Tällaisia ne kristilliset ovat.

Anonyymi-ap

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos asut Vantaalla ja olet suhteellisen terve niin köyhyys on silloin vapaaehtoista. Jos olet köyhä sen vuoksi, että taivas tipahti niskaan tai rattijuoppo ajoi päälle kun kävelit kadulla sinua pitää auttaa. Vantaalla toimii monia logistiikkafirmoja tai vaikka lentoaseman työpaikat josta saat helposti 20-25 euroa tunnilta jos olet ahkera ja teet vuorotyötä, mutta luultavasti tämä ei kelpaa vantaalaiselle punakommarille vaan syyttää yhteiskuntaa siitä, että on köyhä.

    • Anonyymi

      Herra antaa, herra ottaa

    • Anonyymi

      "Hyve on eettisesti ja moraalisesti arvokas luonteenpiirre. Hyve oli keskeinen käsite erityisesti antiikin moraalifilosofiassa. Antiikin Kreikan neljä hyvettä olivat käytännöllinen viisaus, rohkeus, oikeamielisyys sekä kohtuullisuus." (internetti)

      Hyveellistä ei ainakaan ole maalittaminen, toisen haukkuminen, väärän todistuksen antaminen lähimmäisestä, toisen hyvän tarkoituksen kampittaminen omien etujen takia.

      Antti Lindtman ilmoittaa, että hän haluaa kaataa hallituksen päästäkseen itse pääministeriksi. Onko se hyveellistä?

      Mitenkäs se yhteistyö ja yhteinen hyvä? Vastakkainasettelu ei ole kovin kristillistä.

      Rinteen ja Marinin hallitukset ottivat velkaa 47 miljardia. Ne velat pitää maksaa takaisin. Korkoihin menee jo kolme miljardia vuodessa. Mistäs otetaan? Velaksi ei voi elää. Valtion menot ovat 12 miljardia enemmän kuin tulot. Miksi luulit, että leikataan?

      Valtion on elänyt velaksi vuoden 2008 liian suurien palkankorotuksien jälkeen. Lainaa on otettu julkisen puolen 500 000 hengen palkkoihin. Elätit. 1 700 000 yksityisellä puolella töitä tekevät maksavat noinden elättien palkat ja vielä tuet ja palvelut. Palkkoihin menee niin paljon rahaa, että palveluihin ei ole riittänyt enää 16 vuoteen. Siksi vientimalli, ettei tulevaisuudessa tapahtuisi samoin.

      Tarvitaan työntekijöiden siirtymä julkiselta yksityiselle. Sosialisointi on mennyt liian pitkälle. Kunnioitan hallituksen ministereiden toimia. He ovat viisaita, rohkeita, oikeamielisiä ja kohtuullisia. Oliko mielestäsi demareiden satamien sulkeminen neljäksi viikoksi oikein? Sillä leikattiin kasvu ja tuli yli lisää työttömiä. Oliko oikein? Johti ainakin lain säätämiseen, ettei sellaista enää vastuuttomasti voi tehdä. 1990-luvun lama aiheutettiin samalla tavalla ay-liikkeen kahden pomon vastuuttomin toimin. Onneksi olkoon SDP ja SAK.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      95
      2980
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      95
      2455
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      39
      2265
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      78
      2247
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1856
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1496
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1287
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1190
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1107
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe