Helluntailaisuuteen on kuulunut aina henki-ilmiöt, henkikokemusten tavoittelu, henkikasteet ja puhuminen henkimaailman kanssa.
Mitä helluntailaisuudessa tarkoittaa hengessä juopuminen ?
Mitä helluntailaisuudessa tarkoittaa hengessä juopuminen ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sitä että ei kannata sotarikoksia. Jos niitä kannattaa ei varmasti ole juopunut hengestä, vaan verestä.
Helluntauhengessä eletään ihan omissa maailmoissa.
Ei ihme että se on suosittua vain Afrikassa ja Suomessa .
Päänsä voi saada sekaisin monella tavalla.
Raamattuhan sanoo että Hengen ihminen on kuin elävän veden virrat. Ei sitä tosiaan voi tietää miten se menee. Jos se olisi joku herjaava henki, niin sen kyllä tietäisi ettei ole Jumalasta.
Se on sotarikos kun terroristit käyttävät siviilejään ihmiskilpinä.
Uskonto on pakoa todellisuudesta. Eräänlainen päihteen korvike siis.
Helluntailaisuus sopii hyvin juopoille jotka ovat aivosolunsa tappaneet viinalla.
Helluntailainen hengessä juopuminen on korvaushoitoa.
Myös AA:sta saa apua päihteettömyyteen.
Helluntailaisuus syntyi >>KIELILLÄPUHUMISESTA <<
Moderni kielilläpuhujaliike(hdintä) voidaan laskea alkaneen tammikuussa 1901 Charles Fox Parhamista ja Agnes Ozman:ista, USA:n Topekassa, Kansasissa. Eli kuten usein on nähty niin tämäkin lahko juontaa Amerikasta. Se on alusta alkaen puhdas eksytys jossa alusta alkaen "eri henki", "eri evankeliumi", "toinen Jeesus" (2Kor. 11:4), so. (2Kor. 11:4), so. "anathema (tuhoon vihitty) (tuhoon vihitty) Jeesus" (1Kor. 12:3).
Luterilaisuuden hedelmät ovat kammottavia: kymmeniä miljoonia kuolleita, sotia ja vainoja ja kidutuksia,raakuuksia ja vankeutta ja maastapakoja!
NIIN MIKÄ SINÄ LUTERILAINEN MURHAKIRKON JÄSEN JA KANNATTAJA OLET TUOMITSEMAAN HELLUNTAILAISIA!!!!
Helluntailaisuuden hedelmä on kammottavaa ja uudestikastajat vihaavat uskovia. He haluavat tappaa Jeesuksen omia.
"Tule henki - tule henki" pumpataan kokouksissa
Ei se näin ainakaan Pyhä Henki toimi.
Kyse ei ole terveestä hengestä.
Saat jonkin voitelun ja sen jälkeen olet kuin juovuksissa. Toiset eivät pysy pystyssä ja mongertavat puhuessaan kuin kännissä olevat. Jotkut huutavat ja karjuvat sekä sätkivät lattialla. Meno on kaaosmaista. Ja arvioida et saa millään tavalla. On unohdettu Korinttolaiskirjeen opetus hengen toiminnasta. Jumala on järjestyksen Jumala.
Tätä monet pitävät siunauksena. Aiheuttaa vain kaaosta ja mekkalointia. Onko järjen käyttö kielletty äärikarismaattisissa seurakunnissa?