Ortodoksisuus ja "yliluonnolliset ilmiöt"

Anonyymi-ap

Toivoisin näkemyksiä siihen, miten ortodoksisuudessa käsitetään ns. yliluonnolliset asiat, joita jotkut ihmiset kokevat. Itselläni on kokemuksia sellaisista, mm. kosketus, sininen leijuva valopallo muutaman metrin päässä itsestäni. En harrasta mitään spiritismiä, ja olen psyykkisesti terve. Nämä ilmiöt ovat yleensä tulleet jonkun läheisen ihmisen kuoleman jälkeen. Haluaisin ajatella, että nämä ovat jonkinlaisia lohduttavia viestejä tuonpuoleisesta.

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen aikoinaan tästä puhunut oman rippi-isäni kanssa ja hän sanoi, että noista kokemuksista ei tule puhua muille. Jokaiselle, jolle niitä annetaan, ne annetaan henkilökohtaisesti omaa mietiskelyä varten ja omaa uskoa vahvistamaan. Meidän tulee pysyä rukouksessamme nöyrinä ja tehdä sitä Jumalan vuoksi, ei itsemme vuoksi eikä yliluonnollisia kokemuksia havitellaksemme. Jos puhumme kokemuksistamme muille, voi heille tulla kiusaus rukoilla samantyyppisiä kokemuksia saadakseen.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. En näistä kokemuksista ole kertonut kuin yhdelle läheisimmälle ystävälleni, hän ei tosin usko mihinkään yliluonnollisiin asioihin. Pääasia on, ettei näitä kokemuksia pidetä minään pahuuden juttuina, itselleni ne olivat ainakin hyvin lohduttavia. Liekö sitten enkeleitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. En näistä kokemuksista ole kertonut kuin yhdelle läheisimmälle ystävälleni, hän ei tosin usko mihinkään yliluonnollisiin asioihin. Pääasia on, ettei näitä kokemuksia pidetä minään pahuuden juttuina, itselleni ne olivat ainakin hyvin lohduttavia. Liekö sitten enkeleitä?

        Ei ne ainakaan lähtökohtaisesti mitään pahaa ole, en nyt varmasti tietenkään osaa sanoa voisiko sekin olla mahdollista, ei ainakaan todennäköistä. Ole niistä kiitollinen, mutta älä ala odottamaan lisää. Ne tulevat ajallaan, ja jos sait niistä lohdutusta niin oli selvästi oikea hetki ja oikea tarkoitus <3

        Jos ne jäävät sinua vaivaamaan, niin ainahan voit jutella niistä papin kanssa yksityiskohtaisemmin. Itsekin olen jutellut ja hän otti asian ainakin todella hyvin, eikä mitenkään edes hämmästynyt, sitä ei tarvitse pelätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      351
      3997
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3221
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2180
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1640
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1545
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1397
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1095
    Aihe