Aivomme ovat hitaat ja tehottomat ja ne, jotka uskovat jumalan luoneen jotain täydellistä, elävät valheellisissa harhoissaan.
Ihmisen aivot kun kykenevät ajattelun nopeudessaan vain 10 bitin sekunttivauhtiin.
Jos vertaamme vaikkapa wifi-yhteyteen joka käsittelee 50 miljoonaa bittiä sekunnissa, niin aivomme ovat vielä kehityksen alkutaipaleella. Evoluutio on siis kohdallamme alkuvaiheessaan.
Hidasta ja tehotonta.
11
183
Vastaukset
- Anonyymi
Höpöhöpö. Usko mihin haluat.
- Anonyymi
Ei aloitus ole uskon asia, vaan faktaa.
Uskonasiat ovat kuvitteellisia, joiden ei tarvitse perustua mihinkään totuuteen tai todellisuuteen. Uskonasiat ovat ihmisten keksimiä valheita ja sivistymättömien ja taikauskoisten ihmispoloisten aivopieruja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei aloitus ole uskon asia, vaan faktaa.
Uskonasiat ovat kuvitteellisia, joiden ei tarvitse perustua mihinkään totuuteen tai todellisuuteen. Uskonasiat ovat ihmisten keksimiä valheita ja sivistymättömien ja taikauskoisten ihmispoloisten aivopieruja.Höpöhöpö.
- Anonyymi
Lääkäri Pekka Reinikaisella on You tubessa tästä aiheesta.
- Anonyymi
Reinikaisen huuhaavideot voi vetää wc pöntöstä alas.
Vanhan dementikkopuoskarin horinoitahan ne ovat.
Mies haluaa nyhtää herkkäuskoisilta uskonlahkoihin kusetetuilta pölvästeiltä rahat omiin liiveihinsä. Rahanahne huijarireinikainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Reinikaisen huuhaavideot voi vetää wc pöntöstä alas.
Vanhan dementikkopuoskarin horinoitahan ne ovat.
Mies haluaa nyhtää herkkäuskoisilta uskonlahkoihin kusetetuilta pölvästeiltä rahat omiin liiveihinsä. Rahanahne huijarireinikainen.Höpöhöpö.
- Anonyymi
Reinikaisen jutut uppovat vähän koulutusta saaneeseen kirkkokansaan kuin lusikka kiluun.
Ukko istuu kahdella pallilla sujuvasti. Ensin on yleislääkäri, sitten sanoo Jumalan hoitavan lopun. Itsekin tietää, että Herran haltuun huudahduksella ei kukaan ole parantunut aikuisten oikeasti.
Uskon veljet ja siskot sanovat, että Luukas oli lääkäri. Mitä hän oikeasti osasi?? Taikatemppuja, öljyämistä, loitsuja ym.
Raamatun tarinoiden sepittäjät eivät voineet kuvitella mitä kaikkea nykylääketiede pystyy hoitamaan.
Ei ennen kaikki ollut paremmin. Ei ainakaan raamatun aikoihin.- Anonyymi
Tuskinpa Luukaksen papereilla terveyskeskuksesta nykyaikana työpaikkaa heruisi.
- Anonyymi
Kas kun luonnolla on ne omat viivästyttävät koukeronsa. Sillä on monta ruokittavaa maalla ja vesissä.
Kun joskus aikojen kuluttua aurinko on tuhlannut omat energiavarastonsa. Ens kuitenkin imaisee sisäänsä lähimmät planeetat, kuten Telluksenkin. - Anonyymi
Pekka Reinikainen on pyrkyri.
Hän yrittää päästä kaikkiin instansseihin esittämään horinoitaan.
Hän on ollut kaksi kautta Lääkäriliiton valtuuskunnassa ja useissa valiokunnissa sekä Kunnallislääkärit ry:n hallituksessa, Helsingin aluelääkäriyhdistyksen puheenjohtajana sekä Suomen kristillisen lääkäriseuran puheenjohtajana. Reinikainen on myös Viron kristillisen lääkäriseuran kunniajäsen. Reinikainen on toiminut 10 vuotta sosiaalilautakunnan jäsenenä, 14 vuotta Helsingin kaupunginvaltuuston jäsenenä, kirkolliskokouksen jäsenenä sekä on Valtioneuvoston päihde- ja raittiusasiain neuvottelukunnan jäsen.
Aborttia vastustava Reinikainen haluaa vain virkoja, että saisi enemmän maallista mammonaa.
Hän on keksinyt myös, miten uskonlahkojen jäseniltä voi nyhtää pennoset pois myymällä omia kirjojaan ja käyden luennoimassa eri uskonlahkojen piirissä.
Kreationismi uppoaa sivistymättömiin ja aivopestyihin uskonharhaisiin kun hallelujaa huudot kaikuvat. - Anonyymi
Aloitus on faktaa, mutta kommentoija selkeästi ei ymmärrä sitä miten aivot toimivat tai sitten haluaa vain provosoida. Riippumatta siitä uskooko evoluutioon vai onko kreationisti, voidaan sanoa, että aivot ja ihmisen hermosto yleensäkin, ovat mahdottoman hieno laitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595718Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064687En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164152Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k633671- 513631
- 823348
- 113341
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah603187- 332860
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342531