Espoo ei ole kaupunki. Stadin lähiö!

Missä on Espoon keskusta? Mikä on pääkatu?
Maakunnista katsottuna on Vantaan köyhempi lähiö.

Suvela, Kirstinmäki, Soukka, Perkkaa...betonimamuslummia
9273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

>> Missä on Espoon keskusta?

Katso nyt hyvä ihminen omasta karttakirjastasi tuo, jos et sitä tosiaankaan vielä tiedä.

Tai tule ajelemaan Espooseen. Täällä löytyy helpolla opasteet jotka ohjaavat Espoon Keskukseen.

Äänestä

Joo, sellainen upea Helmi kuin Espoon Keskus asuinalueena jäi mainitsematta. Sielläkö se kaupungintalo on?! Ja päämoskeija?

Äänestä
  • Espoon keskustan pilaa tupakoijat yksinomaan ja suomalaiset päihteiden käyttäjät. Ja se lika, saasta , roskat ja ne autoilijat jotka huudattaa radiotaan..usein tuolloin radionhuudattelijat ovat olleet ulkomaalaisia. Sitä en voi sietää sitä jazeeraah...bingopongoa..kamalaa meteliä. Ja röökinhajua. HYI.ja ROSKIA JOA PAIKASSA , Ihmiset ovat pilanneet kaiken minne ikinä menevätkään ihonväristä ja kielestä riippumatta.

    Äänestä

Miksi vielä löytyy ihmisiä jotka surkuttelevat juuri sitä mikä tekee Espoosta kaikkein vetovoimaisimman eli luonnon. Ilman vihreää luontoa mun hermot menis just välittömästi kaput. En kestä yhtään kaupungin saastaa, likaa , infernaalista meteliä ja sitä taloa talon vieressä- mentaliteettia.
On ihanaa kun ikkunoista paistaa aurinko sisään ja näkee puita ja nurmikkoa, oikein sielu ja silmä rentoutuu ja kaikki jännittyneisyys häviää.
Olen asunut Hesan keskustassa ja inhosin jo silloin ratikan ja bussien jatkuvaa meteliä,juopuneitten ihmisten hoilaamista, kiroilua ja rähinöintiä.
Aina kun ravintolat sulkeuti se alkoi,kuumana kesäpäivänä ei saanut unta kun juopot rälläs kadulla. Ihan hirvittävää elämää.
Sitten muutin Espooseen ja oli kuin olisin päässyt paratiisiin.

Äänestä

Espoolaisten iltaisen huvittelupaikan keskus on Espoosta itään sijaitseva Gamla Stanin alue.

Alueena se alkaa Lauttasaaren sillasta. Pian sen jälkeen alkaakin Gamla Stanin ravintolakeskittymät ja muut mukavat illanviettopaikat.

Pienipalkakinen tarjoilijaväki Gamla Stanin pubeissa kantaa shampanjaa ja olutta janoisille espoolaisille. Mahdollisimman hyvällä ja hövelillä palvelulla nuo touhukkaat vanhan kaupunginosat väet koettavat kärkkyä muutamia ylimääräisiä palvelurahan kolikoilta.
Joskus vauraan läntisen naapurin väki niitä kolikoita säälistä nakkaakin heille illan päätteeksi.

Äänestä

Tapiola olisi oiva keskus.
Eipä mulla muuta.

Äänestä

Miksi pitäisi olla jonkinlainen selkeä keskus? Mitä lisäarvoa se antaa asumiseen?

Äänestä

Kaupungissa tulee olla selkeä keskus, siellä kirkko ja kaupungintalo sekä virastot , tori ja kirjasto.

Äänestä
  • No eihän helsinkiläisistäkään 70% lähde omiin kirkonmenoihinsa Senaatintorille. Tai että niiden käyttämä kirjojen lainauspaikka tai lehtisali olisi juuri Oodi-kirjasto. Siellä mustat maahanmuuttajalaumat mellakoi, juoksee ja kirkuu, kirjastoksi se on aika kehno.

    Virastoista tulee mieleen lähinnä poliisiasema ja verovirasto. Ne virastot ylipäätään on missä on. Ei ne Helsingissäkään kaupungin keskustassa ole.

    Kerran vuodessa (jos silloinkaan...) vappuhulinoihin ja uudenvuoden viettoihin naapurikaupungeistakin suunnataan Helsingin keskustaan. Oman kaupungin keskustaaa ei edes kaivata eikä sellaisen keskustaajaman puutetta ei moitiskella siinä mielessä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Missä on Espoon keskusta? Mikä on pääkatu?
Maakunnista katsottuna on Vantaan köyhempi lähiö.

Suvela, Kirstinmäki, Soukka, Perkkaa...betonimamuslummia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu