyyttä.
Se, että pyritään vaientamaan perusteltua kriittisyyttä, on Sanan vastaista.
Kommentista käy ilmi kylmyys ja kovuus, leimataan kasvamattomiksi niitä, jotka ovat eri mieltä asioista.
Ojareksella ja kumppaneilla on kanava käytössään, he voivat toitottaa "totuuttaan" toisten yli,
ja hännystelijät hännystelee....
Kyllä, kanavalla on myös asiallista ohjelmaa, mutta valitettavasti paljon muutakin. Ja sitä muuta ei tarvita, vaikka se mielestäsi tarjoaa "jokaiselle jotakin".
Kristillisen kanavan prioriteettina tulee olla terveen hengellisen ravinnon jakaminen.
Tilassa, joka kanavalla nyt vallitsee, se ei toteudu.Kaikki vesittyy sillä kun suhtaudaan Iraelin käymään sotaan kuin se olisi pyhää sotaa, jossa omat toimet ovat aina oikeutettuja seurasi niistä mitä tahansa.
Pyhiä sotia ei vain ole.
Se joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu.
- Anonyymi
TV7 on saastunut seka-alttari, seassa Jumalan snaa, sitten villitsevien henkien oppeja ja muuta.
- Anonyymi
Mitään villitseviä henkiä ei edes ole. Pahin on se henki, että uskon varjolla puolustetaan Israelin sotatoimia ja pidetään sen toimia aina ja kaikissa tilanteissa oikeutettuina teki se mitä tahansa ja millä tavalla tahansa. Kaikki tarmo ja energia käytetään siihen ja se tuhoaa uskon. Se ei ole millään tavalla Jeesuksen opetuksen mukaista, vaan siinä ihminen lihan käsivarrella toimii kuin fanaattisessa poliittisessa aatteessa. Usko siitä puuttuu.
- Anonyymi
"Kristillisen kanavan prioriteettina tulee olla terveen hengellisen ravinnon jakaminen.:.
Mitä tai millaista sitten on "terve" hengellinen ravinto? Miten se määritellään, kuka sen määtittelee ja millaista opetuksen tulisi olla luonteeltaan?
Jonkun mielestä se ja se on tervettä opetusta ja toisen mielestä taas joku muu. Hyvin helposti kuvaan tukee mukaan " minä" eli mikä minusta tai sinusta on hyvää ja rakentavaa hengellistä opetusta(ravintoa) .
Kun näin on, valitettavasti silloin unohdetaan mikä on Raamatun mukaista hengellisesti tervettä ravintoa. Se on kaikkein tärkein lähde ja motivaattori mihin jokainen voi peilata TV7 ohjelmia.
Minusta nyt kun olen lueskellut täällä näitä kommentteja, esiin tulee vahvasti omat henkilökohtaiset mieltymykset millaisista ohjelmista pitää. Onhan minullakin omat suosikki ohjelmat toki. Sekään ei ole oikea tapa päättää, mikä on tervettä hengellistä opetusta ja mikä taas ei.
Raamattu on lähde, johon kaikkea opetusta tulee verrata. Sen sivuilta löytyy puhdas sekä hengellisesti terve ja ravitseva ravinto. Tärkeintä on että hengellinen ravinto on Raamstun sanan mukaista, eikä sisällä sellaista aineistoa, josta ei ole Raamatussa tukea ja todellisuuspohjaa.
Mutta edelleenkin kukin voi itse päättää mitä ohjelmia katsoo ja mitä ei.
On totta sekin, ettei kaikki hengellinen opetus tänä päivänä ole rakentavaa joka auttaa pysymään vahvana uskossa.
Ei kenenkään tarvitse pureksimatta suinkaan hyväksyä kaikkea TV7 sisältöä.. Olen samaa mieltä. Siksi se kaukosäätimen nappi on edelleen oiva tapa sivuuttaa epäterve opetus ja nauttia sellaisesta joka on lähellä sydäntä ja Jumalan tahtoa.
Ilman TV7:män hengellistä opetusta ja ohjelmia, hengellistä ravintoa TV:ssä tarjoavat tahot puttuisivat lähes täysin. Niin, mitä kanavia tai tahoja meille sitten enää jäisi, jos ei olisi TV7: mää? Eipä paljon mitään mielestäni.
Minä ainakin olen kiitollinen voidessani täyttää hengelliset tarpeeni TV7:n monipuolisella ohjelma tarjonnalla ja voin vielä valita vapaasti mitä katson.- Anonyymi
Rahalla saa ja hevosella pääsee.
Luojan kiitos on vielä niitä jotka eivät koskaan syöTV7 likaiselta lautselta. Mitään.
Kuten? Jos joku ravintolassa toisi herkullisen aterian? Mutta lautasen reunoilla näkyisi kärpäsen kakkoja ja hiiren papanoita olisi ruoan päällä?
Kastematoja luikertelisi salaatin seassa?
Mitä se todistaa. Se keittiö on pahasti laiminlyönyt lainmukaiset hygieniamääräykset? Kyllä.
Sitten keittiöön. Siellä humalassa oleva kokki huojuu kuin petäjä tuulessa.
Kokin apurit kaivelevat nenää sormillaan. Sitten laittavat salaattia, paljain käsin. Rokavarastossa juoksee hiiriä ruokien kimpussa. Jauhovarastossa on matoja ja ötököitä. . .
Sellainen on TV/.n laatutaso.
Mutt syökää ja nauttikaa, bon apetit.... - Anonyymi
"Hyvin helposti kuvaan tukee mukaan " minä" eli mikä minusta tai sinusta on hyvää ja rakentavaa hengellistä opetusta(ravintoa) .
Kun näin on, valitettavasti..
Ensin oletus, ja sen jälkeen oletuksen vahvistaminen tosiasiana= valhe.
Tottakai opetusta tulee peilata Raamattuun. Miksi sitten kanavamla on jos jonkinlaista "uuden tiedon jakajaa, ilmestystietoa, puhetta "portaaleista", menestysteologiaa ja mo enlaista sekoilua? Vapaa temmellyskenttä sielullisille ihmisille, jotka tarinoivat niitä ja näitä, pysymättä totuudessa.
Siellä "opettaa" henkilöt, joiden pitäisi olla oppia saamassa, eikä esiintyä suurina opettajina.
Voisin laittaa tähän pitkän listan, mutta asioista vähänkin perillä oleva tietää itsekin, ketkä ovat kyseessä.
Sinä tarjoat kevyenä vaihtoehtona kaukosäätimen nappia. Voi hyvää päivää sentään!
Moni, joka on äsken kääntynyt ja/tai hengellisesti lapsenkengissä, ei osaa ohjelmia alita, vaan katsoo kanavaa, koska se on "hengellinen"...
Ohjelmistossa on ohjelmia, jotka vievät väärille raiteille. Kenen on vastuu?!?!!
TV7 ei ole hengellinen kanava, se on kanava, jossa on hengellistäkin ohjelmaa.
Sitten on paljon, paljon sitä, mikä ei kuulu hengellisen kanavan tarjontaan.
Tietty sisäpiiri siellä opettaa...välillä asiaakin, mutta välillä osalta lähtee laukalle; Jumalan Sanan totuudet unohtaen "jaetaan ja varustetaan".....ja millä eväillä?
Kolossalaiskirje:
2:18 Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on lihallisen mielensä turhaan paisuttama
- Anonyymi
TV7 sodan ihannointi ja Israelin tekojen ylistäminen vesittää kaiken muunkin ehkä hyvät jutut. Jos kristillisyys yhtään kumpuaa sellaiselta pohjalta ja sellaisia asioita ajetaan sen pohjalta, niin silloin sen kanssa ei pidä olla missään tekemisissä. Usko on silloin pelkkä mätäpaise eikä sitä pelasta että jossain muussa yhteydessä puhutaan jotain muuta.
- Anonyymi
ISRAEL on JUMALAN SILMÄTERÄ, ja jätetty meille aikojen merkiksi siitä, miten Jumalan ilmoitukset täyttyvät.
Jokaisen uudestisyntyneen henkeen tulee oikea näkemys ja rakkaus Israeliin, koska sen merkitys on hyvin keskeinen Jumalan Ilmoituksessa !
Jos uskovaiseksi itseään (Hiippavuori) kutsuva käy tuomitsemaan Israelin demokratian toimet terrorismia vastaan, ei sellainen ole oikeasti uudestisyntynyt!
- Anonyymi
TV7 Missä raha siellä paha.
- Anonyymi
Hyvin on TV7 opetttanut (saastuttanu) niitä monia uskiksis. joiden ravitsemus on se likaisen pöydän varassa!
Sekasoopaa, pikaruokia, pilaantuneita annoksia. Ja raha virtaa.
Se on niitten pääasia..
Eli samaten kuin TV7 sontanäyttämö, samaten on "ajan henki
kattavasti,
Monet uskovien tilaisuudet vapaissa suunnissa on kuin porttolan näytöksiä. Höystettynä demonisilla villitsevillä hengillä. Halpa-arvoista teatteria. Jossa aamenta ja apolodeja paukutetaan vuoron perään.
Kenelle? Ei tietenkään Jumalalle. Vaan sille staralle, joka parhaat vitsit kertoo. Naurattaa väkeä. Naurattaminen on muotia!!
Se on tuota "uutta evankeliumia" jossa ... hm....
Helluntailiikkeessä on eksytty jo Niilo Ylivainion ajoista monen lajin näytöksiin. Kaatumisnäytökset, nauruherätys, ......
Ja nykyinen taso? Naiset siveettömissä vaatteissa. Hilluvat ja heiluvat kuin bordellin väki. Tissivaot esillä, reidet paljaana liki haaroihin asti. Naam kuin portoilla maalattuna. Haureus ja eroottisuus oikein usvana leijuu.
Ja sitten? Muka lukee
" JUmalanpalvleus".
Tarvitseeko JUMLALLE näytellä sextistisiä näytöksiä? Kenelle nuo naiset paljasta pintaa ja kroppaansa markkinoi ja mainostaa! Ei ole epäselvää.
Sitten urhoot kattoo näitä kekkuloitsijoita. Ettäkä Pyhällä Katseella?
No ei! "joka katsoo naista himoiten..." Miten se Jeesuksen sana jatkuu? "Tekee sydämessään huorin"..
Miehet kopeloivat jalkaväliään, kun ei oikein tahdo vehkeet puntissa pysyä.
Niinpä "JumalanPalveluksissa" jylläävät haureuden henget.
Saatana nauraa ja ilkkuu.
Ja "ylistetään? Jankutetaan paria lausetta. Rummut hakkaa kuin pakanallisessa Afrikassa. Kiihdytetään hurmokseen, hurmioon!
Tavoitellaan joukkosuggestiota.
Sellaista viihdekristillisyyttä, joo?
Mitä Jumala tästä ajattelee? Tällaisesta "baalin" jumalan touhusta.?
Sen voi lukea Raamatusta.
Mutta? Luuliko joku että tämä tällainen Pyhänhäväistys jäisi Jumalan taholta vaille toimenpiteitä.
Ei.
Joten sinä joka tahdot säästyä Jumalan vitsalta. aloita parannuksenteko nyt. Heti.
Jumala tulee erottamaan Pyhät ja Epäpyhät.
Eri leireihin. - Anonyymi
Turha vedota Raamattuun ihmisiä joille sotaisuus on suotavaa ja puolustevat sotarikoksia.
- Anonyymi
Samaa olen huomannut minäkin , mutta osaan suodattaa ainakin uskon niin, höpöeksytykset oikeasta puheellisuuvesta.
Mutta kileillä on selkeää kieronkasvun vaaraa eksytyksessä, koska siellä on aika monija epäraittiita päässyt sisälle ja selvästikään henkien erottamisen lahjaa ei ole TV7:ssa käytössä ja voisipa kysyä onko putetta jostakin muustakin kun arvijokyky on niin hukassa, vai annetaanko tahallaan tulla eksyttäjiäkin sisään rahan takija?
Selef Urge - Anonyymi
Juuri näin, ei tulisi menestystepöpgoaa salliia, koska se vie viettomat ja vasta uskoon tulleet harhaan. Kuten city seurakunnat, jotka ovat tainneet yksi toisensa jälkeen lopettaa ja kuolla omaan mahdottomuuteensa ja harhoihinsa. Esim kaikkien pappien pitäisi alistua apostolien vallan elle. yms harhaa.
- Anonyymi
En ole uskovainen, mutta valitettavasti joutunut käymään helluntailaisten "kokouksissa" lapsena ja nuorena. Uskon Jumalaan, mutta en helluntailaisiin. Katson joskus TV7 ohjelmia, siellä on harvoin katsomisen arvoisia keskusteluja tai henkilöhaastatteluja. Paheksun jyrkästi maailmallisuuden ja levottomuuden henkeä heidän ohjelmissaan. Eräs amerikkalainen "puhuja" riehui mikrofoni kädessään ympäriinsä ja karjui "Kill, it" kill it!". Yleisö toisti kuin transsissa saman hänen perässään, en jäänyt katsomaan, vaan suljin tv:n. Kun olin nuori, helluntailaiset opettivat, että väritön huulikiiltokin vie iankaikkiseen tulimereen. Ei saanut meikata eikä tanssia, käyttää korvakoruja ja hame piti olla pitkä. Nyt TV7 ohjelmissa naiset tanssivat meikattuina, suuret korvakorut korvissa ja vähissä vaatteissa ja miehet tuijottavat heitä.
- Anonyymi
Rankkaa yleistämistä helluntailaisista. TV7 Ojares ei tietääkseni ole helluntailainen, Piipponen ei kuulu helluntaiseurakuntaan, ja monet monet muut. Äkkiä ei tule muita mieleen kuin Aki Miettinen. Todennäköisesti monia muitakin on, mutta TV7 ei ole helluntailaisten kanava.
Sen sijaan siellä on itsenäisiä seurakuntia, joiden meno ja opetus viittaa vahvasti menestysteologiaan. Mutta sehän ei tunnnu kanavan johtoa vaivaavan, vaan tuo pieni ja meluisa joukko saa ohjelma-aikaa valtavan paljon. Päin vastoin, johto ei ole estänyt näitä tulemasta; jos jonkinlaista tarinankertojaa jo vuosia, vuosia sitten nähty kanavalla.
Niinpä ei ihme, että kanava pullistellut ja pullistelee näitä piippospiipaririverpolvijärveläisherzogjantusjanroospehkosmatikaisia, joiden oppi on jos jonkinlaista "ilmestystietoa" ryyditettynä koko joukolla "apostoleja"
Höyhenet ja kultahiput kuuluvat asiaan osalla,, kuten taivaassakäynnit yhtä tiheään kuin pyykkituvalla käynnit.
Näitä osaa kun kuuntelee, herää vaikutelma, että suurimpia ongelmia on eripituiset jalat, ylipaino, huonot hampaat ja kaljuuntuminen. Ihmeitä, ihmeitä ja niiden perässä ravaamista.
Ihme on, kun syntinen löytää Kristuksen luokse, ja Herra saa vallata sydämen. Se on ihme, joka kestää. Mutta onko TV7 kanava, joka johtaa Jeesuksen luokse? Ohjelmistossa on hyviäkin ohjelmia ja raittiita puhujia, mutta on paljon sellaista, joka ei hengelliseen kanavaan kuulu.
Toisaalta ihmisiä voi tulla kanavan kautta uskoon, toisaalta kanavan kautta leviää eksyttävää opetusta.
Ei voi samasta lähteestä tulla makeaa ja karvasta vettä. Nisua ja lustetta samasta lähteestä??!!?!!
Päätelmä: TV7 ei ole hengellinen kanava. Se on kanava, jolta tulee välillä hengellistäkin ohjelmaa. - Anonyymi
Sinussa on terve erottamisen henki! Uudistu uskossasi, aika pahenee ja Jeesus tulee pian!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rankkaa yleistämistä helluntailaisista. TV7 Ojares ei tietääkseni ole helluntailainen, Piipponen ei kuulu helluntaiseurakuntaan, ja monet monet muut. Äkkiä ei tule muita mieleen kuin Aki Miettinen. Todennäköisesti monia muitakin on, mutta TV7 ei ole helluntailaisten kanava.
Sen sijaan siellä on itsenäisiä seurakuntia, joiden meno ja opetus viittaa vahvasti menestysteologiaan. Mutta sehän ei tunnnu kanavan johtoa vaivaavan, vaan tuo pieni ja meluisa joukko saa ohjelma-aikaa valtavan paljon. Päin vastoin, johto ei ole estänyt näitä tulemasta; jos jonkinlaista tarinankertojaa jo vuosia, vuosia sitten nähty kanavalla.
Niinpä ei ihme, että kanava pullistellut ja pullistelee näitä piippospiipaririverpolvijärveläisherzogjantusjanroospehkosmatikaisia, joiden oppi on jos jonkinlaista "ilmestystietoa" ryyditettynä koko joukolla "apostoleja"
Höyhenet ja kultahiput kuuluvat asiaan osalla,, kuten taivaassakäynnit yhtä tiheään kuin pyykkituvalla käynnit.
Näitä osaa kun kuuntelee, herää vaikutelma, että suurimpia ongelmia on eripituiset jalat, ylipaino, huonot hampaat ja kaljuuntuminen. Ihmeitä, ihmeitä ja niiden perässä ravaamista.
Ihme on, kun syntinen löytää Kristuksen luokse, ja Herra saa vallata sydämen. Se on ihme, joka kestää. Mutta onko TV7 kanava, joka johtaa Jeesuksen luokse? Ohjelmistossa on hyviäkin ohjelmia ja raittiita puhujia, mutta on paljon sellaista, joka ei hengelliseen kanavaan kuulu.
Toisaalta ihmisiä voi tulla kanavan kautta uskoon, toisaalta kanavan kautta leviää eksyttävää opetusta.
Ei voi samasta lähteestä tulla makeaa ja karvasta vettä. Nisua ja lustetta samasta lähteestä??!!?!!
Päätelmä: TV7 ei ole hengellinen kanava. Se on kanava, jolta tulee välillä hengellistäkin ohjelmaa.Juuri noin.
Samat, tietyt porukat saavat ohjelma-aikaa, mm. Esy, River, Elävät Virrat, Citysrk jne.
joissa epätervettä opetusta,harhaoppiakin.
Näkyy TV7 :lla olevan hengellisessä näkökyvyssä suuri puute.
- Anonyymi
Ojares tuntee ainakin Israelia joka väliin. Hänen mielestään juuri Israelin takia koko Suomi on luopion tilassa, kun ei ole valtiona yhtynyt sotarikollisiin ja niitä kannattamaan. Kun ihminen sellaisia esittää, niin sen jälkeen kaikki jutut ovat yhtä tyhjän kanssa.
Kun suosii ihmisten tappamista, niin ei ole kovin uskottavaa puhua mistään muustakaan asiasta, että Jumala on hyvä ja että pitää katsoa Jeesukseen. Silloin on vesittänyt uskon sanoman. - Anonyymi
TV7:n tarjonta on monipuolista, mielestäni se on rikkautta. Tietenkin vaatii kokeneisuutta, jotta voi noukkia kultajyvät kaikista opetuksista. Mutta ainakin minä onnittelen TV7:n tuotteita onnistumisesta, sillä kaikki Suomalaiset opettajat ovat selvästi Pyhän Hengen inspiroimia. Olen saanut monelta, minulle kohdistettuja profeetallisia sanomia, juuri oikeaan aikaan, kun olen ajatuksissani pohtinut jotain vaikeaa asiaa. Nämä eivät voineet olla sattumia, vaan selvästi yliluonnollisia Pyhän Hengen ajoittamaa sanomaa. TV7:n on hyvissä käsissä. Monen arvostelijan kannattaisi avartaa kristinuskoaan, eikä niuhottaa turhasta. Jumala on kutsunut meidät kaikki yksilöllisesti, olemme kasvaneet kukoistukseemme yksilöllisten vaiheiden seurauksena. Oikea kristitty näkee kyllä. mikä on Raamatusta ja mikä saatanasta. Näillä palstoilla mellastavat kristittyä teeskentelevät harhauttajaateistit, jotka kylvävät riitaa keskuuteemme.
- Anonyymi
Ja silti riitaa tulee heti kun uskovainenkin on eri mieltä kanssasi.
- Anonyymi
TV7 on likainen tarjotin.
- Anonyymi
Sitä minäkin ihmettelen, jos saa riidan aikaiseksi, vaikka on samaa mieltä.
- Anonyymi
Tappamisen kannattamiseen ei kyllä kenenkään pitäisi avartua. Se tekee kaikesta teeskentelyä ja antaa kaikkeen valheen leiman.
- Anonyymi
Olen tullut siihen tulokseen, että mitkään ihmisryhmät eivät vihaa toisiaan niin paljon kuin uskovaiset. He vihaavat ns. maailman ihmisiä, jotka ovat heidän oppiensa mukaan niitä, jotka eivät ole uskossa siten kuin heidän oma seurakuntansa opettaa. Tämän lisäksi he vihaavat ei-kristillisiä uskontoja ja niihin kuuluvia ihmisiä sekä myös kristillisiin, mutta heidän omiin seurakuntiinsa kuulumattomia. Levottomuuden, pelon, ahdistuksen ja suoranaisen kauhun ilmapiiri vallitsee joskus heidän evankelioimistilaisuuksissaan. Kun olin lapsi, alle kouluikäinen tai alaluokilla, istuin kauhusta jäykkänä kuuntelemassa voimakkaita julistuksia antikristuksesta, Jeesuksen toisella tulemuksella uhkaamisesta, helvetin tulimerestä ja kuolemasta - tässä vain joitakin esimerkkejä. Vanhempani eivät selittäneet asioita mitenkään. Pelottavaa oli myös rukouksen pauhu ja voimakkaat itkunpuuskat kokouksissa. Uskon Jumalaan ja rukoilen hiljaa itsekseni, mutta en mene koskaan enää mihinkään hengelliseen tilaisuuteen.
- Anonyymi
Gazan sota on paljastanut monien uskovien kasvot. Jos tosiaan suu vaahdossa puolustetaan Israelia ja väitetään että kaikki mediat ja järjestöt valehtelee sodasta, niin miten voi kuvitella että sellainen ihminen on rauhaa rakastava, lähimmäiset huomioiva eikä muutoinkaan sellainen että häneen voisi missään asiassa luottaa.
Mutta se ei ole Jumalan uskollisuutta uskottomaksi tekevä eikä muuttava millään tavalla uskon sanomaa. Se on paholaisen juonia mistä Raamatussa on kerrottu. Myös Israelin luopumus on siellä selkeästi sanottu ja ennustettu asian vielä muuttuvan.
Uskossa ei kuitenkaan pidä katsoa ihmiseen, ei pidä antaa ihmisten vaikuttaa omaan uskoon. Eivät alkuseurakuntalaiset luopuneet uskosta, vaikka uskovaiset fariseukset heitä vainosi ja halusi jopa tappaa sapatin vuoksi. Jos usko määräytyy toisten uskomisen mukaan, ei se ole edes uskoa.
- Anonyymi
Tietenkin uskovat ovat niitä kaikkein pyhimpiä ja rakastavimpia olentoja maan päällä. Paitsi silloin, kun he ovat kiireisiä tuomitsemassa, uhkailemassa tai "oikeamielisyyden" nimissä heittämässä lokaa toisten päälle. Tämähän on nähty täälläkin palstalla: ensin saarnataan armosta ja rakkaudesta, ja seuraavassa lauseessa maalitetaan kirjoittajia kuin paraskin pyhäkoulun raivopää. Ihan kansankielellä sanottuna, vähemmän taivaaseen katsomista ja enemmän peiliin. Vai onko se peili syntiä? Mutta sehän on ihan jees, jos totuus ja lähimmäisenrakkaus loistaa kirkkaimmin anonyymin nettikeskustelun kiihkossa. Tätä se kai tarkoittaa, kun sanotaan "rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei käyttäydy sopimattomasti"Paitsi tietenkin, kun on netti auki.
- Anonyymi
Ei ihminen pysty omaa ajatteluaan tai tapojaan muuttamaan. Jos hän ajattelee säälimättömästi sodan uhreja, haluaa niitä vain lisää, niin ei se millään saarnalla tai moittimalla parane. Samoin jos aina haaveilee toisten uskovien homottamisesta, niin ei sekään miksikään muutu vaikka sanoo että on uskossa muutakin kuin amerikan homot.
Ihmisen muuttaa oikeasti vain ja ainoastaan Pyhä Henki. Ja se edellyttää ihmiseltä nöyrtymistä. Sen tunnustamista että en minä tässä tietämykseni, pyhyyteeni, oikeamielisyyteni ja viisauteni kanssa ole Jumalan edessä kuin likainen vaate ja tarvitsen anteeksiantamuksen, uuden Hengen ja sitä kautta Jumalan johdatuksen että asiat voivat muuttua.
Muilla keinoilla kierre vain jatkuu. Kukaan ei ole kehenkään tyytyväinen ja toisessa on aina moitteen sijaa.- Anonyymi
Väärää opetusta ja sen mahdollistamista tuleekin moittia. Ei missään tapauksessa osoittaa hyväksyntää, ja kuitata "monipuolisella tarjonnalla".
- Anonyymi
Turhaa on aloittajan jeesustella, Pistä pätäkkää pöytääna ja aloita työt.
Kenttä on vapaa, mitä toisten savottaa mittaamaan.
Tyhmät aukovat päätään ja eikä kentällä tee itse mitään.
Eli- jätä tyhjä puhe pois, ja hommaa ihan itse- niin olet tyytyväinen..
Aivopieruporukkaa- on kaltaisuudessasi riittävästi.- Anonyymi
Sinä olet aivoperuporukkaa. Onnittelut.
- Anonyymi
Verenmaku suussa ei kuitenkaan pidä tehdä ohjelmia. Se pilaa hyvätkin ohjelmat.
- Anonyymi
TV7 :lle säädetty Jumalan "bonus" tulee, varmasti. Mutta kun se ei oel sitä mitä halataan, se on...
- Anonyymi
Mitä Jeesus teki rahabisnekselle? Joka tuotiin Jumalan temppelin eteen, ja jolla touhulla rahastettiin...
Kertokaapa missä evankeliumissa se sanotaan?
Joku voi tuosa sen tänne?- Anonyymi
Jeesus kaatoi rahanvaihtajien pöydät siksi että Hän tulisi olemaan uhri. Vanha liitto alkaisi jolloin uhraaminen ja laki loppui.
Siitä Jeesuksen riehui, eikä rahan vuoksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus kaatoi rahanvaihtajien pöydät siksi että Hän tulisi olemaan uhri. Vanha liitto alkaisi jolloin uhraaminen ja laki loppui.
Siitä Jeesuksen riehui, eikä rahan vuoksi.Toit selityksen omien korviesi välistä. Ei kelpaa.
Matteus 21:12-13 FINRK
"Jeesus meni temppeliin ja ajoi ulos kaikki, jotka myivät ja ostivat siellä.
Hän kaatoi kumoon rahanvaihtajien pöydät ja kyyhkysten myyjien istuimet ja sanoi heille: ”On kirjoitettu: ’Minun huoneeni on oleva rukouksen huone.’ Mutta te teette siitä rosvojen luolan.”
-----------------------------------
Jeesus vihastui siihen, että Hänen Temppelinsä pyhyyttä rikottiin
maallisilla markkinoilla ja rahananneella menolla.
Tämä pätee moneen kristilliseen ilmiön, nytkin.
Kristillisyydestä, akristillisyydessä on tehty bisnestä.
Tehty siitä ahneiden ryövärien luola,
Piste.
Amen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toit selityksen omien korviesi välistä. Ei kelpaa.
Matteus 21:12-13 FINRK
"Jeesus meni temppeliin ja ajoi ulos kaikki, jotka myivät ja ostivat siellä.
Hän kaatoi kumoon rahanvaihtajien pöydät ja kyyhkysten myyjien istuimet ja sanoi heille: ”On kirjoitettu: ’Minun huoneeni on oleva rukouksen huone.’ Mutta te teette siitä rosvojen luolan.”
-----------------------------------
Jeesus vihastui siihen, että Hänen Temppelinsä pyhyyttä rikottiin
maallisilla markkinoilla ja rahananneella menolla.
Tämä pätee moneen kristilliseen ilmiön, nytkin.
Kristillisyydestä, akristillisyydessä on tehty bisnestä.
Tehty siitä ahneiden ryövärien luola,
Piste.
AmenSe ryövärien luola oli vain sen vuoksi kun tarvittiin eläinuhrit. Ei siellä minkään muun vuoksi olisi tarvinnut rahaa käsitellä. Oli eri valuuttoja käytössä kun kansaa tuli eri puolilta uhraamaan eläimiä ja ostamaan niitä ja siksi piti olla rahanvaihtajia. Se oli aivan käytännön järjestely jota ilman koko uhraaminen ei olisi onnistunut. Pitkästä matkasta tulleet eivät voineet tuoda eläimiä mukanaan eikä kaikilla edes ollut niitä, joten niitä piti ostaa.
Jeesus lopetti tuon uhraamisen kun tuli itse uhriksi. Sitten ei enää tarvittu niitä ryövärien pöytiä. Kuvaus on myös vertauskuvallisuus siitä miten vanha liitto, sen tavat ja lait päättyivät Jeesukseen.
Nyt anteeksiantamus on tarjottu meille ilman että ostamme sitä keltään, ilman että maksamme siitä kellekään mitään samoin kuin meillä on vapaus lain kirouksesta Jeesuksen Kristuksen kautta. Saamme Pyhän Hengen armon lahjana, ilman rahaa, ilman omia tai toisten tekoja. Ja sen Hengen kautta meillä on pääsy Jumalan lapseuteen, pois pääsy omasta lihallisesta ja sielullisesta mielestä, rauhaan, iloon ja vapauteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ryövärien luola oli vain sen vuoksi kun tarvittiin eläinuhrit. Ei siellä minkään muun vuoksi olisi tarvinnut rahaa käsitellä. Oli eri valuuttoja käytössä kun kansaa tuli eri puolilta uhraamaan eläimiä ja ostamaan niitä ja siksi piti olla rahanvaihtajia. Se oli aivan käytännön järjestely jota ilman koko uhraaminen ei olisi onnistunut. Pitkästä matkasta tulleet eivät voineet tuoda eläimiä mukanaan eikä kaikilla edes ollut niitä, joten niitä piti ostaa.
Jeesus lopetti tuon uhraamisen kun tuli itse uhriksi. Sitten ei enää tarvittu niitä ryövärien pöytiä. Kuvaus on myös vertauskuvallisuus siitä miten vanha liitto, sen tavat ja lait päättyivät Jeesukseen.
Nyt anteeksiantamus on tarjottu meille ilman että ostamme sitä keltään, ilman että maksamme siitä kellekään mitään samoin kuin meillä on vapaus lain kirouksesta Jeesuksen Kristuksen kautta. Saamme Pyhän Hengen armon lahjana, ilman rahaa, ilman omia tai toisten tekoja. Ja sen Hengen kautta meillä on pääsy Jumalan lapseuteen, pois pääsy omasta lihallisesta ja sielullisesta mielestä, rauhaan, iloon ja vapauteen.Ethän kuitenkaan tarkoita että 10 käskyä olisi kirous ?
Minulla on sama käsitys 10 käskyistä kuin Billy Graham opetti aikanaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ethän kuitenkaan tarkoita että 10 käskyä olisi kirous ?
Minulla on sama käsitys 10 käskyistä kuin Billy Graham opetti aikanaan.Missä Raamattu erottelee käskyt? Että nämä ota ja nämä jätä? Harhaoppinen voi tietenkin keksiä selityksiä liiton arkeista ja muista, mutta uuden liiton uskon pitäisi pohjautua UT:n sanomaan, ei omiin eikä toisten höpinöihin.
Jos pakanoille annetaan vain välttämättömät ohjeet, niin miten sitten yhäkkiä ollaan Israelin kansalle annettujen käskyjen lumoissa. Mitä Israel tällä hetkellä soveltaa todella oudosti ja sapattikäsky otettu todesta vain lähinnä siitä että pitää tappaa ne, jotka eivät vietä sapattia. kun joku muu vielä löydetään. Voi hyvin pitkälti olla niin ettei se ole Jumalan tahto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ryövärien luola oli vain sen vuoksi kun tarvittiin eläinuhrit. Ei siellä minkään muun vuoksi olisi tarvinnut rahaa käsitellä. Oli eri valuuttoja käytössä kun kansaa tuli eri puolilta uhraamaan eläimiä ja ostamaan niitä ja siksi piti olla rahanvaihtajia. Se oli aivan käytännön järjestely jota ilman koko uhraaminen ei olisi onnistunut. Pitkästä matkasta tulleet eivät voineet tuoda eläimiä mukanaan eikä kaikilla edes ollut niitä, joten niitä piti ostaa.
Jeesus lopetti tuon uhraamisen kun tuli itse uhriksi. Sitten ei enää tarvittu niitä ryövärien pöytiä. Kuvaus on myös vertauskuvallisuus siitä miten vanha liitto, sen tavat ja lait päättyivät Jeesukseen.
Nyt anteeksiantamus on tarjottu meille ilman että ostamme sitä keltään, ilman että maksamme siitä kellekään mitään samoin kuin meillä on vapaus lain kirouksesta Jeesuksen Kristuksen kautta. Saamme Pyhän Hengen armon lahjana, ilman rahaa, ilman omia tai toisten tekoja. Ja sen Hengen kautta meillä on pääsy Jumalan lapseuteen, pois pääsy omasta lihallisesta ja sielullisesta mielestä, rauhaan, iloon ja vapauteen.Rahan vallan meininki oli se, johon Jeesus vihastui. Hyvä.
Samaan rahan vallan saasteeseen Jeesus on vihastunut nytkin.
Ja tulee kaatamaan kumoon " rahan epäjumalien" alttarit, kuten TV 7, ja monet muut, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toit selityksen omien korviesi välistä. Ei kelpaa.
Matteus 21:12-13 FINRK
"Jeesus meni temppeliin ja ajoi ulos kaikki, jotka myivät ja ostivat siellä.
Hän kaatoi kumoon rahanvaihtajien pöydät ja kyyhkysten myyjien istuimet ja sanoi heille: ”On kirjoitettu: ’Minun huoneeni on oleva rukouksen huone.’ Mutta te teette siitä rosvojen luolan.”
-----------------------------------
Jeesus vihastui siihen, että Hänen Temppelinsä pyhyyttä rikottiin
maallisilla markkinoilla ja rahananneella menolla.
Tämä pätee moneen kristilliseen ilmiön, nytkin.
Kristillisyydestä, akristillisyydessä on tehty bisnestä.
Tehty siitä ahneiden ryövärien luola,
Piste.
AmenNykyaikainen toiminta tarvitsee rahaa. TV7: kaikki tulo on vapaaehtoisten antajien varassa. Näinhän on myös esim. useimmilla urheiluseuroilla jne.. TV7:n on erinomainen kristinuskon monipuolinen ja pätevä julkaisija. Jumalan siunaus on heidän kanssaan. Tietenkin saatana hyökkää kaikin keinoin, mutta ei mahda Jumalan tahdolle mitään. Näillä palstoilla riehuvien saatanan käskyläisten kovin itkuiset ja avuttomat purkaukset, eivät heiluta oikeita kristittyjä vähääkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyaikainen toiminta tarvitsee rahaa. TV7: kaikki tulo on vapaaehtoisten antajien varassa. Näinhän on myös esim. useimmilla urheiluseuroilla jne.. TV7:n on erinomainen kristinuskon monipuolinen ja pätevä julkaisija. Jumalan siunaus on heidän kanssaan. Tietenkin saatana hyökkää kaikin keinoin, mutta ei mahda Jumalan tahdolle mitään. Näillä palstoilla riehuvien saatanan käskyläisten kovin itkuiset ja avuttomat purkaukset, eivät heiluta oikeita kristittyjä vähääkään.
TV7 on likainen alusta. Kuin tarjotin, jossa on sekalaisia annoksia. Jotkut muutamat jopa syötäviä. Mutta ne, jotka ovat kontaminoituneita, siis paholaisen voimien kuorruttamia sekatuotteita, tekevät TV7 :stä vaarallisen alustan. Ne infantiilit katsojat, jotka luulevat saavansa "puhdasta herran sanaa" ja ravintoa? Ja joilla ei ole mitään "henkien arviointiin" tarvittavaa kykyä? - He saavat erilaisia annoksia patogeeneja. Kuin viruksia. Tartuntoja. Jotka sitovat heidät pahuuden henkiolentojen näkymättömiin verkkoihin.
TV7 on sellainen saastunut tarjotin.
Koska? Siellä ei Jumala ole johtajana. Vaan Rahan valta, rahan epäjumala.
Ohjelmia tehdään rahalla, ei Jumalan pyhän asian tasolla.
TV7 on ei ole kirstinuskon puhdas ja terve alusta.
Jumalan siunaus ei ole heidän kanssaan.
He saavat kehua itseään, ja manipuloida ihmisiä.Toki. Eihän raha muutoin virtaa.
Jeesus jo sanoi: "älkää ottako mukaan kukkaroa."...
Jumalan työn tekeminen yhdistämällä siihen rahan valta, on kirottua ja likaista.
Ei ole "saatanan" hyökkäystä, jos ja kun tervehenkiset kristityt koettelevat mistä on kyse. 1 Tess 5:21
"Näillä palstoilla riehuvien saatanan käskyläisten kovin itkuiset ja avuttomat purkaukset, eivät heiluta oikeita kristittyjä vähääkään."
Kun Jumala sanoo vain sanan, niin kaatuvat rahan jumalan patsaat kolisten maahan. Ja sen näkevät jo nyt "oikeat Jeesuksen kristityt".
Ei tarvita itkua eikä purkauksia, ei avuttomia eikä muuta....
Ei tällaisilla palstoilla, eikä missään!
Itse Herra hoitaa asian, ja "siivoaa" epäpuhtaat alttarit, kuten TV7.
Efes 6:11-18.
Kun rahat loppuu. Kun kanattajiltakin rahat loppuu. Silloin kaatuu bisneskristillisyyden likaiset alttarit.
Ja vain Jumalan aito evankeliumi pärjää. Se jota ei ajeta rahan kanssa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TV7 on likainen alusta. Kuin tarjotin, jossa on sekalaisia annoksia. Jotkut muutamat jopa syötäviä. Mutta ne, jotka ovat kontaminoituneita, siis paholaisen voimien kuorruttamia sekatuotteita, tekevät TV7 :stä vaarallisen alustan. Ne infantiilit katsojat, jotka luulevat saavansa "puhdasta herran sanaa" ja ravintoa? Ja joilla ei ole mitään "henkien arviointiin" tarvittavaa kykyä? - He saavat erilaisia annoksia patogeeneja. Kuin viruksia. Tartuntoja. Jotka sitovat heidät pahuuden henkiolentojen näkymättömiin verkkoihin.
TV7 on sellainen saastunut tarjotin.
Koska? Siellä ei Jumala ole johtajana. Vaan Rahan valta, rahan epäjumala.
Ohjelmia tehdään rahalla, ei Jumalan pyhän asian tasolla.
TV7 on ei ole kirstinuskon puhdas ja terve alusta.
Jumalan siunaus ei ole heidän kanssaan.
He saavat kehua itseään, ja manipuloida ihmisiä.Toki. Eihän raha muutoin virtaa.
Jeesus jo sanoi: "älkää ottako mukaan kukkaroa."...
Jumalan työn tekeminen yhdistämällä siihen rahan valta, on kirottua ja likaista.
Ei ole "saatanan" hyökkäystä, jos ja kun tervehenkiset kristityt koettelevat mistä on kyse. 1 Tess 5:21
"Näillä palstoilla riehuvien saatanan käskyläisten kovin itkuiset ja avuttomat purkaukset, eivät heiluta oikeita kristittyjä vähääkään."
Kun Jumala sanoo vain sanan, niin kaatuvat rahan jumalan patsaat kolisten maahan. Ja sen näkevät jo nyt "oikeat Jeesuksen kristityt".
Ei tarvita itkua eikä purkauksia, ei avuttomia eikä muuta....
Ei tällaisilla palstoilla, eikä missään!
Itse Herra hoitaa asian, ja "siivoaa" epäpuhtaat alttarit, kuten TV7.
Efes 6:11-18.
Kun rahat loppuu. Kun kanattajiltakin rahat loppuu. Silloin kaatuu bisneskristillisyyden likaiset alttarit.
Ja vain Jumalan aito evankeliumi pärjää. Se jota ei ajeta rahan kanssa!NYT KUUNNELKAA, TE JUMALAN TOTUUTTA HALVEKSIJAT JA HÖLYNPÖLYN LEVITTÄJÄT! TV7 EI OLE SAIRAS SAUNAKANAVA, JOKA KÄRYÄÄ SAATANAN VEDOSSA, VAAN PYHÄN HERRAN LÄHETTILÄS!
RAHAN VALTAKO? PAIKKA, JOSSA RAHAA KERÄTÄÄN HERRAN TYÖHÖN, EI OLE KIROTTU, VAAN SIUNATTU! KUKA MAKSAA LASKUT, SINÄKÖ?
OHJELMAT TEHDÄÄN JUMALAN KUNNIAKSI, EI MIKSIKÄÄN MUKA BISNEKSIKSI! RAHAN VÄÄNTÄJÄT OVAT JUURI NE, JOTKA SYÖKSYVÄT TEKOPYHYYTEEN JA HYÖKKÄÄVÄT KRISTILLISEN MEDIAN KIMPPUUN!
JUMALA JOHTAA, EI SINUN KIVISYDÄMESI VÄITTEET MUUTA TÄTÄ TOTUUTTA! HERRAN SANA TULEE TV7:LTA, JA SEN KUULEVAT NE, JOTKA EIVÄT KÄÄNNÄ KORVAANSA PELKKÄÄN METELIIN!
JEESUS SANOO: "TOTUUS TEKEE VAPAUKSI!" TE KUITENKIN LUETTE SÄÄNNÖISTÄ VAIN SEN, MIKÄ SOPII TEIDÄN HALVEKSIVAAN SUUHUNNE!
MANIPULOINTIKO? HERRA KUTSUU SIELUJA, EI TV7 PAKOTA KETÄÄN, MUTTA SINÄ PAKOTAT OMIA KAPEITA AJATUKSIASI KAIKILLE KUULIJOILLE!
JOS TERVE HENKI ON SINUN MIELTÄSI, MISSÄ ON TEKOSI? RAIVOSI PALAA KUIN TULIKIVI, MUTTA SE EI PÄIVÄNVALOA KESTÄ!
HERRA SIIVOOO KYLLÄ, MUTTA EI TV7:TÄ VAAN TÄMÄN PALSTAN MIELIPAHAN SAARNAAJAT! JOS OLET NIIN PYHÄ, MIKSI SINÄ TÄÄLLÄ PÖLYÄ NOSTAT?
RAHAN LOPPUKO? SINULLA VAI HEILLÄ? HERRA ANTAA OMILLEEN, MUTTA KITISEVILLE KIVIMAILLE EI TULE MUUTA KUIN HILJAISUUS!
EVANKELIUMI PÄRJÄÄ AINA, MUTTA SE EI KULJE NÄITÄ JUMALAN SANAN MUSTAMAALAAJIA PITKIN! HERRA KATSOO SYDÄMEEN, EI KUIVIIN LAINAUKSIIN!
AMEN JA PISTE! TEILLE SANOTTU JA TOTUUS PÄRÄYTETTY! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NYT KUUNNELKAA, TE JUMALAN TOTUUTTA HALVEKSIJAT JA HÖLYNPÖLYN LEVITTÄJÄT! TV7 EI OLE SAIRAS SAUNAKANAVA, JOKA KÄRYÄÄ SAATANAN VEDOSSA, VAAN PYHÄN HERRAN LÄHETTILÄS!
RAHAN VALTAKO? PAIKKA, JOSSA RAHAA KERÄTÄÄN HERRAN TYÖHÖN, EI OLE KIROTTU, VAAN SIUNATTU! KUKA MAKSAA LASKUT, SINÄKÖ?
OHJELMAT TEHDÄÄN JUMALAN KUNNIAKSI, EI MIKSIKÄÄN MUKA BISNEKSIKSI! RAHAN VÄÄNTÄJÄT OVAT JUURI NE, JOTKA SYÖKSYVÄT TEKOPYHYYTEEN JA HYÖKKÄÄVÄT KRISTILLISEN MEDIAN KIMPPUUN!
JUMALA JOHTAA, EI SINUN KIVISYDÄMESI VÄITTEET MUUTA TÄTÄ TOTUUTTA! HERRAN SANA TULEE TV7:LTA, JA SEN KUULEVAT NE, JOTKA EIVÄT KÄÄNNÄ KORVAANSA PELKKÄÄN METELIIN!
JEESUS SANOO: "TOTUUS TEKEE VAPAUKSI!" TE KUITENKIN LUETTE SÄÄNNÖISTÄ VAIN SEN, MIKÄ SOPII TEIDÄN HALVEKSIVAAN SUUHUNNE!
MANIPULOINTIKO? HERRA KUTSUU SIELUJA, EI TV7 PAKOTA KETÄÄN, MUTTA SINÄ PAKOTAT OMIA KAPEITA AJATUKSIASI KAIKILLE KUULIJOILLE!
JOS TERVE HENKI ON SINUN MIELTÄSI, MISSÄ ON TEKOSI? RAIVOSI PALAA KUIN TULIKIVI, MUTTA SE EI PÄIVÄNVALOA KESTÄ!
HERRA SIIVOOO KYLLÄ, MUTTA EI TV7:TÄ VAAN TÄMÄN PALSTAN MIELIPAHAN SAARNAAJAT! JOS OLET NIIN PYHÄ, MIKSI SINÄ TÄÄLLÄ PÖLYÄ NOSTAT?
RAHAN LOPPUKO? SINULLA VAI HEILLÄ? HERRA ANTAA OMILLEEN, MUTTA KITISEVILLE KIVIMAILLE EI TULE MUUTA KUIN HILJAISUUS!
EVANKELIUMI PÄRJÄÄ AINA, MUTTA SE EI KULJE NÄITÄ JUMALAN SANAN MUSTAMAALAAJIA PITKIN! HERRA KATSOO SYDÄMEEN, EI KUIVIIN LAINAUKSIIN!
AMEN JA PISTE! TEILLE SANOTTU JA TOTUUS PÄRÄYTETTY!Oletko jäänyt alakoulun ekalle luokalle kun kirjoitat ISOILLA kirjasimilla?
Amen ei tehoa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko jäänyt alakoulun ekalle luokalle kun kirjoitat ISOILLA kirjasimilla?
Amen ei tehoa...oletko JÄÄNYT HERRAN KOULUN EKA LUOKALLE, kun et ymmärrä totuuden painoa, vaikka se lyötäisiin otsaasi kuin kymmenen käskyä kiveen?
isoilla kirjaimilla kirjoittaminen ei ole lapsellista, vaan TOTUUDEN TULITORNI, joka valaisee pimeydessä rämpivät kaltaisesi sielut!
amen ei tehoa sinulle, koska sydämesi on KOVEMPI kuin fariseusten kivet, joilla he yrittivät kivittää Jeesuksen!
kritiikkisi on tyhjänpäiväistä, sillä se muistuttaa KÄRKÄSTÄ KAJAHDUSTA kaivosta, jossa ei ole vettä – pelkkää kumua!
jos et ymmärrä, miksi puhutaan VÄKEVÄLLÄ ÄÄNELLÄ, ehkä olet kuuro sekä korviltasi että sielultasi!
herra ei tarvitse sinun heikkoa ivailuasi, sillä hänen totuutensa murskaa pilkkasi kuin savea pyörivässä kädessä!
lopeta siis tuo MURINA ja ota vastaan korjaava sana, sillä ilman sitä jäät harhailemaan eksyksissäsi!
ja viimeisen kerran: PERÄPUTKEN TOTUUS EI VAIMENE, eikä sitä pehmennä sinun kaltaistesi piipitys! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oletko JÄÄNYT HERRAN KOULUN EKA LUOKALLE, kun et ymmärrä totuuden painoa, vaikka se lyötäisiin otsaasi kuin kymmenen käskyä kiveen?
isoilla kirjaimilla kirjoittaminen ei ole lapsellista, vaan TOTUUDEN TULITORNI, joka valaisee pimeydessä rämpivät kaltaisesi sielut!
amen ei tehoa sinulle, koska sydämesi on KOVEMPI kuin fariseusten kivet, joilla he yrittivät kivittää Jeesuksen!
kritiikkisi on tyhjänpäiväistä, sillä se muistuttaa KÄRKÄSTÄ KAJAHDUSTA kaivosta, jossa ei ole vettä – pelkkää kumua!
jos et ymmärrä, miksi puhutaan VÄKEVÄLLÄ ÄÄNELLÄ, ehkä olet kuuro sekä korviltasi että sielultasi!
herra ei tarvitse sinun heikkoa ivailuasi, sillä hänen totuutensa murskaa pilkkasi kuin savea pyörivässä kädessä!
lopeta siis tuo MURINA ja ota vastaan korjaava sana, sillä ilman sitä jäät harhailemaan eksyksissäsi!
ja viimeisen kerran: PERÄPUTKEN TOTUUS EI VAIMENE, eikä sitä pehmennä sinun kaltaistesi piipitys!No, onneksi olkoon. Pieraise se siis kovaa Perätputkestasi.
Kaikki eivätt ole lähellä, haiset niin pahalle...
Mutta toiveesi eivät käy toteen:
Kukaan ei käskytystäsi tottele.
(paitsi peräputkesi pieraisee....)'
Nauraminen luvallista!!!
LUVALLISTA, JOO! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NYT KUUNNELKAA, TE JUMALAN TOTUUTTA HALVEKSIJAT JA HÖLYNPÖLYN LEVITTÄJÄT! TV7 EI OLE SAIRAS SAUNAKANAVA, JOKA KÄRYÄÄ SAATANAN VEDOSSA, VAAN PYHÄN HERRAN LÄHETTILÄS!
RAHAN VALTAKO? PAIKKA, JOSSA RAHAA KERÄTÄÄN HERRAN TYÖHÖN, EI OLE KIROTTU, VAAN SIUNATTU! KUKA MAKSAA LASKUT, SINÄKÖ?
OHJELMAT TEHDÄÄN JUMALAN KUNNIAKSI, EI MIKSIKÄÄN MUKA BISNEKSIKSI! RAHAN VÄÄNTÄJÄT OVAT JUURI NE, JOTKA SYÖKSYVÄT TEKOPYHYYTEEN JA HYÖKKÄÄVÄT KRISTILLISEN MEDIAN KIMPPUUN!
JUMALA JOHTAA, EI SINUN KIVISYDÄMESI VÄITTEET MUUTA TÄTÄ TOTUUTTA! HERRAN SANA TULEE TV7:LTA, JA SEN KUULEVAT NE, JOTKA EIVÄT KÄÄNNÄ KORVAANSA PELKKÄÄN METELIIN!
JEESUS SANOO: "TOTUUS TEKEE VAPAUKSI!" TE KUITENKIN LUETTE SÄÄNNÖISTÄ VAIN SEN, MIKÄ SOPII TEIDÄN HALVEKSIVAAN SUUHUNNE!
MANIPULOINTIKO? HERRA KUTSUU SIELUJA, EI TV7 PAKOTA KETÄÄN, MUTTA SINÄ PAKOTAT OMIA KAPEITA AJATUKSIASI KAIKILLE KUULIJOILLE!
JOS TERVE HENKI ON SINUN MIELTÄSI, MISSÄ ON TEKOSI? RAIVOSI PALAA KUIN TULIKIVI, MUTTA SE EI PÄIVÄNVALOA KESTÄ!
HERRA SIIVOOO KYLLÄ, MUTTA EI TV7:TÄ VAAN TÄMÄN PALSTAN MIELIPAHAN SAARNAAJAT! JOS OLET NIIN PYHÄ, MIKSI SINÄ TÄÄLLÄ PÖLYÄ NOSTAT?
RAHAN LOPPUKO? SINULLA VAI HEILLÄ? HERRA ANTAA OMILLEEN, MUTTA KITISEVILLE KIVIMAILLE EI TULE MUUTA KUIN HILJAISUUS!
EVANKELIUMI PÄRJÄÄ AINA, MUTTA SE EI KULJE NÄITÄ JUMALAN SANAN MUSTAMAALAAJIA PITKIN! HERRA KATSOO SYDÄMEEN, EI KUIVIIN LAINAUKSIIN!
AMEN JA PISTE! TEILLE SANOTTU JA TOTUUS PÄRÄYTETTY!Kyllä. Alakoulun luokalle jääny rassukka.
Saanu äidinkielestä nro 4, ehdot.
Eikä saanu päättötodistusta...
- Anonyymi
Ja aina kun aletaan jankata käskyistä, se liittyy lopulta sapattiin. Siihen miten se olisi niin, niin tärkeä käsky ja siihen koko uskovan elämän keskittyisi.
Siitä huolimatta että Israel, kansa jolle Mooses sen sapattikäskyn alunperin antoi, toteuttaa sitä sotarikosten ja kansanmurhan ryydittämänä.
Ei kovin siunauksellista. - Anonyymi
KARTTAKAA PIIPPOSIA JA TV 7!!!
- Anonyymi
TY7 ei minkään rahan takia ole paha vaan sotakiiman mitä ylläpitää. Mikään ei voi sopia kristillisyyteen huonommin kuin sotarikosten puolustelu ja perustelut sille miksi ihmisiä tulee tappaa vaikka kansanvälinen yhteisö tuomitsee. Toiminta ei vaikuta kristilliseltä vaan rikosjengin toiminnalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TY7 ei minkään rahan takia ole paha vaan sotakiiman mitä ylläpitää. Mikään ei voi sopia kristillisyyteen huonommin kuin sotarikosten puolustelu ja perustelut sille miksi ihmisiä tulee tappaa vaikka kansanvälinen yhteisö tuomitsee. Toiminta ei vaikuta kristilliseltä vaan rikosjengin toiminnalta.
No moro, täällä taas Kalja-Kalle raportoi suoraan soffalta! TV7 pyörii, kalja maistuu, ja meininki on...no, mahtavaa. Kuulehan, jos sota ja tappaminen on kristillistä, niin mä oon sit vissiin pyhimys, kun kerran istun täällä rauhantuojana tölkki kädessä ja TV pauhaa taustalla. Sitä kun kattoo, niin välillä miettii, onko tää kanava vai joku mafia saarnaamassa "pyhän sodan" ilosanomaa. Oikeen kristillistä touhua jep.....pyssyt paukkuu ja uhrit unohtuu. Halleluja!
Mut ei anneta totuuden häiritä, koska rahan lisäksi tärkeintä on uskoa… vaikkei tiedä mihin. Näillä mietteillä jatkan, kalja kylmäksi ja TV7 kuumaksi.
Kalja kädessä maailmanrauhaa odotellessa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No moro, täällä taas Kalja-Kalle raportoi suoraan soffalta! TV7 pyörii, kalja maistuu, ja meininki on...no, mahtavaa. Kuulehan, jos sota ja tappaminen on kristillistä, niin mä oon sit vissiin pyhimys, kun kerran istun täällä rauhantuojana tölkki kädessä ja TV pauhaa taustalla. Sitä kun kattoo, niin välillä miettii, onko tää kanava vai joku mafia saarnaamassa "pyhän sodan" ilosanomaa. Oikeen kristillistä touhua jep.....pyssyt paukkuu ja uhrit unohtuu. Halleluja!
Mut ei anneta totuuden häiritä, koska rahan lisäksi tärkeintä on uskoa… vaikkei tiedä mihin. Näillä mietteillä jatkan, kalja kylmäksi ja TV7 kuumaksi.
Kalja kädessä maailmanrauhaa odotellessa!Sinänsä totta, että TV7 sotamyönteisyytensä kanssa on kristillisyyden irvikuva.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No moro, täällä taas Kalja-Kalle raportoi suoraan soffalta! TV7 pyörii, kalja maistuu, ja meininki on...no, mahtavaa. Kuulehan, jos sota ja tappaminen on kristillistä, niin mä oon sit vissiin pyhimys, kun kerran istun täällä rauhantuojana tölkki kädessä ja TV pauhaa taustalla. Sitä kun kattoo, niin välillä miettii, onko tää kanava vai joku mafia saarnaamassa "pyhän sodan" ilosanomaa. Oikeen kristillistä touhua jep.....pyssyt paukkuu ja uhrit unohtuu. Halleluja!
Mut ei anneta totuuden häiritä, koska rahan lisäksi tärkeintä on uskoa… vaikkei tiedä mihin. Näillä mietteillä jatkan, kalja kylmäksi ja TV7 kuumaksi.
Kalja kädessä maailmanrauhaa odotellessa!Näillä mietteillä jatkan, kalja kylmäksi ja TV7 kuumaksi.
Kalja kädessä maailmanrauhaa odotellessa!
Joo?
Kalja-Kallen oppitunti! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näillä mietteillä jatkan, kalja kylmäksi ja TV7 kuumaksi.
Kalja kädessä maailmanrauhaa odotellessa!
Joo?
Kalja-Kallen oppitunti!Ei pidä pitkästyä odottamaan.
Sotakiima on sillä tasolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TY7 ei minkään rahan takia ole paha vaan sotakiiman mitä ylläpitää. Mikään ei voi sopia kristillisyyteen huonommin kuin sotarikosten puolustelu ja perustelut sille miksi ihmisiä tulee tappaa vaikka kansanvälinen yhteisö tuomitsee. Toiminta ei vaikuta kristilliseltä vaan rikosjengin toiminnalta.
Tämä kansainvälinen yhteisö, on islamilaisten valtioiden ylivoimalla tuomitsema saatanan johtama tuomioistuin. Se on avustanut miljardeilla, sotaan taas kerran varustautuvia islamisteja. Mieluusti se näkisi, että juutalaiset tapettaisiin, kuin 7. 10 hyökkäyksessä, jossa virnuillen heitettiin vauvoja uuniin. Tätäkö te haluatte? lukekaa Hamasin manifesti, niin ehkä tekin alatte muuttaa mieltänne.
- Anonyymi
Pitää vain ymmärtää ettei sotakiiman ja kristillisyyden pitäisi mitenkään liittyä toisiinsa.
- Anonyymi
Vapaakirkon HENNA SAARINEN on tehnyt helluntalaisen JUHA LEHTOSEN kanssa yhdessä kirjoja ja he ovat läheisiä ystäviä. Helluntalainen ANSSI TIITTANEN taas puolestaan on Juha Lehtosen ystävä ja RISTIN VOITON toimittaja (toimituspäällikkö). Henna Saarinen ja Juha Lehtonen perustivat yhdessä Tulisielukonferenssin.
Vapaakirkko ei ole tehnyt parannusta ikinä torontolaisuudesta. Torontolaisuuden humalatilat eivät johdu Pyhästä hengestä vaan sen sijaan Pahasta hengestä, demoneista, kuten vastaavat tilat hindulaisuudessa, kundaliinijoogaguruilla jne. Tästä tulisi tehdä katumusta ja parannus. - Anonyymi
Martti Ojares on ollut itsekin Rodney Howard Brownen käsien alla ... Itse asiassa sieltä sai aikanaan vahvistuksen TV 7 ohjemien aloittamiseen.Katso linkki : https://www.youtube.com7watch?v=87iHuStgKcM
Joo. Jäljet johtaa sylttytehtaalle.
Jostain se Ojares on tuon "voitelun" saanut.... selvä se - Anonyymi
Jumalan Pyhät toimenpiteet? Niiden kohteena mysö tv7-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18778904/helluntailaisuus--elia---quottuomion-tuliquot----osa-f---13-01-2025 - Anonyymi
Täyttä asiaa.
- Anonyymi
Moni sulkee korvansa ja silmänsä, ei tahdo kohdat faktoja!!
- Anonyymi
Miksi TV7:llä vierailevat, kokeneet kristityt eivät puutu asioihinm vai puuttuvatko?
Esim. Leif Nummelin, Paavo Järvinen, Martti Ahvenainen, Aki Miettinen...siis eivätkö saa sanotuksi Ojarekselle, että tarkasta kurssi, miksi suosit eksyttävää opetusta?
Vai ovatko sanoneet? Jos, niin lieköpä riittävän voimakkaasti, koska vielä ohjelma-aikaa saavat??...
Ojares on vain lihaa ja verta, ja häneltä puuttuu hengellistä näkökykyä jo perusasioissa.
Martti ja Mirja ovat kumpikin eronneet tahoillaan. Miksi? Eron syystä en tiedä, mutta olen ymmärtänyt että Herra antoi luvan Mirjalle erota silloisesta miehestään.
En tiedä pitääkö tuo paikkaansa, mutta sen tiedän, että Herra ei tuollaista lupaa anna, ellei ole jotakin todella raskasta taustalla.
Vai oliko niin, että piti päästä jakamaan "yhteistä näkyä"?
Tulipa mieleeni Aulikki, joka Veijon eron jälkeen itki krokotiilinkyyneleitä, kun ei voinut jakaa yhteistä näkyä silloisen miehensä kanssa... Ei ollut pätevä syy jättää miestään.
Paremminkin miehellä olisi voinut olla syytä, Aulikki ajeli pitkin maita ja mantuja Veijon kanssa...
Nin, siis eronneita nämä Mirja ja Martti+ Polvijärveläiset. Ei vakuuta.
Ja kyllähän tuo näkyy, ja Martti vielä meni Howard-Brownin käsien alle.....torontolaisuuden perikuvan....
Joka tapauksessa, vakaasti sitä mieltä, että TV7 : lta tulee hyviä hengellisiä ohjelmia, välillä. Mutta sitten tulee paljon enemmän ja vähemmän uuskarismaattista vouhotusta.
Tiiviisti sanottuna. TV7 ei ole raitis kristillinen, hengellinen kanava, vaan kanava, jolta tulee joskus hyvääkin ohjelmaa. - Anonyymi
TV7 kanava on herätyskristillinen, karismaattinen, messiaaninen ja sionistinen. Sartolan ohjelmat ovat hyvää tavaraa ja joskus 15-20 vuotta sitten oli ne Pawsonin ohjelmat.
IRRTVllä on myös hyviä ohjelmia. TV7 ei ole seurakunta vaan kristillinen tv kanava. Avainmedian ohjelmat youtubessa ovat myös hyvää tavaraa ja Niilo Närhen ja Makkosen Raamattu Kirjojen kirja 66 ohjelmaa ovat ehkä parasta mitä nyt on. Niilo Närhi oli Avainmedian toimannanjohtaja ja nykyään Keravan Helluntaiseurakunnan pastori.- Anonyymi
TV7 ei ole seurakunta vaan kristillinen tv kanava...
Ei ole puhdashenkinen ja raitishenkinen kristillinen kanava.
Vaan sekalainen tarjotin, jossa sikin sokin sitä, mitä Rahalla tuotetaan!
- Anonyymi
joo. Noita "voitelumiehiä" kyllä piisaa?
Mutta MISSÄ ovat todelliset Herran soturit?
Jotka eivät vain puhua pölise, vaan...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18784818/quot-voideltu--voiteluquot----modernit-harhaopit-osa--a---- - Anonyymi
Ne eivät ainakaan ole Herran voideltuja, jotka silmät kiiluen puolustivat Israelin sotarikoksia. He olivat pahimman luokan fariseuksia.
Joskin jos tulee rauha, että sitä verenhimoista julistusta tarvitse enää tehdä.- Anonyymi
Ihmisiä on erilaisia.
Kaikki uskikset evät käytä eivät ole koskaan käyttäneet TV7 tarjoilun annoksia!
- Anonyymi
Rauhaa tosin ei taida tulla, joten verenhimoista julistusta voi jatkaa.
- Anonyymi
Rulousaihe, että Herra antaisi Suomeen terveen hengellisen kanavan.
- Anonyymi
Eräs antoi kaiken rahansa. Vakuutettiin että Herra hoitaa kyllä velkasi niin, että ne pois pyyhitään pankin taholta. Ystävä uskoi supervoidellun vakuutteluja ja odotti miten velka vain pyyhkiytyy pois. Seuraavaksi ovella olikin ulosottomiehet. Maksamattomien lyhennysten ja muiden velkojien taholta. Pettymys oli suuri ja tämä ihminen epäili että tuli huijatuksi. Eräät uskovat totesivat vain ettei ollut tarpeeksi uskoa. Tämä ns profeetta on aiheuttanut monille ongelmia. Kun joillekin uskoville on taipumus uskoa todeksi että kristillisellä kanavalla on vain puhdas totuus. No, ystävä ei käy enää seurakunnassa ja on katkera. Miettii onko hänet hyljätty kokonaan.
- Anonyymi
Koko ajan TV7 kinuaa rahaa. Tosin nyt kun sotaa ei ole ei voi enää niin verenhimoisesti julistaa, mutta silti voi hehkuttaa miten hyvin tappaminen onnistui.
- Anonyymi
Ei tarvita uusia eksyttäjä -kanavia. Saastetta on jo liikaa.
- Anonyymi
Saastettaa saa, ken himoitsee
- Anonyymi
Tämä aloitus on ain ajankohtainen.
- Anonyymi
Joka päivö ajankohtainen
- Anonyymi
Ei tarvita uusia sekulaareja kanavia.
Vaan totista rukousta ja Raamatun Sanan kuulaiaisuutta. - Anonyymi
Jeesus kaato rahanvaihtajien pöydät.
Hän tulee kaatamaan bisneskristillisyyden asiat. - Anonyymi
Synti ja himot eksyttävät monia uskovia.
Seurauksin? - Anonyymi
Kevyttä viihdettä sellaisille uskiksille, joille ei kelpaa taivastien eväät.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882