Orpon hallitus ei nauti kansalaisten luottamusta

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010932569.html

Kansalaiset eivät hyväksy Orpon hallituksen toimia. Mites täss näin kävikään.?
11186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei kai kukaan leikkauksista tykkää. Pitäisi vain jakaa velkarahaa kaikille halukkaille kuten sosialistihallituksilla on tavoite.

Äänestä
  • Kuuleppas kun kapitalistilta ja varakkaaltakin on varaa ottaa.

    Äänestä

  • Varakkaille verohelpotuksia sekö on yhdenvertaisuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kuuleppas kun kapitalistilta ja varakkaaltakin on varaa ottaa.

    Varakkailta ottaminen on Orpon hallitukselle mahdotonta .

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Varakkailta ottaminen on Orpon hallitukselle mahdotonta .

    Ottais nyt vaan kun oppositio on seuraavien vaalien kohtalo.

    Äänestä

Se on totta, ei nauti luottamusta.

Äänestä

Eipä punikin kannattas pahemmin huudella. Kahden kommari puolueen kannatus 33% sitähän ei vähäisen järjen omaava punikki tajua.

Äänestä

https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/suomen-verot-ja-menot/veromuutokset/verotus-2025/#1175f946

Hyvin näyttää pienituloisilta ja keskiluokalta olla varaa viistä ja kunnolla tuloista kaikkine piiloveronkororuksillakin.

Arvatkaapa mitä. Orpon ja Purran hallitus ei pyrikään siihen, että talous Suomessa lähtisi nousuun, edes hitusen.
Kaikilla leikkauksilla on vaikutus kotimaiseen kulutukseen, jolla entisestään vauhditetaan suomalaisten kulutuskäyttäytymisen pysähtymiseen ja uuteen taantumaan, jos ei ihan lamaankin.

Äänestä
  • Joo.

    Äänestä

Siinä varsinainen talousnero suoraan punikilta. Siis ei tiedä edes ruotsin kokonaisen veroastetta. Väittää sen olevan paljon korkeampi kuin Suomessa. Vaikka se on vähemmän kuin täällä. Valheita valheiden perään. Muuta ei punikit osaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010932569.html

Kansalaiset eivät hyväksy Orpon hallituksen toimia. Mites täss näin kävikään.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu