Kyllä on kamala ongelma taas keksitty.

Anonyymi-ap

Afrikan tähti -lautapelit aiotaan kerätä pois Turun päiväkodeista. Turun apulaispormestari Piia Elo (sd) kertoo, että asiasta keskusteltiin Turun opetusjohtajan kanssa tällä viikolla.
Elo kertoo, että keskustelut käynnistyivät alun perin Turun kaupungin varavaltuutettu Paco Diopin aloitteesta (vas). Diap kirjoitti ajatuksiaan pelistä myös Instagramissa.
https://motiivilehti.fi/lehti/artikkeli/paco-diopin-kaltaisia-ihmisia-on-varhaiskasvatuksessa-aarimmaisen-vahan-antirasismi/

Turun kaupungilla keskitytään olennaiseen. Ja että ihan apulaispormestarin päätöksellä kerätään Afrikan Tähti pelit pois. Varmaan on myös päätös siitä että Turun päiväkodeissa ei ole tyttöjä ja poikia, on vaan lapsihenkilöitä. Mihin tämä Suomi on menossa.#woke, eräs kommentti kuuluu.
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000010943838.html

44

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo siitä suvakkiämmien himosta "mustaan makiaan " sitten siltä kohtaa seurasi ...
      Eikö tosiaan mitenkään , millään saataisi aikaan lakia tai edes asetusta ettei yhteiskunnallisiin , pienemmänkään päättäjän asemaan päästettäisi ulkomaalaistaustaisia , yhteiskunnan toimivuuden ja totuttujen käytäntöjen vastustajia ja häirikköjä ?

      • Anonyymi

        ...tai heidän hännystelijöitään ...


      • Anonyymi

        Meillä on unelma. Ulkomaalaistaustaisten kohdistama rasistinen väkivaltarikollisuus kantasuomalaisia kohtaan on loputtava. Unelmoimme myös, ettei mediassa sekä julkisessa keskustelusta salata ulkomaalaistaustaisten yliedustusta rikostilastoissa, erityisesti raiskaus-ja väkivaltarikoksissa ja yleistä yhteiskuntavelvoitteiden ja lakien halveksuntaa.

        Rasistinen viha kuuluu useisiin muihin kulttuureihin, joiden huonoja ominaisuuksia on tullut maahanmuuttajien mukana Suomeen.

        Suomeen rantautuneissa vieraissa kulttuureissa rodullistaminen on tavanomaista, jonka avulla ihmisiin liitetään valheellisia esimerkiksi ihonvärin tai oletetun etnisen taustan takia oletuksia, stereotypioita ja ennakkoluuloja. Tavanomaista on myös oman kansan keskuudessa asettaa ihmiset eri asemaan. Naiset ja lapset, sekä vääräuskoiset ovat aina alempiarvoisempia ja alistettavissa. Sitä korostetaan myös ympäristölle, jopa pakkopukeutumisella.

        Viha muita kansanryhmiä kohtaan on vierasta, omituista ja uutta suomalaisille. Suomalaisille rasismi on ollut tuntematonta, kunnes maahanmuuttajat toivat rasistisen käyttäytymisen ja vihan muita kohtaan Suomeen.


      • Anonyymi

        Kyllä Piia Elo on oikeassa
        "Meillä ei ole syytä olla sellaisia versioita varmaan päiväkodeissa, jotka ylläpitävät sellaista maailmankuvaa, jota me emme halua ylläpitää."
        Afrikan tilanne on inhimillisyyden kannalta kurjaakin kurjempi.

        Missä vitun kuplassa ne Turkkulaiset ja Pia Elo tai Paco Diopi elävät.
        Luulisi pärstän perusteella Paco Diopin tietävän jotain tän päivän afrikan todellisuudesta.
        Ei, vihreät ovat humanoideja.

        Afrikan tähden maailamkuvahan kuvastaa nimen omaan tämän päivän maailmankuvaa.
        Rosvoja, Onnenonkijoita, Afrikkalaisten orjuuttamista ja ryöstämistä.
        Kolonialismi on tänään vahvemmin voimassa kuin konsanaan pelin syntyaikoina.

        Afrikkalaisväestö ajetaan peltotilkuiltaan jotta saadaan tilaa suurmaanomistajille.
        Globaalit suuryhtiöt pakottavat afrikkalaisväestön kullan, timanttien, maametallien ja kaiken arvokkaan ryöstöön.
        Afrikkalaiset ovat yhtä arvostettuja kuin Natsi saksan vankileirien orjat.
        Heitä ei tosin laivata eurooppaan tai USAhan, vaan he pakenevat kolinialismin kurjuutta.


      • Anonyymi

        Elon nettisivut kiellettävä. Ne edustavat rasismia afrikkalaisia kohtaan ja valkoista ylivaltaa.
        https://piiaelo.fi/


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elon nettisivut kiellettävä. Ne edustavat rasismia afrikkalaisia kohtaan ja valkoista ylivaltaa.
        https://piiaelo.fi/

        Tuo akka voisi muuttaa Afrikkaan pelamaan sitä Afhrikan tähtipeliä.


    • Anonyymi

      Eikö noita saatanan suvakkeja saada kuriin enää Suomessa ? Maassa maan tavalla tai maasta pois.

    • Anonyymi

      Tilalle tulee hieno kirja nimeltään Respect.

    • Anonyymi

      Peliä pitää muuttaa siten että afrikka kuvataan pitkälle teollistuneena ja ylikehittyneenä maana.

      Onko Suomella siirtomataakkaa takanaan HÄH ?

    • Anonyymi

      Suomi tuhoutuu, jos noita suvakkeja ja hyysäreitä ei saada kuriin. Kyllä se vaan on niin, että " Maassa maan tavalla tai maasta pois " .

    • Anonyymi

      Afrikan tähti oli jo aikoinaan lässy peli Eldorado- peliin verrattuna 1960-luvulla, koska Eldorado oli jännempi ja villimpi

      • Anonyymi

        Eldorado oli köyhien perheiden vastine Afrikan tähdelle


    • Anonyymi

      Peli pitää muuttaa enemmän realistiseksi. Maksamalla lahjuksia voisi saada huomattavia etuja. Korruptio voisi olla erittäin tuottoisa elinkeino.

      • Anonyymi

        Onko lahjonta muka kielletty?


    • Anonyymi

      Demari asialla jälki sen mukaista.

      • Anonyymi

        Mukana vieraslaji.


    • Anonyymi

      Euroopasta voisi tehdä nykyään samanlaisen lautapelin.

    • Anonyymi

      Taitaa kuitenkin olla harvassa sellaiset vanhemmat, jotka sysää lapsensa päiväkodin hoidettavaksi.

    • Anonyymi

      Suomesta pitäisi kerätä kaikki pakolaiset pois! Rasismi katoaisi sen siliän tiän.

    • Anonyymi

      Se on taas ns.pilkunnuss....ta koko touhu,miten nämä ehdotukset yleensä menevät läpi. Turussa näitä woke aivopestyjä näköjään riittää, Afrikan tähti on mitä mainioin peli, väkisin väännetään taas asiaa. Aivan sairasta.

    • Anonyymi

      Eldorado-peli oli paljon parempi. Naapurin siskoksilla oli Afrikan tähti. Meillä oli Eldorado. Se oli paljon parempi. Lähitienoon lapset pelasivat meillä Eldoradoa. Afrikantähteä pelasivat sisarukset keskenään.

      Mulla on kakkosversio Eldoradosta. Puolisoni kanssa pelaamne silloin tällöin sitä. Pelistä on tullut kolmosversiokin.

    • Anonyymi

      Afrikan tähti peli on muutenkin kulttuurin omimista ilman lupaa afrikkalaisilta.

      • Anonyymi

        No tota kulttuurin omimista kukaan ei kovin hyvin määrittele. Se on mielestäni enemmänkin kulttuuriin liittyvien epäkohtien sivuuttamista ja sen ideoiden hyödyntämistä ilman ymmärtämistä. Ehkä sitä omimiseksikin voisi kutsua, mutta voihan se jopa olla kunnioittamista ja ihailua.

        Mulla on elämäni kolmas revontuli villapaita käytössä. Onko sekin kulttuurin omimista vai arvostusta? Alkuperä mallille on Norjasta, mutta värit Lapista. Tykkään villapaidastani, ja marketissa tämän tästä ihmiset ihailevat villapaitaani. Olenko syyllistynyt kulttuurin omimiseen. Missä menee raja ?


