Milloin kirkkolaki säädettiin, miksi se lisättiin perustuslakiin ?

Anonyymi-ap

Kirkkolaki vaikeuttaa eduskuntaa päättämästä kirkon ja valtion erosta. Näin se säädettiin.



Kirkkolaki säädettiin ensimmäisen kerran Suomessa vuonna 1869, kun Suomen evankelis-luterilaiselle kirkolle annettiin oma lakikokonaisuus. Tätä ennen kirkon toimintaa säädeltiin kuninkaan ja muiden hallitsijoiden antamilla asetuksilla. Vuoden 1869 kirkkolaki loi perustan kirkon itsehallinnolle, kuten kirkolliskokoukselle, joka sai oikeuden tehdä esityksiä kirkkoa koskevista asioista.

### Miksi kirkkolaki lisättiin perustuslakiin?
Kirkkolaki sisällytettiin perustuslakiin, koska se koskee Suomen evankelis-luterilaista kirkkoa, joka on perinteisesti ollut merkittävä osa suomalaista yhteiskuntaa ja kulttuuria. Perustuslain tasoinen sääntely varmistaa seuraavat asiat:

1. **Kirkon itsehallinnon turvaaminen:** Evankelis-luterilaiselle kirkolle taataan autonomia omien asioidensa hoitamisessa. Tämä liittyy kirkolliskokouksen asemaan ja kirkon mahdollisuuteen päättää opillisista ja hallinnollisista kysymyksistä.

2. **Valtion ja kirkon suhteen selkeys:** Kirkkolaki varmistaa, että valtion ja kirkon välinen suhde on järjestetty perustuslaillisesti. Tämä estää mielivaltaisia muutoksia kirkon asemaan.

3. **Kirkon historiallinen asema:** Suomen evankelis-luterilainen kirkko on perinteisesti ollut valtionkirkko, ja vaikka sen asema on muuttunut, sillä on edelleen erityisasema. Kirkkolain perustuslaillinen status heijastaa tätä historiallista roolia.

### Nykyinen tilanne
Nykyisin Suomen perustuslain (2000) 76 § säätää kirkkolaista. Pykälän mukaan Suomen evankelis-luterilaista kirkkoa koskeva kirkkolaki säädetään kirkolliskokouksen esityksestä. Tämä tarkoittaa, että eduskunta ei voi tehdä yksipuolisia muutoksia kirkkolakiin ilman kirkon omaa aloitteellisuutta, mikä edelleen korostaa kirkon itsehallintoa.

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin tsaarin ajan suuriruhtinaskunnassaa nähtiin tärkeäksi kontrollikeinoksi kirkko. Sen asemaa haluttiin vahvistaa autonimialla. Ajatuksena oli "Jumalan pelon" ylläpitäminen kansan riveissä. Se pitäisi tsaarin vallan vakaana.

    • Anonyymi

      mitä uskottavuutta on valtiolla , jota mielikuvituskaverin palvojat johtaa 😠
      sellaisella valtiolla ei ole mitään arvoa 😠😠😠

      • Anonyymi

        Valtiota johtaa vaaleilla valittu eduskunta sen jäsenet saavat uskoa mihin haluavat tai olla uskomatta.
        VarmaTieto


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      263
      9895
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      193
      5634
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      162
      5210
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      74
      4875
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2439
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2269
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      339
      1977
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1655
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1607
    10. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      0
      1450
    Aihe