SDP:llä ei ole asiaa hallitukseen ennen vuoden 2031 vaaleja.

Anonyymi-ap

Demareiden SAK:n kanssa järjestämät POLIITTISET (sd.) lakot viime keväänä veivät kasvun eväät ja aiheuttivat lomautuksia ja irtisanomisia. Miten sellainen puolue voitaisiin päästää hoitamaan valtion asioita?

Lindtman voi haluta pääministeriksi, mutta jos SDP ei kelpaa hallitukseen, niin halulla ei ole väliä. Siihen ei SAK:n joukkovoima auta. Päinvastoin. Yhteistyö SAK:n kanssa on riippa demareiden veneessä.

Missä yhteistyö? SDP ei osallistu edes valtioneuvoston rasismin vastaiseen tasa-arvoa kehittävään ohjelmaan, jossa on jo 62 tahoa mukana. Haloo!!!

Onko SDP vain rasistinen lakkoliike? Taloudenhoito ei siltä ainakaan onnistu. Sen osoitti Rinteen, myöhemmin Marinin hallitukset: 47 miljardia lisää velkaa!!!Rinne joutui eroamaan pääministerin tehtävistä, kun alkoi hoitamaan ammattiliittojen asioita ja unohti, ettei sellainen sovi koko kansankunnan pääministerille.

Demareilla on oma napa, oma napa, oma napa ensin -politiikka. Ovat jääneet monta kertaa kiinni housut kintuissa, kun ovat yrittäneet tehdä poliittisia virkanimityksiä. Sellaiset ovat perustuslain vastaisia. Pitää valita pätevin, ei vain demari.

Ei jatkoon.

15

503

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      totta törähtelet

      • Anonyymi

        Älä muuta viherrä, PS ovat oikeistopuolue.
        🤔🤔🤔 Sehän on työnantajan ja pääomien etuuksien puolesta.
        KIITOS, nyt ei duunarin tarvitse miettiä, minne ääni.


    • Anonyymi

      Persu tuo ei teitä pelasta.
      Ay liitot ajavat duunareitten etuja, mutta eihän se Persuille sovi, koska ovat porvaripuolue. Oli vajaa 40 miljardia, mutta pohjalle oikeisto hallitukset olivat valkaannuttaneet valtiota yli 100 miljardilla.
      Hyvä muistinen muistaa vielä, kun Orpo opposittiossa vaati ottamaan lisää velkaa, joka pelkästään jaettaisiin yrityksille.
      Taloudesta et ymmärrä sen enempää, kun hullu polkupyörästä, jos leikataan se on suoraa pois kotimaisesta kysynnästä POIS.
      14 000 € kk: ssa tienaava ei kuluta kotimaassa yhtään enempää, eli veronkevennykset heidän osalta menevät parempaan ulkomaan matkaan.
      Persu kuvitteletko että Kokoomus pystyy teitä loputtomasti perässä vetää, vai kuvitteletko että Kokoomuksesta valuisi ääniä teille.
      Duunareitten, eläkeläisten, lapsiperheitten ja vähävaraisten ei teitä kannata äänestää, ellei ole masokistisia taipumuksia.

      • Anonyymi

        Mikäli sdp on hallituksessa, niin kaikki työmarkkinauudistukset ja tehdyt säästöpäätökset vesitetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäli sdp on hallituksessa, niin kaikki työmarkkinauudistukset ja tehdyt säästöpäätökset vesitetään.

        Se on vähäosaisten turma.


    • Anonyymi

      Persu on hyvä että tuot esille reilusti, että PS eivät hyväksy sitä että duunareitten palkoista ja työehdoista pidetään puolia.
      Näin on helpompi, ei tarvitse miettiä duunarin ääniä oikeistolle vai vasemmalle.

      • Anonyymi

        Parasta työsuhdeturvaa on yrityksen hyvä kannattavuus. Paikallinen sopiminen on sata jänistä. Työnantaja ja työntekijä ovat samassa veneessä. On turha luulla, että yhden Kiljavan tai Murikan kurssin käynyt olisi parempi työntekijöiden edustaja kuin merkonomi tai insinööri, joka edustaa kaikkia. Siis lain mukainen luottamusvaltuutettu.


    • Anonyymi

      Liitot on vanhanajan menneitä lumia. Ihmiset haluaa tehdä töitä, ei lakkoilla. SDP ja vassarit eivät tätä maata pelasta.

    • Anonyymi

      mistä tiedät jos hallintoneuvosto yksipuolisesti tekee päätöksiä kuin yleensä että seuraavat eduskuntavaalit järjestetään vuonna 2299

    • Anonyymi00011

      Keskusta taitaa olla tuolla se ykkönen

    • Anonyymi00012
    • Anonyymi00013
    • Anonyymi00014

      Aivan varmasti EN äänestä demareita!! En halua maahani yhtään maahanmuuttajaa elämään veronmaksajien rahoilla.

    • Anonyymi00015

      Äänestäkää PS!!

    • Anonyymi00016

      Jos halutaan aitoa muutosta asioihin, älkää äänestäkö SDP, vasemmisto, keskustaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      180
      1012
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      77
      677
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      280
      490
    11. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    12. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      475
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      474
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      441
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      436
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      416
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    20. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      137
      407
    Aihe