      • Anonyymi

        Eivätkös juurikin nuo kaiken kieltäjät olekin omimassa kulttuuria?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No tota kulttuurin omimista kukaan ei kovin hyvin määrittele. Se on mielestäni enemmänkin kulttuuriin liittyvien epäkohtien sivuuttamista ja sen ideoiden hyödyntämistä ilman ymmärtämistä. Ehkä sitä omimiseksikin voisi kutsua, mutta voihan se jopa olla kunnioittamista ja ihailua.

        Mulla on elämäni kolmas revontuli villapaita käytössä. Onko sekin kulttuurin omimista vai arvostusta? Alkuperä mallille on Norjasta, mutta värit Lapista. Tykkään villapaidastani, ja marketissa tämän tästä ihmiset ihailevat villapaitaani. Olenko syyllistynyt kulttuurin omimiseen. Missä menee raja ?

        Loukkaat sekä norjat että suomen lappalaisia.


    • Anonyymi

      Timantitkin rosvotaan Afrikasta.

      • Anonyymi

        Eikö suvakki Elo (sd) ole tähän asiaan vielä puuttunut kun muutenkin laittaa nokkansa joka asiaan ymmärttämättä kuitenkaan sitä mitä tekee.


    • Anonyymi

      Kouluista pitäisi poistaa nykyiset historian oppikirjat, koska niissä kirjoitetaan taloudellisesta epätasa-arvosta, riistosta, rasismista, sodista jne.

      Historian oppikirjat pitää muuttaa aikaa vastaaviksi monisukupuolisiksi, intersekventiaalisen feministisiksi, antirasistisiksi, palestiinalaismyönteisiksi ja luokkatietoisiksi. Historia on kirjoitettava uusiksi sopimaan tämän päivän yhteiskunnallistavaan wokeen, jossa kaikki ovat tasa-arvoisia ja osa jopa vielä tasa-arvoisempia.

      Myös lapsille on jo alakouluissa äidinkielen opetuksen sijasta opetettava monisukupuolikieltä uudissanoineen, kuten voimaantuminen, miesoletettu, naisoletettu, palohenkilö, työhenkilö, sukupuolivapaaopettaja jne.

      • Anonyymi

        Vähän niinkuin Venäjällä tehdään?

        Voi niitä rassukoita maailmassa, jotka eivät ymmärrä historiaa eivätkä sitä, että ilmiöt kuvaavat aikaansa. Sääliksi käy moinen putkinäköisyys.


    • Anonyymi

      Siirtomaahenkinen kolonialistinen tuote.

    • Anonyymi

      Voisiko joku selittää mitä rasismia lautapelissä on?

    • Anonyymi

      Turussa taitaa sairas woke suuntaus olla yhä voimissaan vaikka muualla maailmassa tuo sairas suuntaus on jo lähes unohdettu Trumpin murskavoiton jälkeen

      Turun kaupunki poistui myös viestipalvelu X:stä

      Nyt Turkulaiset, laittakaapa woke porukka kuriin seillä.

    • Anonyymi

      Arvatkaapas että oliko jenkeissä juuri tällaisen woketuksen vastustaminen syy sille, että Trump voitti?

      Aika uskomatonta muuten kuinka moni suomalainen kannattaa wokettamista, kun niin moni sanoi kannattavansa Kamalaa. vai eikö nämä suomalaiset ymmärtäneet, mitä tulivat samalla kannattaneensa kun kannattivat häntä?

    • Anonyymi

      Onko Minna Arve tuo wokettaja?

      • Anonyymi

        Apul.pormestari Piia Elo SDP:stä on lehtitietojen mukaan päättänyt poistattaa lastentarhoista Afrikan tähti -pelin.
        Peli edustaa uuskolonialistisenrasistista lautapeliperinnettä, joka pilaa pilteille opetettavan edistyksellisen yhteiskunnallistavan maailmankatsomuksen. Kallis opetus menee hukkaan.

        Jo vuosia sitten Kemissä vsasemmiston toimesta lopetettiin lastentarhaan Aku Ankka -lehden tilaaminen ja tilalle tuli Suomi-Neuvostoliitto seuran Maailma ja Me.
        Syyksi vasemmisto sanoi Akun epäsiveän housuttomuuden, mikä teki Kemistä tunnetun ympäri maailmaa.

        Olisiko nyt tarkoitus kirkastaa Turun imagoa maailmalla suvaitsevana ja kauniina matkailukohteena lapsiperheille. Turussa voi perheet ajella ilmaiseksi mm. kalliilla funikulaarilla ja nauttia edistyksen antimista puhdasta hanavettä nauttien.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Apul.pormestari Piia Elo SDP:stä on lehtitietojen mukaan päättänyt poistattaa lastentarhoista Afrikan tähti -pelin.
        Peli edustaa uuskolonialistisenrasistista lautapeliperinnettä, joka pilaa pilteille opetettavan edistyksellisen yhteiskunnallistavan maailmankatsomuksen. Kallis opetus menee hukkaan.

        Jo vuosia sitten Kemissä vsasemmiston toimesta lopetettiin lastentarhaan Aku Ankka -lehden tilaaminen ja tilalle tuli Suomi-Neuvostoliitto seuran Maailma ja Me.
        Syyksi vasemmisto sanoi Akun epäsiveän housuttomuuden, mikä teki Kemistä tunnetun ympäri maailmaa.

        Olisiko nyt tarkoitus kirkastaa Turun imagoa maailmalla suvaitsevana ja kauniina matkailukohteena lapsiperheille. Turussa voi perheet ajella ilmaiseksi mm. kalliilla funikulaarilla ja nauttia edistyksen antimista puhdasta hanavettä nauttien.

        Puhdasta hanavettä saa muuallakin Suomessa. Ei tarvitse mennä erinomaisuudessaan mätään Turkkuseen.

        Hyi olokoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Apul.pormestari Piia Elo SDP:stä on lehtitietojen mukaan päättänyt poistattaa lastentarhoista Afrikan tähti -pelin.
        Peli edustaa uuskolonialistisenrasistista lautapeliperinnettä, joka pilaa pilteille opetettavan edistyksellisen yhteiskunnallistavan maailmankatsomuksen. Kallis opetus menee hukkaan.

        Jo vuosia sitten Kemissä vsasemmiston toimesta lopetettiin lastentarhaan Aku Ankka -lehden tilaaminen ja tilalle tuli Suomi-Neuvostoliitto seuran Maailma ja Me.
        Syyksi vasemmisto sanoi Akun epäsiveän housuttomuuden, mikä teki Kemistä tunnetun ympäri maailmaa.

        Olisiko nyt tarkoitus kirkastaa Turun imagoa maailmalla suvaitsevana ja kauniina matkailukohteena lapsiperheille. Turussa voi perheet ajella ilmaiseksi mm. kalliilla funikulaarilla ja nauttia edistyksen antimista puhdasta hanavettä nauttien.

        Joku hullu vielä kannattaa kissankiduttaja SDP:tä


    • Anonyymi

      Joko tullut Runsaasti pahoittelua Ulkomailta , Kuten nyt jokeen autolla joutuneista .Ym. Osan ottoja Suomalais Tyttöjen seksuaalisten Hätätilojen Uhriksi joutumisista . Yhtä lailla niilläkin usein tappava vaikutus uhreihin . Monet heistä ajautunut Itsemurhiin . Heitä jo Satoja Suomessa

    • Anonyymi

      Tänään viimeksi pelattiin afrikan tähteä sukulaispojan kanssa. Peli ollut meillä vajaa 40 vuotta. Kaikki tykkää pelata aina at peliä. En näe mitään rasistista pelissä. Tää Suomen touhu menee vaan päin v----a noitten mielensäpahoittajien ja tänne tulleitten kuuk,,,,n takia 🤮💩

      • Anonyymi

        Älä muuta virka. Näkisin mielelläni, että ne, jotka eivät ymmärrä perinteitä ja kunkin aikakauden ilmentymiä, häipyisivät täältä.

        Niin omat kuin vieraatkin.


    • Anonyymi

      Kun ton suvakin kuvan googlettelin niin en ihmettele

    • Anonyymi

      Demarit ja vassut ovat Suomen tuho joka sektorilla.

    • Anonyymi

      Kun ei ole tarpeeksi töitä on aikaa keksiä kaikenlaisia älyttömyyksiä . Järjetön ja rasistinen päätös.

    • Anonyymi

      Aikansa kutakin, sanoi pässi, kun päätä leikattiin.

      Das ist leben!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2861
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      189
      2465
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2185
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      20
      1493
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe