Itämaan tietäjät

Kerrotaan, että Itämaan tietäjät veivät Jeesuslapselle kultaa ja mirhamia. Kulta oli jo silloin arvokasta, mutta kuka sen käytti ja miten? Jeesushan eli hyvin vaatimattomasti, jos raamatun tekstit pitävät paikkansa. Olen uskovainen, mutta tuli vain mieleen näin Loppiaisena.
1109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kirja on koottu teos eri kirjoituksissa. Se todellakin koottiin useista eri nipuista "kääröjä". Miehet kokosivat. Kaikkia ei otettu mukaan. Osa hylättiin. Joistakin riideltiin

Miehet sen kirjoittivat ja kokosivat. Naisia ei otettu mukaan. Ehkä siksi on "mies perheen pää ja näin lähempänä jumalaa"?

Teos koostuu mies tarinoita. Naiset ovat lähinnä porttoja! Eipä edes Jeesuksen äiti ollut "täysin normaali". Tuona aikana ei ehkäisyä ollut. Joko Joosef innostui vähän liikaa (tai Maria oli jo raskaana) ja Joosef "suostui "isäksi"?

Tämä sitten kääntyi "sikisi pyhästä hengestä".

Miehet myös päättivät, että jumala on mies eli "isä". Ei "äiti". Näin jumala sai sukupuolen, mikä on hyvin erikoista (ihmismäistä) jos jumalia on vain yksi (eikä se ole koskaan syntynyt ja siiteytty).

Se, mistä jumala on tullut, ohitettiin kätevästi. Oli aina. Mikä on varsin outo selitys?

Moni asia ontuu kirjassa. Itämaan tietäjistä ei jakseta kertoa sen enempää? Keitä olivat ja miksi?

Maailmanhistorian tärkein tapahtuma ohitetaan yhdellä vaivaisella sivulla. Se mikä olisi kiinnostusta varmasti herättänyt.

Ja jumala loi maan ja taivaan. Ihmiset ja eläimet. Joo?

Koska homma on varmasti "toistettavissa" eli vaikkapa "kemiallinen kaava"?

Kun "taikuri" tekee tempun, hän ei yleensä kerro tekniikkaa miten? Miehen puhalsi tomusta. Mutta naisen "miehen kylkiluusta". Tietenkin? Hyvin "mies" painotteista?

Kaksi ihmistä. Mies ja nainen. Niin ja "tiedonpuu". Käärme "houkutteli" naisen. Ei miestä? Käärme tais olla "miehen sukuelin"?

Tämän jälkeen kun "jumala oli petetty", tuli seksuaalisuus kuvaan mukaan. Seksi oli rangaistus ja synnytys.

Vain nainen synnyttää. Silti mies on "pää"?

Ja sitten........

Yhtäkkiä ihmisiä olikin enemmän??? Eevan ja Aatamin lapset (pojat, joista toinen oli murhaaja) menivät "toisiin maihin ilmeisesti naimisiin"?? Outoa?

Miten Jeesuksen aikoihin mentiin "naimisiin"? Saatiin ns naimalupa. Suku jatkuu vain naimalla. Mutta ei kait nyt sentään Jeesus näin "irstaasti" syntynyt? Eihän?

Majataloihin ei päässyt sisään.

Tosiaan...kuntaau, savua ja mirhamia. Ei kerrota "kuinka paljon kultaa"?

Miksi kaikki peittyy savuverhoon? Miksi asioita ei kerrota? Mikä on niin salaista? Vai eikö tietoa ole?

Se on outoa koska luulisi asian olevan tärkeä?

Kuka oli Immanuel?

Ja kun nyt päähenkilö Jeesus hajoitti "temppeleitä", niin miksi niitä sitten heti ryhdyttiin rakentamaan?

Oikein Pietarin kirkko Roomaan "pyhimysrahoilla". Pyhimykseksi pääsi jos oli tarpeeksi rahaa. Ja rikas sai "ostaa rikoksensa anteeksi". Aneilla. Hän "aneli isolla pussilla rahaa tehdyn rikoksen "anteeksi". Kirkko oli siten tietynlainen "mafia"?

Keskiajalta poltettiin ihmisiä (noitia) roviolla. Mutta ei rikkaita. Vain köyhiä poltettiin. Vain köyhät olivat "noitia".

Lentotaito keksittiin 1600 luvulla. Joku oli lentänyt Blåkullaan! Kun joku oli lentänyt jonnekin ja joku lapsi oli niin kertonut, löytyi "noita".

Sitten alkoi ihmisliha kärytä! Papit viisaudessaan niin päättivät.

Kun näin hölmöä voi tapahtua, sitä kysyy, oliko kaikki yhtä hölmöä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kerrotaan, että Itämaan tietäjät veivät Jeesuslapselle kultaa ja mirhamia. Kulta oli jo silloin arvokasta, mutta kuka sen käytti ja miten? Jeesushan eli hyvin vaatimattomasti, jos raamatun tekstit pitävät paikkansa. Olen uskovainen, mutta tuli vain mieleen näin Loppiaisena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu