Espoo ei ole kaupunki. Stadin lähiö!

Anonyymi-ap

Missä on Espoon keskusta? Mikä on pääkatu?
Maakunnista katsottuna on Vantaan köyhempi lähiö.

Suvela, Kirstinmäki, Soukka, Perkkaa...betonimamuslummia

9

269

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >> Missä on Espoon keskusta?

      Katso nyt hyvä ihminen omasta karttakirjastasi tuo, jos et sitä tosiaankaan vielä tiedä.

      Tai tule ajelemaan Espooseen. Täällä löytyy helpolla opasteet jotka ohjaavat Espoon Keskukseen.

    • Anonyymi

      Joo, sellainen upea Helmi kuin Espoon Keskus asuinalueena jäi mainitsematta. Sielläkö se kaupungintalo on?! Ja päämoskeija?

      • Anonyymi

        Espoon keskustan pilaa tupakoijat yksinomaan ja suomalaiset päihteiden käyttäjät. Ja se lika, saasta , roskat ja ne autoilijat jotka huudattaa radiotaan..usein tuolloin radionhuudattelijat ovat olleet ulkomaalaisia. Sitä en voi sietää sitä jazeeraah...bingopongoa..kamalaa meteliä. Ja röökinhajua. HYI.ja ROSKIA JOA PAIKASSA , Ihmiset ovat pilanneet kaiken minne ikinä menevätkään ihonväristä ja kielestä riippumatta.


    • Anonyymi

      Miksi vielä löytyy ihmisiä jotka surkuttelevat juuri sitä mikä tekee Espoosta kaikkein vetovoimaisimman eli luonnon. Ilman vihreää luontoa mun hermot menis just välittömästi kaput. En kestä yhtään kaupungin saastaa, likaa , infernaalista meteliä ja sitä taloa talon vieressä- mentaliteettia.
      On ihanaa kun ikkunoista paistaa aurinko sisään ja näkee puita ja nurmikkoa, oikein sielu ja silmä rentoutuu ja kaikki jännittyneisyys häviää.
      Olen asunut Hesan keskustassa ja inhosin jo silloin ratikan ja bussien jatkuvaa meteliä,juopuneitten ihmisten hoilaamista, kiroilua ja rähinöintiä.
      Aina kun ravintolat sulkeuti se alkoi,kuumana kesäpäivänä ei saanut unta kun juopot rälläs kadulla. Ihan hirvittävää elämää.
      Sitten muutin Espooseen ja oli kuin olisin päässyt paratiisiin.

    • Anonyymi

      Espoolaisten iltaisen huvittelupaikan keskus on Espoosta itään sijaitseva Gamla Stanin alue.

      Alueena se alkaa Lauttasaaren sillasta. Pian sen jälkeen alkaakin Gamla Stanin ravintolakeskittymät ja muut mukavat illanviettopaikat.

      Pienipalkakinen tarjoilijaväki Gamla Stanin pubeissa kantaa shampanjaa ja olutta janoisille espoolaisille. Mahdollisimman hyvällä ja hövelillä palvelulla nuo touhukkaat vanhan kaupunginosat väet koettavat kärkkyä muutamia ylimääräisiä palvelurahan kolikoilta.
      Joskus vauraan läntisen naapurin väki niitä kolikoita säälistä nakkaakin heille illan päätteeksi.

    • Anonyymi

      Tapiola olisi oiva keskus.
      Eipä mulla muuta.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi olla jonkinlainen selkeä keskus? Mitä lisäarvoa se antaa asumiseen?

    • Anonyymi

      Kaupungissa tulee olla selkeä keskus, siellä kirkko ja kaupungintalo sekä virastot , tori ja kirjasto.

      • Anonyymi

        No eihän helsinkiläisistäkään 70% lähde omiin kirkonmenoihinsa Senaatintorille. Tai että niiden käyttämä kirjojen lainauspaikka tai lehtisali olisi juuri Oodi-kirjasto. Siellä mustat maahanmuuttajalaumat mellakoi, juoksee ja kirkuu, kirjastoksi se on aika kehno.

        Virastoista tulee mieleen lähinnä poliisiasema ja verovirasto. Ne virastot ylipäätään on missä on. Ei ne Helsingissäkään kaupungin keskustassa ole.

        Kerran vuodessa (jos silloinkaan...) vappuhulinoihin ja uudenvuoden viettoihin naapurikaupungeistakin suunnataan Helsingin keskustaan. Oman kaupungin keskustaaa ei edes kaivata eikä sellaisen keskustaajaman puutetta ei moitiskella siinä mielessä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      807
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe