Loputonta odottamista

JT uskonnossa pidetään odottamassa loputtomasti Harmagedonia.
5304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin tehdään.
Kirjastossa sitä koskeva aineisto onkin "lopun ajan odottelijoiden" hyllyssä.

Ja vartiotorniliike onkin lähtenyt liikkeelle toisesta lopun ajan liikkeestä, adventismista.

Adventismissakin kiinnitetään huomiota elämäntapoihin, mutta niistä ei olla vastuussa valtakunnansalin vanhimmalle, vaan Jumalalle.

Adventismissa ei ole helvettiä, minkä Russell kirjoitti sitten vartiotorniinkin.
Russell kaveerasi ensin adventistien kanssa, mutta hoksasi sitten ruveta myydään omaa tuotettaan vartiotornina. Toisena rahanlähteenä hänellä mainitaan olleen "ihmevehnä", mikä se sitten lie ollutkin.

Äänestä
  • "rahanlähteenä hänellä mainitaan olleen "ihmevehnä", mikä se sitten lie ollutkin."

    Niin näkyy olleen. Tarkemmin:

    The Brooklyn Daily Eagle aloitti artikkelien sarjan, jossa se syytti pastori Russellia petoksesta. Se väitti hänen rikastuvan myymällä huuhaaksi osoittautunutta "ihmevehnää" kannattajilleen huomattavalla voitolla. Ihmevehnä oli peräisin maanviljelijä K. B. Stonerin – joka ilmeisesti ei ollut koskaan kuullutkaan Russellista tai raamatuntutkijoista – pelloilta Fincastlesta, Virginiasta. Tämä huomasi 1903 pellollaan kasvavan poikkeuksellisen tuottoisan vehnälajin, jonka hän arveli antavan monikymmenkertaisen, jopa satakertaisen sadon. Russell, joka ilmeisen kritiikittömästi uskoi kuulemaansa uutiseen, julkaisi asiasta artikkelin Siionin Vartiotornissa. Russellin mielestä tämä poikkeuksellinen viljalajike oli merkkinä lähestyvästä Jumalan valtakunnasta, jonka tunnusmerkkeihin kuuluivat Raamatun mukaan myös viljan runsaus. Monet raamatuntutkijat investoivat artikkelin jälkeen ihmevehnään, ja eräs Russellin kannattaja lahjoitti sitä Russellille pyytäen tätä myymään viljan ja käyttämään rahat saarnaamistyön edistämiseen.

    Pahaksi onneksi ihmevehnä osoittautui mutaatioksi, joka pian menetti runsaan satoisuutensa.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Charles_Taze_Russell

    Äänestä

  • "Adventismissakin kiinnitetään huomiota elämäntapoihin, mutta niistä ei olla vastuussa valtakunnansalin vanhimmalle, vaan Jumalalle."

    Entä jos ei vietä sapattia lauantaina?

    Äänestä

  • Näkyy Finnassa ainakin joku olevan luokassa Muut kristillisperäiset yhteisöt.

    Äänestä

Parempi odotella Peräilmaa, sitä nimittäin tulee varmasti joka päivä.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

JT uskonnossa pidetään odottamassa loputtomasti Harmagedonia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu